انواع قالب‌ بتن را به صورت موقت یا دائمی استفاده می کنند تا بتن ریخته‌شده تا زمانی که سفت و به استحکام کافی برای نگه‌داشتن خود دست یابد. بر اساس نوع قالب بتن قیمت قالب بتن متغیر می باشد.

انواع قالب های بتن چگونه دسته‌بندی می‌شوند؟

قالب‌های بتن را می‌توان به روش‌های مختلفی طبقه بندی کرد و ویژگی‌های مختلفی را برای ایجاد دسته‌بندی مورد توجه قرار داد. برخی از خصوصیاتی که می‌توان انواع قالب بتن را بر اساس آن‌ها دسته‌بندی کرد، عبارت هستند از:

نوع متریال یا مواد استفاده شده

پشتیبانی شدن توسط عنصر بتنی

قابلیت جابجایی یا دائمی بودن

قالب‌بندی نقش اساسی در ساخت بتن دارد. انواع قالب‌ بتن باید استحکام کافی را برای تحمل تمام بارهای موجود در عملیات ریخته‌گری داشته باشد و سپس باید در حین سخت شدن بتن، شکل خود را حفظ کنند.

گروه صنعتی میرام در زمینه فروش قالب بتن در خدمت شماست.

انواع قالب فلزی بتن

قالب بتن فلزی براساس نوع کاربرد و نوع ساخت دسته بندی می شوند. براساس کاربرد ، قالب ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

قالب مدولار
قالب ستون گرد و چهار گوش
قالب تیر و دال بتن
قالب دیوار
قالب کنج (ستون)
قالب خاص

از لحاظ نوع ساخت نیز می توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

قالب تسمه ای (جوشی)
قالب لبه خم

قالب بتن

برای درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قالب بتن مدولار

مدولار به معنای مقیاس و اندازه می باشد و منظور از قالب مدولار یا قالب استاندارد ، قالب های پر استفاده در سازه های بتنی است که قابلیت نصب با یکدیگر را دارا می باشند. قالب بتن مدولار شامل قالب های تخت مدولار و کنج های مدولار می شود. قالب مدولار به صورت استاندارد در سه سایز طولی 1 و ۱٫۵ و ۲ متری تولید می شوند. قالب های تخت در نه عرض ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵ و ۵۰ سانتی متری و کنج های مدولار (قالب فلزی ستون) در سایز های 2/5*2/5 ، 5*5 ، 5*10 و 10*10 سانتی متری تولید می گردند. قالب های مدولار با لبه های 5 و 6 سانتی متری تولید می شوند که با توجه به نوع سازه می توان از هر کدام در جای خود استفاده نمود.

برای خرید قالب بتن با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قالب بتن

قالب کنج فلزی

جهت اتصال پانل های عمود بر هم از کنج ها استفاده می شود. کنج ها به دو دسته تقسیم می شوند:

کنج داخلی

از کنج داخلی جهت اتصال دو قالب با زاویه قائم به کار می روند به طوری که قسمت های داخلی سطح بتن را تحت پوشش خود قرار می دهند. کنج های داخلی معمولا برای قالب بندی گوشه های داخلی دیواره ها و اتصال قالب های آویز تیر به دال بتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

کنج خارجی

از کنج خارجی جهت اتصال دو قالب با زاویه بکار می روند به طوری که قسمت های بیرونی سطح بتن را تحت پوشش خود قرار می دهند. از کنج های خارجی معمولا برای قالب بندی ستون ها به کار می روند. زاویه این کنج ها ۹۰ درجه و دارای پخ ۱/۵*۱/۵ سانتیمتر می باشد.

قالب فلزی 5 لبه

قالب های بتنی فلزی به دو صورت لبه 5 و لبه 6 سانتی متری تولید می شوند. اکثر قالب های مورد استفاده در ساخت و ساز قالب های لبه 5 هستند. در این قالب ها لبه قالب برگشتی 5 سانتی متر است. این نوع قالب بتن هم به صورت لبه خم و هم جوشی تولید می شوند. این نوع قالب وزن کمتری نسبت به قالب لبه 6 دارد، به همین خاطر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرف است و مقاومت کافی را نیز دارد.

قالب فلزی 6 لبه

فقط در قالب تسمه ای عرض لبه می تواند 6 سانتی متری باشد. قالب های لبه 6 مقاومت بیشتری نسبت به قالب لبه 5 دارد. وزن این قالب ها بیشتر است و در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا قالب های لبه خم با لبه 6 تولید نمی شوند. در ادامه با قالب بتن جوشی و لبه خم بیشتر آشنا می شویم.

قالب بتن لبه خم یا تسمه ای

از نظر نوع ساخت، دو نوع قالب فلزی لبه خم و قالب تسمه ای (قالب جوشی) وجود دارد. قالب بتن فلزی لبه خم را اصطلاحاً قالب خم،‌ لبه خم یا قالب پرسی می‌گویند. علت این نام‌گذاری این است که در فرآیند تولید برای ایجاد لبه‌های قالب، اطراف ورق مورد استفاده را خم می‌کنند. تفاوت اصلی قالب‌های فلزی بتن خم و تسمه‌ای استفاده از فرآیند خم در ایجاد لبه‌ها می‌باشد.

لبه خم غالبا از ورق با ضخامت ۳ میلی متر ساخته می شود و نسبت به قالب های تسمه ای وزن کمتری دارند. اختلاف وزن حدودی دو کیلوگرمی دارند.

**گروه صنعتی میرام تولید کننده قالب بتن.

برخی مشتریان ما