طراحی قالب های خاص بتن | طبق آیین نامه بتن | قالب بتن خاص

انواع قالب خاص بتن :

گاهی شکل و سطح سازه بتنی قوسی شکل , شیبدار , با فرورفتگی و برجستگی و یا دارای زاویه ( غیر از قائمه ) و … باشد ,  برای قالب بندی آن باید از قالب های غیر استاندارد یا خاص استفاده کرد که در زیر نمونه هایی از سیستم قالب بندی خاص بتن معرفی می گردد :

 

قالب نیوجرسی بتنی

قالب نیوجرسی بتنی : قالب های فلزی نیوجرسی در سه طرح و مدل ( ساده , برگردان و برگردان چرخشی ) با ورق رویه 3 – 4 – 5 و یا بیشتر طراحی و ساخته می شود که سبک ترین و ارزان ترین آن طرح ساده با ورق اصلی 3 میلیمتر می باشد.

قالب ستون و پایه پل بتنی : جهت قالب بندی پایه و ستون بتنی پل ها که دارای شکل هندسی خاصی بوده و بصورت اکسپوز و نما اجرا می شود, از قالب های خاص و ویژه استفاده می شود.

قالب سرستون : یکی از انواع قالب خاص بتنی است که اغلب جهت سرستون های مخزن آب و پل های بتنی ساخته می شود.

قالب ماهیچه ای : قالب های کنج داخلی که حداقل 5 سانتیمتر پخ داشته باشند نیز شامل قالب بتنی خاص می شود مثل پایین دیوار مخازن آب.

 

قالب منهول

قالب منهول فاضلاب : قالب های منهول بتنی شامل قالب فونداسیون , قالب کرسی , قالب رینگ ( قالب رینگی منهول ) , قالب تیپر , قالب دال بتنی که هرکدام از قالب بیرونی و قالب داخلی و قالب سربند منهول و قالب کف بند منهول تشکیل شده اند.

قالب لوله بتنی : قالب لوله بتن نیز مشابه قالب فلزی منهول است ولی جزییات کام و زبانه و طول لوله فرق دارد.

قالب قوسی : هر نوع قالبی که دارای یک قوس باشد قالب قوسی شکل گفته می شود.

قالب تیرهای پیش ساخته بتنی ( تیرپل ) : شکل و نوع طراحی قالب تیر پیش ساخته ( تیر پل ) در پروژه های مختلف متفاوت بوده و طبق نقشه های اجرایی پل طراحی و تولید می گردد.

قالب هیدرولیک تونل ( لاینینگ ) : از این نوع قالب جهت بتن ریزی و لاینینگ تونل راه , آزادراه , مترو , گالری دسترسی و … استفاده می شود که شامل حماله ( کالسکه ) , گلیرگ دوپیچ , پمپ و جک های هیدرولیک و … می باشد.

قالب تونل فرم ( سیستم تونلی ) : سیستم قالب تونلی بیشتر در انبوه سازی  و ساختمان های مسکن مهر که نقشه معماری و سازه آن خاص همین سیستم می باشد کاربرد دارد.

قالب لارج پنل : لارج پنل ( سیستم شمس ) به قالبهای فلزی گفته می شود که در ابعاد بزرگ و بصورت یکپارچه طراحی و تولید می شود . این نوع قالب قابلیت بتن ریزی بخش قابل توجهی از سازه اصلی و برشی بدون نیاز به مونتاژ و دمونتاژ قطعات کوچک مدولار را فراهم می سازد . بیشتر جهت بتن ریزی دیوار برشی و ساختمان سازی در مسکن مهر کاربرد دارد.

قالب بدنه سد و نیروگاه : مشابه سیستم Large Panel است . بهترین قالب بدنه سد و نیروگاه قالب طرح چیفا و قالب طرح دوکا است . قالب چیفا بصورت یکپارچه طراحی و تولید می شود.

قالب فلزی سقف وافل : قالب فلزی وافل بصورت یکپارچه , سبک و با کونیک مخصوص طراحی و تولید می گردد.

اتصال تیر و ستون : محل اتصال تیر و ستون سیستم تیر و دال سقف بتنی قالب خاص بتن طراحی و تولید می گردد.

قالب دیوار پیش ساخته محوطه : یکی از سخت ترین سیستم قالب بندی خاص بتن است و شامل سه قطعه فونداسیون , ستون H  شکل و قطعات دیوار می باشد که دارای طرح , نما و حتی آرم شرکت مربوط نیز می باشد.

فلاور باکس ( گلدان بتنی ) : قالب بتنی گلدان از کوچکترین و سبکترین قالب های خاص بتن ریزی و شاید سخت ترین آن است. فلاور باکس بتنی یا همان گلدان های بتنی در  بزرگراه ها و کنار جاده جهت زیبایی و تحکیم خاک استفاده می شود.

 

* برخی دیگر از قطعات و سازه هایی که سیستم قالب بندی آن خاص می باشد شامل : آنتی فر , تتراپاد , ایکس بلاک ( XBlock ) , کلیه قطعات پیش ساخته بتنی , کالورت , کانال آب , کانالت , لوله بتنی , ستون گرد , منهول , جدول بتنی , کانیو , عرشه پل و … می باشد.

 

حتما قبل از سفارش قالب بتن خاص به نکات و موارد زیر توجه کنید :

1 – نقشه اجرایی سازه بتنی و نقشه قالب بندی بتن با جزییات کامل در اختیار دفتر فنی شرکت قالب سازی بتن قرار گیرد.

2 – تمام نکات اجرایی قالب بندی فلزی در سازه های خاص در جلسه حضوری و یا تماس تلفنی اطلاع داده شود.

3 – پس از تهیه نقشه های قالب بندی و برآورد تقریبی وزن و قیمت هر کیلو قالب فلزی بتن توسط شرکت قالب سازی , حتما نقشه ها بررسی و تأیید شود زیرا بعد از تایید نقشه و پیش فاکتور برشکاری ورق و ساخت و تولید قالب ها شروع می شود.

4 – زمان ساخت قالب های خاص بتنی نسبت به قالب بتن مدولار  و استاندارد خیلی بیشتر  ( گاهی بیش از یک ماه ) است.

5 – قیمت قالب بتن خاص بیشتر از قیمت قالب مدولار است و با توجه به جزییات نقشه قالب خاص از حدود 10 تا 100 درصد گرانتر از سیستم قالب بندی مدولار می شود. حتی در سازه های خیلی خاص مثل سازه گنبدی شکل از دو برابر قیمت قالب مدولار هم بیشتر می شود.

6 – خرید و فروش جک و قالب بتن خاص دست دوم مشکل است برعکس قالب بتن مدولار کارکرده که خیلی راحت است.

 

جهت اطلاع از لیست قیمت و جدول وزن سیستم قالب بندی مدولار مقاله  قالب بتن را مطالعه فرمایید

شرکت صنعت یدک قالب و مهندسین گروه میرام با بهرمندی از  متخصصین و تکنسین های بنام در صنعت قالب سازی و قالب بندی کشور با مشاوره , طراحی و ارايه نقشه قالب بندی بتن برای انواع سازه های بتنی خاص طبق آیین نامه بتن ایران  ( آبا ) و آیین نامه بتن آمریکا ( ACI ) کمک شایانی در کم کردن هزینه قالب بندی بتن به پیمانکاران ساختمان می کند.

 

جهت دریافت مشاوره , طراحی نقشه قالب بندی سازه های بتنی خاص و دریافت لیست قیمت تماس بگیرید :

مهندس میقان : 09126722898

نویسنده : مهندس میقان  –  منبع : گروه صنعتی میرام