در ساخت و ساز، قالب بندی و اجرای ساختمان یکی از مراحل حیاتی است که برای ایجاد پایه و اساس محکمی برای ساختمان لازم است.یکی از مهم‌ترین موارد مرتبط با ساختمان سازی، قالب بندی ستون بتنی است. هدف اصلی قالب بندی و اجرای ساختمان، به طور دقیق و بهینه شکل دادن به سازه است تا به نتیجه‌ای مطلوب و با کیفیت منجر شود.

جک سقفی

قالب بتن

 

کاربرد ستون در ساختمان

اگر بخواهیم از اهمیت و کاربرد ستون در ساختمان و هر پروژه ای بگوییم باید اول به اهمیت بالای آن در حفظ تعادل و شکل سازه و همچنین ایجاد فضای معیین در بین دو سقف اشاره کنیم. این موضوع نشان دهنده اهمیت بسزای ستون است که باید به اجرای درست آن توجه کرد و همواره ستون های مقاومی با قالب بندی درست ایجاد کرد. باید به این موضوع توجه کرد که ستون های با دوام همواره با قالب بندی درست و بتن ریزی با کیفیت به عمل می آید و باید ساختار آن بدون نقص و مشکل به پایان برسد تا در ادامه بتواند عملکرد مناسب و قابل قبولی در روند استحکام بالای ساختمان داشته باشد. قبل از اجرای قالب بندی حتما تجهیزات با کیفیتی را برای اجرای پروژه خود انتخاب کنید تا شاهد خروجی با کیفیت ستون و هر بخشی از سازه باشید.

قالب فلزی بتن

وزن قالب فلزی

نحوه‌ی انجام قالب بندی ستون بتنی

قبل از هر چیزی برای بررسی نحوه انجام قالب بندی ستون بتنی لازم است. بدانید که قالب بتن های فلزی با استفاده از تجهیزاتی مانند پین و گوه به هم متصل می شود و می توانید بعد از بتن ریزی به راحتی این قالب ها را از هم جدا کنید. در نتیجه استفاده از قالب بتن های فلزی بسیار پر استفاده و پرکاربرد است و از آنجایی که این قالب دوام زیادی دارد. و در پروژه‌های متعددی می‌توان از آن استفاده نمود. استفاده از آن به شدت پیشنهاد می‌شود.

در نظر داشته باشید که پس از استفاده از قالب فلزی بتن حتماً قالب را تمیز و روغن کاری انجام دهید تا بتن به قالب نچسبد و بتوانید در بلندمدت از قالب خریداری شده استفاده کنید. فراموش نکنید برای قالب بندی ستون های مختلف میتوانید از قالب های متنوعی استفاده کنید. قالب بتن تسمه‌ای به دو صورت ۵ سانتی و ۶ سانتی متری تولید می‌شود. که برای قالب بندی ستون های بزرگ به نوع تسمه ۶ سانتی و برای قالب بندی ستون های کوچک قالب بتن تسمه ۵ سانتی را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

انواع قالب بندی ستون

تجهیزات  متفاوتی برای اجرا و طراحی ستون ساختمانی وجود دارد. قالب بندی می تواند با استفاده از قالب بندی فلزی و یا قالب بندی چوبی انجام شود. در نظر داشته باشید که نسبت به قالب بندی چوبی قالب بندی فلزی مزیت‌های بسیار زیادی دارد. از جمله مهمترین مزایای موجود می‌توانیم به دوام و ماندگاری بالای قالب فلزی بتن و اجرای آسان و راحت آن اشاره کرد. توجه داشته باشید که عمر سازه ی تولید شده با استفاده از قالب فلزی بتن بسیار بیشتر است. همچنین شما با خرید قالب چوبی مجاز به استفاده زیاد از آن قالب نخواهید بود و بعد از گذشت مدت کوتاهی مجبور هستید که مجددا قالب مورد نیازتان را خریداری نمایید. اما با خرید قالب فلزی می توانید با یک بار خرید این قالب و استفاده صحیح و ایجاد روغن کاری در بلندمدت برای پروژه های متفاوت از این قالب استفاده نمایید. البته فراموش نکنید که این موضوع زمانی صحت دارد که شما بتوانید اقدام به خرید قالب فلزی با کیفیت بالا کنید. در صورتی که قالب مورد نظرتان کیفیت پایینی داشته باشد.

حتی اگر قالب فلزی باشد می‌تواند در کوتاه مدت اثر و عملکرد خود را از دست بدهد و شما را وادار به خرید نمونه جدید کند. به همین دلیل قبل از هر چیزی برای خرید تمامی تجهیزات مرتبط با قالب بندی بتن به کیفیت محصولات مربوطه و اعتبار و سابقه شرکت مورد نظرتان توجه لازم را داشته باشید. تا بتوانید با یک بار خرید از تجهیزات مربوطه در بلندمدت استفاده کنید و هزینه های مربوط به پروژه را کاهش دهید.

نکات مهم مرتبط با قالب بندی ستون

در نظر داشته باشید که قالب بندی فلزی برای اجرا و ساخت ستون بهترین و متداول ترین راه حل موجود است. سعی داریم در این قسمت طلایی ترین و مهمترین نکات مربوط به قالب بندی ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم.

اهمیت استفاده از قالب با کیفیت در اجرای ستون

استفاده از مرغوب‌ترین نوع قالب در اجرای ستون همواره میتواند باعث ایجاد ویژگی های بسیاری بشود اصولا ساختار کلی ستون و قالب بندی آن به وسیله قالب انجام می‌گیرد که نقش آن حفظ بتن و شکل دادن به آن در ابعاد مختلف قالب بندی است. امروزه انواع بسیار متنوعی از این قالب ها وجود دارد که از آنها برای اجرای ستون استفاده می‌کنند این قالب ها شامل قالب های از جنس فلز، چوب و پلاستیک هستند که هر کدام دارای مزایا و معایب متفاوتی می باشند. در میان این قالب ها یکی از بهترین آنها که امروزه تبدیل به پر مصرف‌ترین نوع قالب ها شده است قالب فلزی است که در اجرای انواع پروژه های سبک و سنگین بکار می‌رود این قالب دارای ویژگی های متعددی است که یکی از آنها مقاوت بسیار بالا به دلیل ساختار مقاوم فلزی است که میتواند به خوبی در مقابل بتن مقاومت کند و از تغییر شکل اولیه جلوگیری کند. این قالب ها همچنین دارای ماندگاری فراوانی هستند و در مدت زمان طولانی و در صورت استفاده درست میتوانند به خوبی عمل کنند و همچنان کیفیت سابق را در ساختار خود حفظ کنند. این دلایل موجب افزایش محبوبیت قالب فلزی شده است که میتوان در هر شرایطی از آن استفاده نمود. پیشنهاد می شود قبل از خرید و استفاده قالب به خوبی وضعیت آن را بررسی کنید و بهترین نوع آن را بکار بگیرید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مرتبط با نحوه انجام قالب بندی ستون بتنی، مهمترین نکات و انواع قالب بندی را مورد بررسی قرار دهیم. در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک فرد  فعال در صنعت ساختمان سازی قبل از هر چیزی لازم است انواع تجهیزات مربوطه را بشناسید و سپس نسبت به نیازی که دارید اقدام به خرید آنها کنید. اگر بخواهید برای خرید اقدام کنید می‌توانید از شرکت معتبری درخواست کمک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *