راهنمای خرید قالب فلزی بتن (رایج‌ ترین نوع قالب بندی بتن)

بتن یکی از مهم‌ ترین و پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی هست که از آن برای ساخت طیف وسیعی از ساز ها ازجمله بناهای تاریخی، پل‌ ها، ساختمان‌ های بلند، دیوارها و ستون‌ ها استفاده می‌ شود. بتن ماده‌ ای چند سازه هست که از سیمان، آب و سنگدانه ساخته می‌ شود؛ بنابراین نمی‌ تواند به تنهایی بایستد و باید در قالب خاصی ریخته شده و پس از سفت شدن شکل مورد نظر را ایجاد کند. قالب‌ های زیادی در انواع مختلف ازجمله قالب چوبی، قالب فلزی، قالب پلاستیکی (مقایسه قالب فلزی با قالب پلاستیکی بتن ) و غیره امروزه به بازار ارائه می‌ شوند که انتخاب هر کدام از آن‌ها بستگی به موارد استفاده دارد و می‌ توان با توجه به نیاز پروژه بهترین مورد را انتخاب کرد.

قالب فلزی برای قالب بندی دیوار

قالب فلزی بتن

قالب بندی یکی از پر اهمیت‌ ترین مراحل و عملیات اجرای سازه‌ های بتنی است. جهت قالب بندی صحیح باید دقت و دانش کافی در این زمینه وجود داشته باشد چرا که عدم اجرای مناسب قالب بندی و هرگونه نقص در اجرای آن می‌ تواند تأثیر منفی بر کل پروژه بگذارد. انواع مختلفی از قالب‌ ها وجود دارند که رایج‌ ترین نوع آن‌ ها قالب فلزی بتن هست.

قالب‌ های فلزی برحسب نوع کاربرد از فلز های مختلفی از جمله آهن، آلومینیوم و فولاد ساخته می‌ شوند. بنابراین نسبت به دیگر انواع قالب‌ ها قوی‌ تر، بادوام‌ تر و عمر طولانی‌ تری دارند. این نوع قالب‌ ها در ابعاد و اندازه‌ های مختلفی تولید می‌ شوند و دارای انواع مختلفی می‌ باشند.

قالب بتن

قالب فلزی بتن

انواع قالب فلزی بتن

قالب‌ های فلزی دارای ویژگی‌ های و مزیت‌ های زیادی چون مقاومت و استحکام بالایی می‌ باشند. به همین دلیل استفاده از آن‌ ها در عصر حاضر افزایش یافته است. این نوع از قالب بندی‌ ها برحسب نوع و کاربردی که دارند، دارای انواع مختلفی می‌ باشند ازجمله:

ویژگی‌ های قالب فلزی بتن

قالب فلزی یکی از تأثیرگذارترین و مهم‌ ترین عوامل بر پروژه‌ های عمرانی است که از آن‌ برای نگهداری بتن استفاده می‌شود. این قالب‌ها به صورت استاندارد و در ابعاد و اندازه‌های مختلف ۱، ۵/۱ و ۲ متری تولید می‌ شوند و می‌ توان آن‌ ها را جهت قالب بندی قسمت‌ های مختلف سازه به کار برد.

وزن قالب بتن

تجهیزات قالب بتن

قالب‌ های فلزی دارای ویژگی‌ های متنوعی از جمله استحکام و مقاومت بالا، سرعت اجرای بالا، مقاوم در برابر آتش‌ سوزی و پوسیدگی، طول عمر بیشتر، قابلیت استفاده مجدد، مقرون به صرفه، عدم چسبندگی به بتن و ایمنی بالا می‌ باشند.

جک سقفی

قیمت قالب فلزی بتن

قالب‌ های چوبی وزن کمتری دارند و چون از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار نیستند برای بار دوم مورد استفاده قرار نمی‌ گیرند. به همین دلیل استفاده از این قالب‌ ها آن‌ چنان مقرون به صرفه نمی‌ باشد؛ اما در مقایسه با قالب‌ های چوبی، قالب‌ های فلزی بتن به دلیل اینکه طول عمر و مقاومت بالاتری دارند و به‌ دفعات متعدد می‌ توان از آن‌ ها استفاده کرد، مقرون به صرفه‌ تر هستند. قالب‌ های فلزی دارای وزن زیادی هستند و همین موضوع سبب شده است که این قالب‌ ها قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع قالب‌ ها از جمله قالب‌ های چوبی داشته باشند.

به طور کلی قیمت قالب‌ های فلزی بر حسب وزن و کیلوگرم محاسبه می‌ شوند و برای محاسبه و تعیین قیمت قالب فلزی بتن باید مشخص شود که وزن کل قالب چند کیلوگرم است.

نکات مهم در خرید قالب فلزی بتن

قالب فلزی مدولار

موارد و نکات مهمی است که در هنگام خرید قالب فلزی بتن باید به آن‌ ها توجه کرد یکی از این موارد قیمت قالب فلزی هست که به عوامل مختلفی همچون کیفیت و قیمت مواد اولیه، هزینه‌ های جانبی و سایر موارد بستگی دارد. به همین دلیل این قالب‌ ها قیمت ثابتی نداشته و با توجه به نوسانات بازار قیمت آن‌ ها نیز متغیر می‌ باشد.

سایر عوامل و مواردی که توصیه می‌ شود در هنگام خرید قالب فلزی بتن به آن‌ها توجه کنید عبارت‌اند از:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *