برای قالب بندی دیوار های دو طرفه بتنی از سیستم قالب بندی بهم پیوسته مدولار استفاده می شود که به منظور استقامت بالا در مقابل بتن و نیز به منظور نصب آسان در دو طرف  دیوار مرد استفاده قرارر میگیرند. اجزاء تشکیل دهنده دیوار دو طرفه بتنی عبارتند از  قالب مدولار (سوراخدار و بدون سوراخ و معمولا پنلهای سایز بزرگ، سولجر، پیم و قوه، بلت تمام رزوه، مهر بولت (خروسک)، واشر دو لوله و بولت عصایی، و گیر و لوله داربستی و…است که به منظور داشتن استقامت بالا در مقابل بتنمورد استفاده قرار میگیرند.

مهار فشار جانبی

بتن تازه و خمیری رفتاری همانند یک سیال با وزن مخصوص ۲۴kg/m3 دارد در نتیجه باعث ایجاد فشار جانبی بر سازه موقت قالب بندی شده با قالب بتن میگردد همچنین سه عامل دیگر اعم از نوع ارتعاش بتن،ضربه ناشی از ریزش بتن و اسلامپ بتن می باشد که بر این فشار تاثیر گذار است لذا با استفاده از بولتهای مدفون شونده ماننده میان بولت آببند فنری یا مغزی چدنی و بولت های دنده کبریتی (تکرار شونده) به پشت بند های عمودی می توان فشار جانبی را مهار کرد و استقامت دیوار های دو طرفه بتن را بالا برد.

جک سقفی

قالب بتن

ارتفاع و استحکام قالب

هر چه بر ارتفاع افزوده گردد بر میزان فشار هیدرواستاتیکی نیز اضافه می شود. در نتیجه می بایست قالبها از استحکام بیشتری برخوردار باشند. و برای قالب بندی های دیوار تا ارتفاع ۲/۵متر از پشت بند لوله و در قالب بندی های با ارتفاع بیشتر از ۲/۵ متر از سولجر استفاده کرد.

قالب فلزی بتن

تجهیزات قالب بتن

پایداری قالب ها

استفاده از جک شاغول کننده به جهت پایداری پانل های دیوار های دو طرفه تا ارتفاع ۳متر استفاده مورد استفاده قرا می گیرد  که از دو بازوی بزرگ و کوچک تشکیل می شوند این بازوها به ابتدا و انتهای سولجر توسط دو عدد کفشک متصل می شوند و دو سر دیگر بازوها روی سطح زمین توسط یک کفشک بزرگتر در ارتفاع (روی براکت) بهم می رسند.از این جک ها تنها به منظور شاقول کردن و تنظیم پانل است و معمولاً استفاده ای در دیوار های دو طرفه ندارد. همچنین شمع های حمایتی برای مقاومت پانل های دیوار با ارتفاع بیش از ۴ متر مورد استفاده قرار می گیرد که از اتصال سولجر و پیچ تنظیم در دو جنس چپ گرد و راست گرد به ابتدا و انتهای سولجر تشکیل می گردد.

وزن قالب فلزی

کیفیت اتصالات و قالب

یکی از فاکتور های مهم در قالب بندی بتنی دیوار دو طرفه داشتن اتصالات و قالب با کیفیت است چرا که به دلیل وارد شدن فشار زیاد ممکن است موجب ایجاد خرابی های جبران ناپذیری بکند از این رو در انتخاب اتصالات و قالب های درجه یک و با کیفیت باید دقت داشت تا مشکلی پیش نیاید همچنین اتصالات و قالب ها قابل استفاده های مجدد هستند این عمل در صورتی امکان پذیر است که از ارتفاع های بلند پرتاب یا سقوط نکنند و یا آسیبی نبینند همچنین پانل ها را  می‌توان به سادگی به یکدیگر متصل و یا باز کرد و آنها را به صورت پانل یکپارچه توسط جرثقیل و یا در موارد استثنایی (کوچک بودن پانل ها) توسط کارگران باز کرد و در محل های دیگر مورد استفاده قرار داد، بعد از آنجام تمامی مراحل و باز کردن قالبها نمای بتن بسیار صاف خواهد بود و تنها اثر درز پانل‌ها به چشم خواهد خورد.

مزایای قالب فلزی

ساختمان‌ها از عناصر مختلفی تشکیل شده‌اند که قالب بندی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت آن‌ها است. قالب بندی ساختمان به معنای ساخت قالب هایی است که در آن پایه ها، دیوارها، ستون ها و سایر اجزاء ساختمان ساخته می‌شوند. قالب‌های ساختمان معمولاً از چوب، پلاستیک مقاوم و یا فلزی ساخته می‌شوند و با توجه به نوع ساختمان و سنگینی آن استفاده می شود، ضخامت و مقاومت قالب ها متفاوت است. قالب بندی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که بتوان به راحتی و با دقت بالا اجزای ساختمان را ساخت. قالب‌های فلزی از مزایای فراوانی برخوردارند که‌ این مزایا آنها را به گزینه‌ای مناسب و پرطرفدار در صنعت ساختمان تبدیل کرده است. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

۱٫ مقاومت بالا: به علت استحکام و مقاومت بالای خود، قالب‌های فلزی میتوانند فشاری و وزن بالای بتن را به‌راحتی تحمل کنند که این ویژگی یکی از بزرگ ترین مزیت های قالب فلزی است.

۲٫ انواع اندازه‌های مختلف: این قالب‌ها در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند که این امر به جهت تناسب با نیازهای مختلف پروژه‌های ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. چرا که انواع ساختمان ها در اندازه های مختلف اجرا می شوند و ما نیازمند اندازه های مختلف قالب خواهیم بود.

۳٫ استفاده در پروژه‌های مختلف: به وجود ابعاد و استحکام بالا قالب‌های فلزی قابل استفاده در انواع پروژه‌های ساختمانی مانند ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و حتی پل‌ها و سازه‌های عمرانی می‌باشند. و میتوان استفاده های متعددی از آنها کرد.

۴٫ ماندگاری فراوان: این قالب‌ها به دلیل مقاومت بالا همواره دارای ماندگاری و عمر مفید طولانی‌تری هستند. چرا که این ویژگی به دلیل بدنه مقاوم فلزی آنها پدید می آید.

۵٫ بازار فروش بهتر: به دلیل محبوبیت و استفاده گسترده در صنعت ساختمان، قالب‌های فلزی بازار فروش مناسبی دارند و به راحتی قابل تأمین از شرکت‌های تولید کننده معتبر می‌باشند.

با توجه به این مزایا، استفاده از قالب‌های فلزی به عنوان یک گزینه مطرح و مورد انتخاب در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی جایگاه ویژه‌ای دارد. بنابراین، همانطور که مشاهده می‌شود، قالب بندی یکی از مهم‌ترین مراحل در ساختمان سازی است که رعایت استانداردهای لازم و استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا میتواند باعث بالا بردن کیفیت و سطح امنیت در ساخت ساختمان و دیوارها شود.

قالب فلزی در قالب بدی دیوار

قالب‌های فلزی به عنوان یکی از اجزاء اساسی در صنعت ساختمان و سازه‌سازی نقش بسیار مهمی دارند. این قالب‌ها که از جنس فلز تولید می‌شوند، برای ساخت اجزای بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های قالب‌های فلزی، قابلیت تحمل فشار بالا است. این قالب‌ها به علت استحکام و مقاومت بالای خود میتوانند نیروهای فشاری و وزن بالای بتن و سایر مصالح ساختمانی را به‌راحتی تحمل کنند.  قالب‌های فلزی در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند که این امر به جهت تناسب با نیازهای مختلف پروژه‌های ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. این انعطاف در ابعاد و اندازه‌ها باعث می‌شود که به راحتی بتوان این قالب‌ها را به نیازهای خاص هر پروژه و ساختمان تنظیم کرد. به دلیل محبوبیت و استفاده گسترده در صنعت ساختمان، قالب‌های فلزی بازار فروش مناسبی دارند و به راحتی قابل تأمین انواع قالب‌ها از شرکت‌های تولید کننده معتبر می‌باشند. این قالب ها در اجرای قالب بندی دیوار دو طرفه همواره دارای عملکرد مناسبی هستند و به خوبی میتوانند روند قالب بندی و بتن ریزی سازه را بدون نقص طی کنند. اما در این میان باید قالب بندی با رعایت استانداردهای مربوط به پایداری، ایمنی و کیفیت صورت گیرد. برای مثال، با توجه به وزن اجزای ساختمان و شرایط محیطی، قالب ها باید بتوانند وزن روی خود را بپذیرند و از پایداری کافی برخوردار باشند. همچنین، قالب ها باید بتوانند به راحتی حرکت و جابجایی داده شوند و به صورت صحیح برای اجزای مختلف ساختمان طراحی شوند. در قالب بندی دیوارها نیز به مواردی مانند جنس، ضخامت و مقاومت قالب ها و همچنین از رعایت استانداردهای لازم برای ایمنی و کیفیت اطمینان حاصل می‌شود.

قیمت تجهیزات قالب بندی دیوار

قیمت تجهیزات قالب بندی و قالب‌های فلزی به شدت متغیر است و وابسته به عوامل چندگانه‌ای از جمله ابعاد، جنس و ضخامت، دقت تولید، وضوح سطح و… است. قیمت این تجهیزات به دسته های مختلفی تقسیم می شود که در قیمت آن تاثیر بسزایی می گذارند. به عنوان مثال ساختار و کیفیت تجهیزات قالب بندی تأثیر قابل توجهی در قیمت آنها دارد. تجهیزاتی که با کیفیت و دقت بالا ساخته شده اند، معمولاً قیمت بالاتری دارند. همچنین، شرکت تولید کننده نیز می تواند تأثیر قابل توجهی در قیمت تجهیزات داشته باشد. شرکت های معروف و با سابقه معمولاً تجهیزاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می دهند. نیازهای بازار نیز می توانند بر قیمت تجهیزات قالب بندی تأثیر گذار باشند. در برخی از صنایع و بازارها، تقاضا برای تجهیزات قالب بندی بیشتر است و این ممکن است تأثیر مستقیمی بر قیمت داشته باشد. در نهایت، برای دقیق ترین اطلاعات در مورد قیمت تجهیزات قالب بندی، پیشنهاد می کنم با همکاران ما تماس بگیرید و قیمت ها و اطلاعات مربوطه را مقایسه کنید تا بتوانید یک تصمیم بهتر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *