معرفی دیوار برشی

دیوار برشی و دیوار حائل از انواع سیستم های محافظتی ساخت و ساز می باشند. که باعث می شوند سازه شما در برابر حادثه های طبیعی مثل زلزله و همچنین باد و فشار خاک در امان بماند. اگر در اجرا و ساخت دیوار برشی کوچک ترین بی دقتی صورت بگیرد موجب به وجود آمدن خسارت های زیادی می شود. که جبران آن ها کمی سخت می باشد.

یکی از انواع دیوار ها در ساخت و ساز های ساختمانی دیوار برشی می باش.د که تحت تاثیر بار هایی که از جانب به آن وارد می شود قرار می گیرد. و بیشترین نقش آن انتقال نیرو ها می باشد. یکی از بزرگ ترین تفاوت هایی که این دیوار با دیوار حائل دارد. این است که دیوار حائل فقط بار های عمود را تحمل می کند، اما دیوار برشی بار های جانبی و درون صفحه ای را نیز مانند زلزله تحمل می‌کند و آن را انتقال می دهد.

کاربردهای دیوار برشی

مهندسان عمران به طور معمول برای این که سازه خود را از هر گونه خطر احتمالی حفظ کنند. از دیوار برشی استفاده می کنند. دیوار برشی بتنی به عنوان یکی از بهترین سیستم های شکل پذیر که همواره سختی بسیار بالایی را نیز تحمل می کند. معرفی شده است. نکته مهم در رابطه با این دیوار این است که شما می توانید از آن در سازه های بتنی و فولادی استفاده نمایید.

نکته مهم تر این است که استفاده کردن از دیوار حائل و دیوار برشی در ساخت و ساز ها شباهت بسیار زیادی به یک دیگر دارند. البته تفاوت هایی نیز در میان این دو دیوار وجود دارد که پیش تر به آن اشاره کردیم. جالب است بدانید که همین دیوار های برشی شامل انواع مختلفی می باشد. در ادامه برخی از انواع این دیوار ها را برای شما نام برده ایم.

تجهیزات لازم برای قالب بندی برشی

برای این که قالب بندی دیوار برشی یک طرفه و دو طرفه را انجام بدهید احتیاج به لوازم مخصوصی دارید. در ادامه  می خواهیم به برخی از مهم ترین تجهیزات و وسیله های مورد نیاز خود برای اجرای قالب بندی برشی اشاره کنیم و به شما بگوییم که برای این کار به چه وسیله هایی نیاز دارید.

در قسمت بالا مهم ترین مواردی که باید برای قالب بندی دیوار برشی از آن ها استفاده کنیم ذکر شده است. البته باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که در گام اول کیفیت این محصولات مهم می‌باشد و باید در قالب بندی سازه خود از بهترین امکانات استفاده کنید.

اهمیت کیفیت لوازم و اتصالات قالب بندی

اگر بخواهیم به اهمیت کیفیت تجهیزات قالب بتن اشاره کنیم. باید در گام اول ابتدا به این مسئله اشاره کنیم که ما برای استحکام سازه خود از قالب بندی استفاده می کنیم. این قالب بندی ها باید به شکلی طراحی و به کار برده شود که ساختمان شما از آسیب ها و خطر های احتمالی مانند سیل و زلزله و یا فشار خاک بتواند در امان بماند.

برای این که بتوانید یک قالب بندی با کیفیت را داشته باشید، باید از مصالح، لوازم و اتصالات با کیفیت هم در ساختمان خود استفاده کنید. اگر محصولی که شما در قالب بندی استفاده می کنید. کیفیت زیادی نداشته باشد می تواند خطر های زیادی را به وجود آورد. در این صورت به هنگام حادثه های طبیعی مثل سیل و یا زلزله دیگر سازه ساختمانی شما مقاوم نبوده. و امکان ریزش آن بسیار بالا می باشد. پس می توانیم به این نتیجه برسیم که کیفیت محصولات در قالب بندی مهم ترین مسئه می باشد.

نکات مهم قالب بندی و اجرای آن

قالب بندی از مراحل مهمی متشکل شده است که برای اجرای دقیق و صحیح پروژه‌ های ساختمانی نیاز به توجه به جزئیات زیادی دارد. در این رابطه نکاتی همچون اجرای قالب ها به صورت دقیق، مهار بندی و مقاوم سازی قالب ها، اتصال محکم میان قالب ها و پین و گوه، خرید بهترین تجهیزات و استفاده از قالب های بادوام بسیار حائز اهمیت هستند. در ادامه به بررسی این نکات پرداخته شده است و توصیه می شود که در هنگام قالب بندی، این موارد را به دقت مدنظر قرار دهید تا شاهد علمکرد خوب و قابل قبول این تجهیزات مهم در قالب بندی باشید.

۱٫ در اجرای قالب ها باید به دقت به اتصال یکپارچه آنها توجه کرد. بررسی دقیق اتصال مقاوم قالب ها به یکدیگر و مقاومت آنها همواره در طول اجرای دیوار برشی مهم است و استفاده از ابزارها و تجهیزات مناسب از جمله مواردی هستند که حتما باید رعایت شوند تا قالب بندی سازه به صورت دقیق صورت گیرد.

۲٫ مهار بندی و مقاوم سازی قالب ها در هنگام ریخته شدن بتن، امری بسیار مهم است که استفاده از لوله های داربست و یا پروفیل‌ های قوی و مناسب و ایجاد پایه ها و ستون های قوی و استفاده از گیره های مستحکم  برای مقاوم سازی میتواند مانع تغییر شکل اولیه قالب ها شود و میتواند آنها را به صورت ثابت نگه دارد.

۳٫ اتصال محکم میان قالب ها و پین و گوه نیز بسیار مهم است. استفاده از پین‌ و گوه و قطعات اتصالی مناسب و قوی، میتواند از جدا شدن قالب ها در هنگام ریخته شدن بتن جلوگیری کند و به اجرای صحیح قالب ها کمک کند.

۴٫ درباره خرید بهترین نوع تجهیزات باید به کیفیت و قدرت تحمل بالا تجهیزات توجه کرد. استفاده از تجهیزات با کیفیت بالا و از برند و شرکت های معتبر، میتواند به دقت و صحت قالب بندی کمک کند و همچنین عمر مفید طولانی تری به تجهیزات ببخشد. و آنها را آماده استفاده در پروژه های متنوع بکند

۵٫ استفاده از قالب های بادوام نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این نوع قالب ها با کیفیت و مقاومت بالا ساخته می‌شوند و میتوانند در طولانی مدت استفاده شوند بدون اینکه نیازی به تعمیر یا تعویض داشته باشند. استفاده از قالب های بادوام همچنین میتواند هزینه های مربوط به قالب بندی را کاهش دهد. و از ایجاد خسارت های ناگوار جلوگیری کند.

تفاوت قالب فلزی با انواع قالب ها

قالب های استفاده شده در اجرای دیوار برشی میتوانند انواع متنوعی داشته باشند، از جمله قالب های چوبی، قالب های فلزی و قالب های پلاستیکی که امروزه از آنها استفاده متعددی می شود اما در این میان همانطور که از نامش مشخص است قالب فلزی دارای مقاومت و ماندگاری فراوانی است که موجب افزایش محبوبیت این قالب در میان انواع قالب ها شده است.

قالب فلزی بتن به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، گزینه مناسبی برای استفاده در اجرای دیوار برشی هستند. یکی از اصلی ترین مزیت های قالب های فلزی، مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و وزن بتن است. ورق های فلزی مستحکم از اجزای اصلی قالب در نظر گرفته می شوند، که توانایی تحمل فشار و بار زیاد را دارند. با استفاده از قالب های فلزی میتوان به راحتی دیوار های برشی با ارتفاع بالا را ساخت و اجرا نمود. قالب های فلزی نیز دارای انواع مختلفی در شکل و اندازه هستند. این به معنای امکان استفاده چندین باره از قالب ها است و میتوان آنها را با اندازه های مختلف در پروژه های گوناگون بکار برد. در صورتی که قالب های چوبی به مرور زمان خراب و فرسوده و از کار افتاده تر می شوند. قالب های فلزی این مشکل را ندارند و با خیال راحت میتوان از آنها استفاده کرد.

در مقابل، قالب های فلزی دارای هزینه تولید بالایی به نسبت دیگر قالب ها می‌باشند. مواد اولیه استفاده شده در تولید قالب های فلزی شامل ورق های ضخیم فلزی هستند که دارای قیمت بالایی هستند. از این رو شاید فکر کنید که استفاده از قالب های فلزی به خصوص در پروژه های کوچک، ممکن است مقرون به صرفه نباشد اما این تصور کاملا اشتباه است و قالب های فلزی میتوانند برای انواع پروژه ها بهترین گزینه باشند.

قالب پلاستیکی یا فابورگلاس نیز یک نوع دیگر قالب است که از مواد پلاستیکی مقاوم ساخته شده است. این نوع قالب عموماً از مواد پلاستیکی بسیار سخت تشکیل شده است که به وسیله فناوری تقویت شده میتواند به خوبی در مقابل فشار بتن مقاومت کند.  قالب پلاستیکی (فایورگلاس) در اجرای ساختمان‌ هایی با اشکال و ابعاد مختلف همانند قالب فلزی استفاده می‌شوند. این نوع قالب به دلیل وزن سبک، قابلیت حمل و نصب آسان، مقاومت در برابر ضربه و خوردگی، عدم جذب آب و ایجاد سطح صاف امروزه مورد توجه قرار گرفته است

با توجه به تفاوت ها و مزایا و معایب ذکر شده، استفاده از قالب های فلزی در اجرای دیوار برشی به عنوان یک گزینه مناسب مطرح می شود. البته در هر پروژه باید با توجه به شرایط خاص آن، اقدام به انتخاب نوع قالب مناسب نمود.*جک سقفی

سخن آخر

در مقاله بالا به صورت کامل آموزش دیدیم که دیوار برشی چیست و چه کاربرد های مهمی را میتواند در ساختمان سازی برای ما داشته باشد. همچنین متوجه شدیم که این دیوار ها دارای انواع مختلفی هستند و چگونه میتوانند به کار برده شوند. اگر متن بالا را به صورت دقیق مطالعه کنید به این نتیجه می رسید که استفاده کردن از محصولاتی با کیفیت بالا می تواند استحکام ساختمان شما را به صورت کامل تضمین کند.وزن قالب فلزی

در ضمن به مهم ترین وسیله های مورد نیاز برای قالب بندی دیوار برشی  و چگونگی استفاده از آنها توجه لازم را داشته باشید. شما می توانید با مطالعه متن بالا به اطلاعات دقیقی در رابطه با قالب بندی دیوار برشی و همچنین اهمیت کیفیت لوازم و اتصالات آن دست پیدا کنید. در صورت نیاز برای خرید تجهیزات مربوط به ساختمان سازی  می توانید از مجموعه تخصصی میرام کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *