انواع جک سقفی

گروه صنعتی میرام، یکی از شرکت‌های قدرتمند داخلی در طراحی، تولید و اجرای انواع جک سقفی است. تیم مهندسی مجرب میرام، جک‌های سقفی باکیفیت را به مشتریان تحویل می‌دهد که دوام بالایی دارند و می‌توان با اطمینان از آن‌ها استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

جک سقفی چیست؟

جک سقفی در انواع سنگین و سبک تولید می‌گردد. جک‌های سنگین از لوله‌های سنگین با ضخامت ۲٫۵ و ۳ میلی متر و جک‌های سبک از لوله‌های سبک با ضخامت ۲ میلیمتر تولید می شود. جک ساختمانی سنگین میزان تحمل بار زیادی نسبت به جک سبک دارند. جک‌های متوسط از ته جک‌هایی با لوله ۲٫۵ و قسمت بالایی جک از لوله ۲ میل تولید می‌گردد. نباید هیچ موقع از لوله درز دار برای تولید جک سقفی نو استفاده کرد. بهترین نوع رزوه برای تولید جک سقفی ازلوله با ضخامت ( گوشت ) بیشتر و بهترین نوع مهره جک از جنس چدن داکتیل نشکن است. برای ارتفاع بیش از ۴ متر از نظر فنی, مهندسی و ایمنی و همچنین در سقف‌های دال بتن به‌جای جکهای سقفی استفاده از داربست‌های مدولار پیشنهاد می‌گردد.

انواع جک سقفی در گروه صنعتی میرام

جک‌های سقفی از نظر وزن و همچنین از لحاظ طراحی و اندازه تیپ‌های مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. اما از دید و نظر پیمانکار اجرا , قالب بند و آرماتوربند اجرایی یک دسته بندی دیگری هم وجود دارد که جک‌های سقفی را در سه گروه کلی قرار می‌دهد:

جک سقفی ساده

جک سقفی صلیب‌دار

جک سقفی صلیب دار

unnamed

جک سقفی طرح عراق

قالب گلدان بتنی

لیست وزنی جک‌های سقفی

جدول وزنی جک‌های ساختمانی به شرح زیر است:

لیست وزنی جک ساختمانی

همچنین وزن سرجک تی شکل ۷۰ سانتی 4 کیلوگرم – سرجک تی شکل ۸۰ سانتی  4.5 کیلوگرم – سرجک تی شکل ۹۰ سانتی 5 کیلوگرم

چرا گروه صنعتی میرام

ارسال محصولات ( انواع قالب فلزی بتن ) به پروژه های عمرانی سراسر کشور و برخی کشور های همسایه

گروه صنعتی میرام ( صنعت یدک قالب , میرام چوب , صنعت سازه میرام ) محصولات خود را به پروژه های عمرانی سراسر کشور ارسال می کند.صادرات انواع قالب بتن فلزی ، جک سقفی , چوب روسی , تخته چندلایی به کشور های همسایه از دیگر افتخارات ماست.

کیفیت خوب و تنوع محصولات قالب بندی با توجه به قیمت رقابتی

این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص پرسنل مجرب فنی، مهندسی و فروش و اجرایی خود توانسته است با تولید انواع سیستم قالب بندی و فروش انواع چوب ساختمانی بخش عظیمی از بازار صنعت ساختمان سازی و پروژه های پتروشیمی و نفت را از آن خود کند. قالب تسمه 6 (قالب بوذرجمهر)، قالب لبه 5 (قالب صنعت یدک)

میرام چوب (تأمین تخته و مصالح چوبی ساختمانی)

واردات و تامین مصالح چوبی نظیر انواع پلای وود ( تخته چندلایی Plywood ) تخته زیرپایی ، چهارتراش ، چوب گرد شامل چوب روسی و ایرانی، پلی وود مالزی، چندلایی چینی، پلای وود روسی، پلای وود فنلاندی

پروژه‌های انجام شده

گروه صنعتی میرام با همکاری مهندسین و تیم فنی حرفه‌ای خود افتخار همکاری در تولید و اجرای بسیاری از پروژه‌های بزرگ را داشته است.

برای دریافت مشاوره رایگان یا کسب اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

برخی مشتریان ما

برای دریافت مشاوره رایگان یا کسب اطلاع از قیمت با شماره زیر تماس بگیرید

سوالات متداول

جک سقفی در انواع سنگین و سبک تولید می‌گردد. جک‌های سنگین از لوله‌های سنگین با ضخامت ۲٫۵ و ۳ میلی متر و جک‌های سبک از لوله‌های سبک با ضخامت ۲ میلیمتر تولید می‌شود. جک ساختمانی سنگین میزان تحمل بار زیادی نسبت به جک سبک دارد. جک‌های متوسط از ته جک‌هایی با لوله ۲٫۵ و قسمت بالایی جک از لوله ۲ میل تولید می‌گردد.

قیمت جک زیر سقف براساس قیمت متریال و مواد اولیه آن (قیمت لوله 5 داربستی , قیمت لوله 6 , قیمت ورق سیاه , قیمت رزوه جک , قیمت مهره چدنی , قیمت الکترود , قیمت رنگ جک و قالب بتن ) و ضریب بالاسری ( بین 20 الی 40 درصد , بسته به شرکت , کارخانه جک ساختمانی و یا کارگاه تولید جک ) تعیین می‌شود. 

برای آگاهی از قیمت لحظه‌ای انواع جک سقفی نامبرده در گروه صنعتی میرام، باید از طریق تماس با ما با کارشناسان میرام ارتباط بگیرید و قیمت جک ساختمانی موردنظر خود را دریافت نمایید. کلیه اطلاعات مربوط به قیمت جک ساختمانی و دیگر محصولات از طریق تماس تلفنی با کارشناسان میرام امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه خرید، سفارش دهی و حتی برای اجرای جک ساختمانی نیز از کارشناسان میرام مشورت بگیرید. شماره‌های زیر برای برقراری ارتباط شما عزیزان با مهندسان میرام قرار داده شده و هر لحظه پاسخگوی سؤالات و ابهامات شما هستند:

  • 77611361 – 021
  • 77614660 – 021
  • 09126722898 (واتساپ)

جک سقفی چیست؟

جهت کفراژ بندی تیرها و سقف های سبک ( تیرچه بلوک , تیرچه کرمیت , دال بتنی , سقف یوبوت , کوبیاکس ) با ارتفاع کمتر از 4.5 متر از جک های سقفی قابل تنظیم استفاده می شود. جک سقفی قالب بتن از دو قسمت  لوله نری و مادگی تشکیل شده و برای مهار سازه سقف بتنی و قالب مدولار استفاده می شود. قطر لوله بیرونی ( مادگی ) جک های قالب بندی 6 سانتیمتر و قطر لوله داخلی ( نری ) 5 سانتیمتر است . ضخامت لوله استفاده شده در تولید جک سقفی 2 – 2.5 یا 3 میل است که برای تولید جک های ساده و صلیبی تا ارتفاع 4 متر  از لوله با گوشت 2.5 میل و برای جک صلیبدار و ساده بالای 4 متر از لوله به ضخامت 3 میلیمتر توصیه می شود و از لوله 2 میل بیشتر برای ساخت جک عراقی استفاده میشود. در انتهای لوله مادگی ( بیرونی ) این جک ها یک پیچ تنظیم و مهره جوش داده شده تا به کمک سوراخ هایی که روی لوله نری ( درونی ) جک ها تعبیه شده عمل ریگلاژ و تنظیم ارتفاع جک را انجام دهد .حداکثر ظزفیت باربری جک های ساختمانی تولید شده در ایران 1.5 تن است. در بالای لوله نری جک سقفی  با توجه به نیاز و درخواست پروژه از سرجک  T یا سرجک U  شکل و یا ورق ساده استفاده می شود.

[toggle title=”➕ ادامه مطلب” color=”white”]

انواع جک ساختمانی و کاربرد آن‌ها

جکهای سقفی از نظر وزن و همچنین از لحاظ طراحی و اندازه تیپ های مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. اما از دید و نظر پیمانکار اجرا , قالب بند و آرماتوربند اجرایی یک دسته بندی دیگری هم وجود دارد که جک های سقفی را در سه گروه کلی قرار می دهد:

جک سقفی ساده : همانطور که از اسمش مشخص است جزء ساده ترین جک های زیر سقفی است و از دو تا لوله ( نری و مادگی ) و رزوه مهره جک تشکیل شده و سر و ته آن پلیت ساده جوش شده است و جهت شورینگ زیر سقف بتنی کاربرد دارد. از جک قالب بندی برای شاقول و مهار قالب دیوار نیز استفاده می شود. جک ساده مناسب زیر پوتر سقف تیرچه بلوک نیست و بهتر است از جک صلیبی استفاده شود.

جک سقفی صلیب دار : این مدل را می‌توان به عنوان ساده ترین و پرمصرف ترین نوع جک در ساخت و ساز معرفی کرد که قسمت صلیب آنها ثابت است و دارای یک رزوه در قسمت میانی هستند تا به کمک آن ارتفاع جک تنظیم شود. پهن بودن قسمت صلیب این جک ها باعث شده که امکان استفاده از آنها در بخش های مختلف سازه وجود داشته باشد و به کمک آن ها فضای بیشتری از تیرچه و سقف پوشش داده شود. البته باید بپذیریم که عدم تحرک در قسمت صلیب و انعطاف پذیری در طراحی باعث شد که در برخی موارد محدودیت داشته باشند.

جک سقفی T شکل سیار : در این ابزار  قالب بندی قسمت صلیبی به صورت تی شکل و متحرک است و به همین دلیل می توان آن را در زاویه های مختلف چرخاند و منجر به انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مدل های قبلی می شود. اگرچه به عقیده برخی از کارشناسان ممکن است این طراحی باعث تضعیف جک در تحمل بار سقف یا سازه های سنگین شود، اما باید بپذیریم که این طراحی به آنها کمک می‌کند که در سازه های مختلف کاربرد داشته باشند و تنوع در کارایی آنها بیشتر باشد. در ضمن قسمت رزوه در قسمت میانی جک سقفی به کار گرفته شده تا امکان تنظیم ارتفاع آن ها وجود داشته باشد.

جک سقفی طرح عراق : جک سقفی عراقی جهت قالب بندی ساختمان ها و سازه های بتنی کشور عراق طراحی و تولید می شود و در کشور هایی مثل عراق , افغانستان , تاجیکستان , ترکمنستان , ارمنستان , آذربایجان , ترکیه و … استفاده می شود. دهانه ” یو شکل ” و نسبتاً کوچک جک صادراتی به اندازه عبور چهارتراش چوبی است و امکان نصب سولجر را ندارد. از تفاوت های اصلی در تولید جک صلیبدار ایران با ساخت جک عراقی در گام رزوه آن است که رزوه جک عراق با گام 6 و رزوه جک های ایرانی گام 8 هستند. از نظر مقایسه , قیمت جک سقفی عراقی از قیمت جک صلیبی ایرانی بیشتر است.

چگونه جک زیر سقف را انتخاب کنیم؟

انتخاب جکهای سقفی همانند انتخاب سایر تجهیزات قالب بندی و بتن ریزی، تابع شرایط ساخت و ساز و محل کاربرد آنهاست. در برخی موارد ما تنها نیاز به نگهداری یک تیکه خاص یا یک آرماتور به عنوان پل داریم و نیازی به استفاده از نمونه های صلیبی و T شکل نداریم. در این جور موارد استفاده از جک های عراقی بهترین انتخاب ممکن است و از لحاظ فضای کاری هم شرایط مناسبی برای ما به وجود می آورد.

اما در برخی موارد ما انتظار داریم که بخش مهمی از سقف با استفاده از جک های سقفی پوشش داده شود. در این صورت به کار بردن نمونه های صلیبی ثابت یا شکل انتخاب بهتری است و ما را نسبت به هزینه های اجاره و خرید جک بیشتر بی‌نیاز می‌کند. البته باید بپذیریم که وزن و ارتفاع در این انتخاب بسیار مهم است و می‌تواند گزینه‌های ما را تغییر دهد.

مزایای استفاده از جک سقفی

– وزن سبک جک قالب بندی از بهترین مزایای آن است.

– سرعت عمل در برپایی و جمع کردن جک های زیر سقفی ( کفراژ و دکوفراژ آسان )

– تنظیم و تغییر ارتفاع جک سقفی قالب بتن راحت و آسان است

– ایمنی کافی از نظر مقاومت و باربری در برابر وزن بتن سقف ( در صورت طراحی مهندسی و چیدمان طبق آیین نامه بتن ایران )

– کاهش عملیات اجرایی به دلیل مدول و پیش ساخته بودن قطعات

– امکان افزایش تحمل فشار بتن با نزدیک کردن فاصله شمع ساختمانی

– داشتن مزیت اقتصادی بیشتر به دلیل نداشتن وابستگی به واردات لوله آهنی

– خرید و فروش راحت در بازار آهن ( بصورت جک سقفی دست دوم یا کارکرده )

بیشترین کاربرد جک سقفی قالب بتن در ساختمان‌های بتنی و انواع سازه‌های بتنی به عنوان شمع زیر سقف است که در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب و رعایت ضوابط قالب بندی بتن , می توان سیستم قالب بندی ایمن داشت و سازه بتنی با کیفیت و نمای بتن خوب و اکسپوز بنا کرد.

شناخته‌ترین برند و کارخانه های تولید کننده جک و قالب عبارتند از :

جک و قالب صنعت یدک , جک شرکت بوذرجمهر , شرکت ارس پولاد , شرکت مرسل قالب که مشخصات , جزییات , اندازه لوله جک , مهره و رزوه جک شرکت های تولید کننده جک سقفی باهم متفاوت است به عنوان مثال بعضی کارخانه ها پلیت کف جک به صورت ساده و برخی بصورت گل ( ستاره ) می سازند. جزییات و مدل جک های عراقی با جک هایی که پیمانکاران ساختمانی در ایران استفاده می کنند فرق دارد.

تعیین قیمت جک سقفی چگونه است؟

قیمت جک زیر سقف براساس قیمت متریال و مواد اولیه آن (قیمت لوله 5 داربستی , قیمت لوله 6 , قیمت ورق سیاه , قیمت رزوه جک , قیمت مهره چدنی , قیمت الکترود , قیمت رنگ جک و قالب بتن ) و ضریب بالاسری ( بین 20 الی 40 درصد , بسته به شرکت , کارخانه جک ساختمانی و یا کارگاه تولید جک ) تعیین می شود. اغلب کارگاه های کوچک تولید کننده جک ساختمانی به علت عدم استفاده از جوشکار , لوله و ورق مرغوب , قیمت جک را بصورت عددی ( دانه ای ) اعلام می‌کنند ولی شرکت های معتبر تولید کننده جک و قالب بتن بصورت کیلویی پیش فاکتور صادر می‌کنند.

[/toggle]