سیستم قالب بندی سقف بتنی با میز پرنده :

یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه‌های بتن مسلح استفاده از قالب میز پرنده ( قالب میزی ) به است . سیستم قالب میزی ( قالب میز پرنده ) علاوه بر سرعت بخشیدن به اجرای قالب بندی امکان قالب بندی همزمان و موازی را در کل پروژه ایجاد می‌کند. در این سیستم بتنی درجا ، قالب بندی دیوارها به صورت معمول و با استفاده از قالب‌ مدولار دیوار انجام می‌شود. اما برای قالب‌بندی سقف پس از اجرای دیوارها، از میزهای پرنده استفاده شده و دال بتن مسلح سقف اجرا خواهد شد. این میزها پس از قالب برداری توسط جرثقیل از محل بازشوها از سازه خارج می‌شود.

سازه حاصل از این روش میز پرنده ، از نوع سازه بتنی مسلح بوده و جز سیستم شناخته شده و منطبق بر آیین نامه‌ها و استاندارد ملی یا بین المللی است. همچنین سازه ی بتنی اجرا شده با سیستم قالب بندی میزی دارای عملکرد لرزه‌ای مطلوبی است و می‌توان آن را در پهنه‌های مختلف لرزه‌ خیزی کشور اجرا کرد . روش کاربرد میز پرنده مشابه سیستم تونلی میز پرنده ( تونل فرم ) است . در این سیستم امکان تعبیه و پیش بینی مسیرهای توزیع تاسیسات مکانیکی و برقی در زمان میلگرد گذاری و پیش از بتن ریزی سازه وجود دارد. قالب میزی سیستمی کار آمد در ساخت و ساز پروژه های بتنی مطرح است.

در روش میز پرنده دیوار ها و سقف ها در یک مرحله اجرا شده و در نتیجه سازه ای یکپارچه و منظم از نظر ساختار ایجاد می شود. از مزایای استفاده از این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود . اجرای سازه بتنی با قالب های میزی ، ساخت و اجرای دال بتنی پروژه را مشابه یک خط تولید صنعتی نموده و به دلیل تکرار هر روزه عملیات سرعت و بازدهی بالائی را دارد. با توجه به اهمیت بهای تمام شده ساخت و همچنین کیفیت اجرا و سرعت بی نظیر در اتمام پروژه ها قالب میزی برای انبوه سازان ، میتوان گفت که سیستم قالب میز پرنده تمامی مزیت های مذکور را بدلیل اجرای منظم و یکپارچه سقف ها در یک مرحله داراست . هم اکنون سیستم قالب میزی بعنوان یک فناوری نوین و کارآمد در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار است .

سیستم میزی قالب سقف بتنی چیست ؟ :

یک نوع سیستم قالب بندی سقف های بتنی است که کاربرد میز پرنده در دال بتنی با کمترین تیر و آویز  است . طراحی سیستم قالب های میز پرنده با بهترین ورق پلای وود قالب بندی خارجی و اچ 20 انجام می شود . طراحی روش میز پرنده با استفاده از قالب فلزی نیز امکان پذیر است . کاربرد میز پرنده فقط در سازه بتنی خاص سیستم قالب میزی امکان پذیر است .

مراحل اجرای قالب میزی :

هنگام اجرای ستون و دیوار بتنی ، سیستم قالب میزی سقف مونتاژ  شده و بعد از بتن ریزی ستون ها و دیوار های بتنی در زیر سقف بتنی نصب می شود . بعد از هر مرحله بتن ریزی دال بتنی با سیستم قالب پرنده قالب ها جدا جدا باز نمی شوند . فقط پانل های میزی با استفاده از کالسکه مخصوص و همچنین شاهین جرثقیل ( سی هوک ) جابجا می شوند و به سقف بالا منتقل می شوند .

لوازم و اجزاء سیستم  قالب میزی :

ورق پلی وود قالب بندی , تیر های چوبی ( اچ 20 ) , پایه های میز شامل جک سقفی مخصوص یا داربست , چرخ زیر شاسی قالب , سرجک قالب میزی , سی هوک , کالسکه

مزایا ی قالب بندی سقف بتنی با میز پرنده :

سرعت و کیفیت اجرای بالا.

کاهش کارهای جزئی و همپوشانی فعالیت‌ها.

صرفه اقتصادی بیشتر ( با درنظرگرفتن سرعت کار ).

کاهش نیروی انسانی ( نسبت به روش‌های سنتی ).

قابلیت آموزش سریع و آسان به نیروی انسانی.

صرفه جویی در منابع ( معدنی، انرژی ).

به کارگیری کمتر نیروی انسانی نسبت به سیستم قالب بندی مدولار .

کاهش زمان ساخت پروژه به طور بسیار چشمگیر

صرفه جوئی در استفاده از منابع انسانی و نیروی کار به لحاظ کاهش زمان ساخت

امکان اجرای یک سقف از آپارتمان بزرگ در زمان بسیار کوتاه

افزایش کیفیت سازه سقف با استفاده از سیستم قالب میزی

استهلاک کم قالبها ( در صورت رعایت برخی نکات در طراحی , ساخت و بهره‌برداری از قطعات قالب بندی ) و در نتیجه، در پروژه‌های انبوه‌سازی، می‌تواند به راحتی از لحاظ هزینه با سیستم‌های متداول رقابت نماید.

نقاط ضعف :

بالا بودن سرمایه‌گذاری اولیه برای تهیه قالب‌ها.

اعمال هزینه‌های اضافی در صورت ایجاد وقفه در کار ناشی از شرایط آب و هوایی.

نیاز به جرثقیل ثابت ( تاور کرین ) جهت قالب برداری و عملیات قالب بندی یکپارچه .

در شروع عملیات تجهیز کارگاه، هزینه سنگینی برای تهیه ماشین آلات و خرید عمده مصالح پرداخت می‌شود.

در سیستم متداول، موازی کردن و گسترش جبهه فعالیت (خصوصاً در مرحله اجرای دیوارها و تیغه‌ها) بسیار ساده با اضافه کردن چند گروه کاری جدید صورت می‌گیرد. با توجه به محدود بودن تعداد قالب و کمبود کارگر ماهر ، در این سیستم این انعطاف‌ پذیری وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قالب بتن مدولار کلیک کنید.

*** به علت نوسانات بازار برای دریافت قیمت روز و موجودی انبار تماس گرفته شود . ***

برای دریافت لیست قیمت قالب بتن فلزی میزی و چوبی یا پلای وود با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش تهران : 22844339

نویسنده : مهندس حسینی  –  منبع : گروه صنعتی میرام