سیستم قالب بندی سقف بتنی با میز پرنده :

سرعت و سهولت قالب بندی، یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه‌های بتن مسلح به شمار می‌رود. سیستم قالب بندی با استفاده از میز پرنده علاوه بر سرعت بخشیدن به قالب بندی امکان قالب بندی همزمان و موازی را در کل پروژه ایجاد می‌کند.

در این سیستم بتنی درجا، قالب بندی دیوارها به صورت معمول و با استفاده از قالب‌های دیواری انجام می‌شود. اما برای قالب‌بندی سقف پس از اجرای دیوارها، از میزهای پرنده استفاده شده و دال بتن مسلح سقف اجرا خواهد شد. این میزها پس از قالب برداری توسط جرثقیل از محل بازشوها از سازه خارج می‌شود.

سازه حاصل از این روش اجرایی‌، از نوع سازه بتنی مسلح بوده و جز سیستم شناخته شده و منطبق بر آیین نامه‌ها و استاندارد ملی یا بین المللی است. همچنین سیستم مذکور دارای عملکرد لرزه‌ای مطلوبی است و می‌توان آن را در پهنه‌های مختلف لرزه‌خیزی کشور اجرا کرد . روش اجرایی این سیستم مشابه سیستم تونلی( تونل فرم سیستم ) . در این سیستم امکان تعبیه و پیش بینی مسیرهای توزیع تاسیسات مکانیکی و برقی در زمان میلگرد گذاری و پیش از بتن ریزی سازه وجود دارد. سیستم قالب های میزی هم اکنون به عنوان سیستمی کارآمد در ساخت و ساز پروژه های بتنی مطرح است. در این سیستم دیوارها و سقف ها در یک مرحله اجرا میشود و در نتیجه سازه ای یکپارچه و منظم از نظر ساختار ایجاد میشود. از مزایای استفاده از این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره نمود . اجرای سازه بتنی با استفاده از قالب های میزی ، ساخت و اجرای دال بتنی پروژه را مشابه یک خط تولید صنعتی نموده و در نتیجه به دلیل تکرار هر روزه عملیات سرعت و بازدهی بالائی را دارا می باشد. با توجه به اهمیت بهای تمام شده ساخت و همچنین کیفیت اجرا و سرعت بی نظیر در اتمام پروژه ها قالب میزی برای انبوه سازان ، به جرات میتوان گفت که سیستم قالب میز پرنده تمامی مزیت های مذکور را بدلیل اجرای منظم و یکپارچه سقف ها در یک مرحله داراست . هم اکنون سیستم قالب میزی بعنوان یک فناوری نوین و کارآمد در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار است .

سیستم میزی قالب سقف بتنی چیست ؟ : یک نوع سیستم قالب بندی سقف های بتنی است که مناسب دال بتنی با کمترین تیر و آویز  است . طراحی سیستم قالب های میز پرنده با بهترین ورق پلای وود قالب بندی خارجی و اچ 20 انجام می شود .

مراحل اجرای قالب میزی : قبل و یا هم زمان با اجرای ستون و دیوار بتنی سیستم قالب میزی سقف مونتاژ  شده و بعد از بتن ریزی ستون ها و دیوار های بتنی در محل مورد نظر مستقر می شود . بعد از هر مرحله بتن ریزی دال بتنی با سیستم قالب پرنده قالب ها جدا جدا باز نمی شوند و فقط پانل های میزی با استفاده از کالسکه مخصوص و همچنین شاهین جرثقیل ( سی هوک ) جابجا می شوند و به سقف بالا منتقل می شوند .

لوازم و اجزاء سیستم  قالب میزی : ورق پلی وود قالب بندی , تیر های چوبی ( اچ 20 ) , پایه های میز شامل جک سقفی مخصوص یا داربست , چرخ زیر شاسی قالب , سرجک قالب میزی , سی هوک , کالسکه

مزایا ی قالب بندی سقف بتنی با میز پرنده :

سرعت و کیفیت اجرای بالا.

کاهش کارهای جزئی و همپوشانی فعالیت‌ها.

صرفه اقتصادی بیشتر ( با درنظرگرفتن سرعت کار ).

کاهش نیروی انسانی ( نسبت به روش‌های سنتی ).

قابلیت آموزش سریع و آسان به نیروی انسانی.

صرفه جویی در منابع ( معدنی، انرژی ).

به کارگیری کمتر نیروی انسانی نسبت به سیستم قالب بندی مدولار .

کاهش زمان ساخت پروژه به طور بسیار چشمگیر

صرفه جوئی در استفاده از منابع انسانی و نیروی کار به لحاظ کاهش زمان ساخت

امکان اجرای یک سقف از آپارتمان بزرگ در زمان بسیار کوتاه

افزایش کیفیت سازه سقف با استفاده از سیستم قالب میزی

استهلاک کم قالبها ( در صورت رعایت برخی نکات در طراحی , ساخت و بهره‌برداری از قطعات قالب بندی ) و در نتیجه، در پروژه‌های انبوه‌سازی، می‌تواند به راحتی از لحاظ هزینه با سیستم‌های متداول رقابت نماید.

نقاط ضعف :

بالا بودن سرمایه‌گذاری اولیه برای تهیه قالب‌ها.

اعمال هزینه‌های اضافی در صورت ایجاد وقفه در کار ناشی از شرایط آب و هوایی.

نیاز به جرثقیل ثابت ( تاور کرین ) جهت قالب برداری و عملیات قالب بندی یکپارچه .

در شروع عملیات تجهیز کارگاه، هزینه سنگینی برای تهیه ماشین آلات و خرید عمده مصالح پرداخت می‌شود.

در سیستم متداول، موازی کردن و گسترش جبهه فعالیت (خصوصاً در مرحله اجرای دیوارها و تیغه‌ها) بسیار ساده با اضافه کردن چند گروه کاری جدید صورت می‌گیرد. با توجه به محدود بودن تعداد قالبها و کارگرهای ماهر آموزش دیده، در این سیستم این انعطاف‌پذیری وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قالب بتن مدولار کلیک کنید.

*** به علت نوسانات بازار برای اطلاع از قیمت روز و موجودی انبار تماس گرفته شود ***

برای دریافت لیست قیمت قالب بتن فلزی میزی و چوبی یا پلای وود با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش تهران : 77614660

نویسنده : مهندس حسینی  –  منبع : گروه صنعتی میرام