در بازار چوب ایران به انواع تخته الوار که از کشور روسیه وارد می شود چوب روسی می گویند در حالیکه تخته روسی از انواع درخت کاج، توسکا، نراد تولید و صادر می گردد و از نظر ظاهر با دو نوع یولکا و ساسنا شناخته می شود.


آشنایی با انواع چوب و کاربرد آنها | معایب چوب روس | مقاومت فشاری چوب

* واردات تخته روسی اغلب در بندر های شمالی ایران مثل بندر انزلی ، بندر آستارا ، بندر نوشهر و بندر امیرآباد انجام می گردد.

* تخته روسی از نظر ظاهری در سایت چوبفروشان با دونوع یولکا و ساسنا شناخته می شود.

* در روسیه بعد از قطع درختان که به روش های نوین و جدید صورت می گیرد ، چوب روسی را به شکل الوار، تراورس، ترمووود ، تخته و غیره درمی آورند و بعد از ارسال به کارخانه ها آن ها را بسته بندی کرده و برای صادر کردن به سایر کشورها آماده می کنند.

* تخته روسی را از درختان مختلفی همچون کاج ، نراد روسی ، بلوط ، راش و غیره تهیه می کنند و مقاومت چوب نراد از چوب راش کمتر است همینطور قیمت چوب نراد از قیمت تخته راش خیلی ارزانتر است .

* قطع درختان در روسیه در ماه های گرم انجام می شود چرا که در نیمه ی دوم سال کشور روسیه دارای آب و هوایی بسیار سرد است. همچنین در زمان های تغییر فصل نیز به علت گل و لای بودن جاده در جنگل های روسیه ، برداشت خیلی کم می شود و قیمت ها در بندر انزلی ، آستاراخان و بازار چوب ایران افزایش پیدا می کند.

 * همچنین در صورت بروز شکاف در تخته روسی می توان اقدام به رفع مشکل نمود.

 * وزن تخته روسی یا چوب روسی بسیار سبک و دارای ضریب الاستیسیته بالا می باشد ، بنابراین برای امور مختلفی همچون تخته زیرپایی ( بنایی ) ، داربست بندی ، ساخت نمای ساختمان و … از تخته روسی استفاده می شود.

 * از تخته روسی برای ساخت ساختمان چوبی ، آلاچیق چوبی ، محوطه های مختلف و نمای ساختمان استفاده می شود.

تفاوت تخته روسی یولکا و ساسنا :

    مشخصات انواع چوب روسی یولکا با ساسنا چه از نظر  ظاهر و چه از نظر چگالی ( دانسیته ) متفاوت بوده و به همین دلیل کاربرد های متفاوتی نیز دارند . چوب روسی ساسنا در واقع همان چوب درخت کاج می باشد که از نوع درختان سوزنی برگ می باشد که از نوع چوب روغنی بوده و با توجه به استحکام آن در اتاقسازی کامیون ، اطاق خاور ، ساختمان سازی ، بتن ریزی و داربست بندی ( تخته زیرپایی بنایی ) کاربرد بیشتری دارد قیمت چوب ساسنا از گونه یولکا ارزانتر می باشد . چوب روسی یولکا در واقع همان صنوبر می باشد که از درختان پهن برگ گونه پنبه ای بوده و رنگ آن نسبت به ساسنا روشنتر است و با توجه به ظاهر و نمای بهتر در صنعت مبلمان سازی ، تولید درب و کمد ، چوب نما ( ترمووود ) و دکوراسیون و نما های داخلی بیشتر استفاده می شود .

انواع تخته زیرپایی بنایی :

دو نوع تخته به عنوان تخته بنایی یا زیرپایی که بیشتر توسط داربست بند ، گچکار و پیمانکارهای ساختمانی استفاده می شود :

    1 – تخته زیرپایی روسی که گرده بینه آن از جنگل های کشور روسیه و با ماشین آلات مجهز و حرفه ای بریده شده و در کارخانه های چوب بری روس با انواع اره های پیشرفته بصورت تخته الوار  بریده ، تولید و بسته بندی می شود. معمولا تخته های هر پالت بصورت یک دست  و با ابعاد مشخص صادر می شود.

اندازه و ابعاد چوب روسی که پیمانکارها و داربست بند ها به عنوان تخته زیرپایی ( تخته بنایی ) استفاده می کنند :

5*20*600  –  5*20*400 سانتیمتر

5*22*600  –  5*22*400 سانتیمتر

5*25*600  –  5*25*400 سانتیمتر

5*30*600  –  5*30*400 سانتیمتر

    2 – تخته زیرپایی ایرانی که چوب گرده بینه آن اغلب در باغ ها و از درختان صنوبر و درخت تبریزی بصورت سنتی و نیمه حرفه ای بریده شده و در کارگاه های نجاری و چوببری و بازهم بصورت سنتی و نیمه حرفه ای بریده و تولید می گردد. اغلب انواع تخته ایرانی بدون بسته بندی و بصورت درهم و با طول های ثابت ( معمولا 4 متری ) و با عرض های متغیر در بازار چوب ایران عرضه می گررد .

تخته زیرپایی ایرانی به عرض های مختلف از حدود 20 الی 30 سانتیمتر ( بصورت درهم ) و فقط بطول 4 متر تولید و عرضه می گردد .

قیمت تخته زیرپایی روسی  حدود 30 درصد از قیمت تخته داربست با چوب ایرانی گرانتر می باشد .

انواع تخته قالب بندی :

1 – تخته قالب بندی روسی که از جنس چوب روسی است و برشکاری آن در کارخانه چوب بری روسیه انجام شده و کیفیت خوبی برای قالب بندی دارد .

2.5*20*600  –  2.5*20*400 سانتیمتر

2.5*15*600  –  2.5*15*400 سانتیمتر

2.5*12*600  –  2.5*12*400 سانتیمتر

2.5*10*600  –  2.5*10*400 سانتیمتر

2 – تخته قالب بندی ایرانی که از جنس چوب ایرانی است و برشکاری آن در کشور ایران انجام شده است و معمولا کیفیت مناسبی برای قالب بندی ندارد . تخته قالب بندی ایرانی به عرض های مختلف از حدود 10 الی 15 سانتیمتر ( بصورت درهم ) و فقط بطول 4 متر برش داده می شود و تولید و عرضه می گردد .

راه های افزایش طول عمر و مقاومت چوب چیست ؟

بهترین راه برای افزایش عمر مفید چوب ها و مقاوم کردن آن ها در برابر پوسیدگی و هجوم حشرات حفاظت شیمیایی چوب است که عبارت است از آغشته کردن و اشباع چوب با مواد شیمیایی . اگر مواد شیمیایی مانند کرئوزوت ( از تقطیر زغال سنگ یا چوب به دست می آید ) و مواد مناسب دیگر را تا عمق لازم در چوب وارد کنیم عمر مفید چوب را ۵ تا ۱۰ برابر افزایش داده ایم.

روش غیر فشاری : می توان چوب را با قلم مو یا اسپری کردن یا غوطه ور کردن به این مواد آغشته کرد که به آن روش غیر فشاری می گویند .

روش اشباع فشاری  : در این روش چوب هارا در مخازن غیر قابل نفوذ قرار می دهند و مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مانند کرئوزوت را با فشار وارد مخزن کرده و چوب ها را اشباع می کنند به این روش ، اشباع فشاری می گویند . چوب های تزیینی که برای ساخت مبلمان های اداری و مسکونی در نظر گرفته می شوند را نمی توان با کرئوزوت اشباع کرد چون کرئوزوت یک مایع روغنی به رنگ قهوه ای تیره است و رنگ و الیاف قشنگ چوب را می پوشاند. بنابراین از مواد اشباع املاح فلزی قابل حل در آب مانند کلرور جیوه استفاده می کنند .

چوب ضد آب :  اگر به دنبال چوب ضد آب با بهترین قیمت هستید باید گفت که تخته ضد آب که به صورت مجزا دارای خاصیت ضد آبی را داشته باشد وجود ندارد مانند چوب روسی که دارای ماهیت کلی نیست و به تمامی چوب هایی که از کشور روسیه وارد ایران میشود عنوان چوب روسی نامیده می شود . چوب ضد آب به صورت کلی چوبی را مینامند که با استفاده از رنگ و یا مواد مختلف ( سیلر کیلر ) دارای این خاصیت شوند چوب یکی از پرکاربردترین مصالح برای مصارف مختلف ساختمانی , خانگی و صنعتی است . یکی دیگر از راه های محافظت از چوب در برابر آب و افزایش مقاومت چوب استفاده از ترموود است . ترموود ها با این که خود دارای خاصیت ضد آبی هستند اما نمیتوان بروی آن ریسک داشت و باید در  ابتدا از رنگ مناسب استفاده شود . برخی از چوب ها مانند بامبو ،چوب پنبه و اپیه ذاتا خاصیت ضد آبی دارند اما قیمت های آن هم به شدت بالا است که در حالت معمولی نمیتوان اقدام به خرید آن نمایید .

به طور کلی چوب های صنعتی از دو گونه درختان سوزنی برگ و پهن برگ تهیه می شوند :

سوزنی برگان : سوزنی برگ ها که در گروه باز دانگان قرار دارند به صورت درختان بلند و کوتاه در سراسر کره زمین پراکنده اند و سطح وسیعی از مناطق سرد و نیمه سرد کره زمین را به صورت جنگل های انبوه با درختان غول پیکر پوشانده اند . در کشور ما هم گونه های مختلف این رده به نام های سرو ، سرخدار ، زربین ، کاج معمولی ، ارس و… به طور طبیعی در مناطق رویشی پراکنده اند.

پهن برگان : پهن برگ ها که نهان دانگان نیز نامیده می شوند به طور گسترده در جنگل های ایران می رویند و بسیار متنوع اند که شامل افرا ، راش ، گردو ، چنار ، بلوط ، توسکا ، تبریزی ، سپیدار ، ملچ ، ممرز ، نمدار ، و…هستند  . گفتنی است که چوب درختان پهن برگ به دلیل داشتن رنگ های متنوع و الیاف زیبا ارزشمند است . مثلا درخت راش که قامتی راست تا ارتفاع ۳۵ متر و قطری بالغ بر ۵/۱ متر دارد و از چوب آن که نسبتا سخت و سنگین است برای تهیه الوار ، روکش ، چوب آلات ساختمانی ، در سازی ، مبل و تراورس راه آهن استفاده می شود  .

قیمت انواع تخته روسی و ایرانی و دلایل نوسان و افزایش قیمت چوب در ایران :

قیمت تخته های وارداتی مثل قیمت چوب روسی علاوه بر قیمت هر متر مکعب تخته روسی در کارخانه , بستگی به قیمت دلار و تعرفه های گمرکی در ایران نیز دارد . چوب روسی ارزان قیمت که وارد ایران می شود تخته نراد روسی نامیده می شود و قیمت چوب یولکا روسی از قیمت چوب ساسنا ارزانتر است . قیمت چوب روسی امروز هر متر مکعب حدود چهار میلیون تومان است . البته قیمت تخته چوب ارزان تر که تخته ایرانی است حدود دو و نیم میلیون تومان در متر کوب است .

** فروش انواع چوب روسی و ایرانی ، تخته زیرپایی روسی ، تخته بنایی ایرانی ، چهارتراش و تخته قالب بندی در ابعاد و اندازه های مختلف با قیمت مناسب **

 برای دریافت مشاوره و لیست قیمت انواع چوب روسی و ایرانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش پل چوبی : 77614660

 نویسنده : مهندس حسینی ( گروه صنعتی میرام  )

تخته چندلایی پلی وود چیست؟ قیمت پلی وود قالب بندی مشخصات و ابعاد ورق پلای وود

قالب بتن | لیست قیمت قالب بتن | قالب مدولار بتن | جک سقفی