منهول چیست ؟

     منهول بتنی ( Manhole ) آدم ‌رو یا چاهک بازدید برای اتصال چند شبکه ی خط لوله فاضلاب و در سیستم‌ های مخابراتی برای دسترسی به مسیر کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود . در سطح شهر دریچه منهول زیاد دیده می شود که برای کاربرد های مختلف استفاده شده ( کانال آب و فاضلاب ، تلفن ، برق , مخابرات ) . منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است . انواع منهول شامل منهول بتنی ، منهول پلاستیکی ، منهول پلی اتیلن ، منهول آجری و … که منهول یا لوله بتنی گرد با قالب بتن خاص ( قالب منهول فاضلاب یا قالب منهول بتنی ) ساخت تولید و اجرا می شود . قالب گرد منهول بتنی فاضلاب با نورد کردن ورق رویه قالب و تسمه های پشت قالب منهول بتنی تولید می شود . قیمت قالب منهول فاضلاب براساس برآورد وزن قالب فلزی منهول و همچنین قیمت آهن در بازار تعیین می شود .

انواع منهول

    منهول بتنی چندین سال است که در پروژه های فاضلاب کشور ایران استفاده می شود . هزینه تولید و اجرای پایین از مزایای آن است . روش اجرای منهول بتنی نیز آسان است .

    منهول های سنتی ( بتنی یا آجری ) که با مصالح سنتی آجر ، سیمان و بتن و به صورت درجا و یا منهول بتنی پیش ساخته اجرا می‌شوند . که در کشور های پیشرفته دنیا کمتر استفاده می شود . ولی در ایران موارد استفاده زیادی دارد . مثلاً در کانال‌ انتقال خط تلفن منهول‌ های بتنی بسیار کاربرد دارند . در حال حاضر در ساخت شبکه جمع‌ آوری فاضلاب تهران ، پروژه فاضلاب کرمان و دیگر شهر ها عمدتا از انواع منهول‌ بتنی و آجری استفاده می‌شود .

    منهول های پلی اتیلن چند سالی است در پروژه فاضلاب تهران نیز استفاده می شود . که طول عمر و سرعت اجرای بالا از مزایای آن است .

    منهول GRP یا منهول کامپوزیتی که مقاومت بالا در برابر خوردگی و سهولت در تعمیر  از مزایای اصلی ان است .

ابعاد منهول بتنی فاضلاب

    نقشه منهول بتنی و قطر منهول فاضلاب در شهر های مختلف ایران تقریبا مشابه هستند . به طور معمول منهول بتنی پیش ساخته قطر داخلی 120 و قطر خارجی 144 سانتیمتر دارد . دیتیل اجرایی منهول فاضلاب در همه جای ایران یکی است فقط ممکن است برخی از جزئیات منهول فاضلاب متفاوت باشد .

مزایای استفاده از قالب فلزی منهول

    بیشترین کاربرد قالب بتن منهول فلزی در قالب بندی و تولید انواع لوله بتنی پیش ساخته و درجا است . که در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب , می توان سازه بتنی و سپتیک فاضلاب با کیفیت و نمای خوب بنا کرد. هزینه و قیمت خرید قالب فلزی منهول بالا است . اما به دليل استفاده طولانی مدت از آن در انواع پروژه های فاضلاب بسيار اقتصادی و پایین است . در صورت نگهداری درست و عدم سقوط قالب بتن فلزی منهول از ارتفاع , حداقل تا 200 مرتبه بدون تغيير شکل قالب فلزی منهول قابل استفاده است . حتی بعد از اتمام پروژه فاضلاب و در صورت کهنه شدن , بصورت قالب منهول فلزی فاضلاب دست دوم یا کارکرده نیز با قیمت خوب در بازار آهن و قالب فروش ها خرید و فروش می شود.

    سطح و ورق رویه قالب ها از ورق سیاه فولادی با ضخامت 3 میل  و تسمه های پانچ شده اطراف پانل به ضخامت 5 میلیمتر  و تسمه های تودلی قالب بتن منهول از ورق 8 میلیمتر است . قالب های فلزی منهول استاندارد , طوری طراحی و محاسبه شده که به راحتی قابل حمل است .

    شناخته ترین برند و شرکت تولید قالب فلزی بتن عبارتند از : قالب بتن صنعت یدک , قالب بتن بوذرجمهر , عمران صنعت پایا , شرکت تسکو و سازه گستر مدحت که مشخصات , جزییات , اندازه ورق ها و تسمه های کارخانه تولید کننده قالب بتن فلزی باهم متفاوت است .

نحوه تعیین قیمت قالب منهول فاضلاب

    ساخت قالب منهول فلزی که همان قالب بتن گرد است مشابه قالب ستون گرد است . قیمت قالب لوله بتنی و ساخت قالب فلزی بتن گرد مانند سایر محصولات فلزی و صنعتی به قیمت و جنس مواد اولیه ( ورق آهن , الکترود , رنگ ) , حقوق و دستمزد قالبساز , هزینه های جانبی ( حمل ونقل , تعمیرات , آب و برق مصرفی و … ) بستگی دارد . لذا با توجه به نوسانات قیمت متریال در بازار ایران , متأسفانه قیمت قالب لوله سیمانی نیز همواره در حال تغییر است . قیمت قالب رینگ منهول از قیمت سربند و کف بند ارزانتر است .

طراحی و برآورد هزینه قالب فلزی منهول طبق نقشه اجرایی منهول فاضلاب انجام می شود . درصورتیکه نقشه منهول بتنی با مدل فاضلابی آن متفاوت باشد طبق نقشه اتوکد منهول بتنی توسط مهندسین محاسب قالب بندی طراحی و ترسیم می شود .

نمونه نقشه منهول بتنی و دیتیل اجرایی قالب بندی آن در زیر به همراه عکس قالب داخلی منهول دیده می شود :

نقشه منهول بتنی فاضلاب همراه نقشه قالب بندی منهول بتنی

برای دریافت لیست قیمت قالب لوله بتنی و منهول  و مشخصات فنی با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش تهران : 22844339                کارخانه تولید قالب قم

جدول لیست وزن قالب بتن مدولار  لبه 5 ( صنعت یدکی ) , تسمه 6 جوشی ( بوذرجمهری ) و قالب خم ( ارس ) جک سقفی اتصالات قالب بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *