معنی منهول چیست ؟

     منهول ( Manhole ) آدم ‌رو یا چاهک بازدید برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده می شود . به عنوان مثال در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند . و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود . یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شودالبته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم . دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است . و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود ( آب و فاضلاب، تلفن، برق و… ) . و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌پوشانند . منهول‌ها را از جنس بتن ، آجر ، پلی اتیلن ، پلاستیک و مواد کامپوزیتی می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود . و همچنین درپوش‌های آن‌ها نیز از جنس پلی اتیلن ، فولاد ، چدن و کامپوزیت است.

انواع منهول

    منهول های سنتی ( بتنی یا آجری ) که با مصالح سنتی آجر ، سیمان و بتن و به صورت درجا و یا منهول بتنی پیش ساخته اجرا می‌شوند . که در کشور های پیشرفته دنیا کمتر استفاده می شود . ولی در ایران موارد استفاده زیادی دارد . مثلاً در کانال‌های انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار گرفته ‌است منهول‌های بتنی بسیار کاربرد دارند . در حال حاضر در ساخت شبکه جمع‌آوری فاضلاب تهران ، پروژه فاضلاب کرمان و دیگر شهر ها عمدتا از منهول‌های بتنی و آجری استفاده می‌شود .

    منهول های پلی اتیلن که چند سالی است در پروژه فاضلاب تهران نیز استفاده می شود . که طول عمر و سرعت اجرای بالا از مزایای آن است .

    منهول GRP یا منهول کامپوزیتی که مقاومت بالا در برابر خوردگی و سهولت در تعمیر  از مزایای اصلی ان است .

ابعاد منهول بتنی فاضلاب

    نقشه منهول بتنی و قطر منهول فاضلاب در شهر های مختلف ایران تقریبا مشابه هستند . به طور معمول منهول بتنی پیش ساخته دارای قطر داخلی 120 و قطر خارجی 144سانتیمتر است . دیتیل اجرایی منهول فاضلاب در همه جای ایران یکی است فقط ممکن است برخی از جزئیات منهول فاضلاب متفاوت باشد .

مزایای استفاده از قالب فلزی منهول

    بیشترین کاربرد قالب بتن منهول در قالب بندی و تولید انواع لوله بتنی پیش ساخته و درجا است . که در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب , می توان سازه بتنی و سپتیک فاضلاب با کیفیت و نمای خوب بنا کرد. هزینه و قیمت خرید قالب فلزی منهول بالا است . اما به دليل استفاده طولانی مدت از آن در انواع پروژه های فاضلاب بسيار اقتصادی و پایین است . در صورت نگهداری درست و عدم سقوط قالب بتن فلزی از ارتفاع , حداقل تا 200 مرتبه بدون تغيير شکل قالب قابل استفاده است . و حتی بعد از اتمام پروژه فاضلاب و در صورت کهنه شدن , بصورت قالب منهول دست دوم یا کارکرده نیز با قیمت خوب در بازار آهن و قالب فروش ها خرید و فروش می شود.

    سطح و ورق رویه قالب ها از ورق سیاه فولادی با ضخامت 3 میل  و تسمه های پانچ شده اطراف پانل به ضخامت 5 میلیمتر  و تسمه های تودلی قالب بتن منهول از ورق 8 میلیمتر است . قالب های فلزی منهول استاندارد , طوری طراحی و محاسبه شده که به راحتی قابل حمل است .

    شناخته ترین برند و شرکت تولید قالب فلزی بتن عبارتند از : قالب بتن صنعت یدک , قالب بتن بوذرجمهر , عمران صنعت پایا , شرکت تسکو و سازه گستر مدحت که مشخصات , جزییات , اندازه ورق ها و تسمه های کارخانه تولید کننده قالب بتن فلزی باهم متفاوت است .

نحوه تعیین قیمت قالب منهول فاضلاب

    ساخت قالب منهول که همان قالب بتن گرد است مشابه قالب ستون گرد است . که قیمت قالب لوله بتنی و ساخت قالب فلزی بتن مانند سایر محصولات فلزی و صنعتی به قیمت و جنس مواد اولیه ( ورق آهن , الکترود , رنگ ) , حقوق و دستمزد قالبساز , هزینه های جانبی ( حمل ونقل , تعمیرات , آب و برق مصرفی و … ) بستگی دارد . لذا با توجه به نوسانات قیمت متریال در بازار ایران , متأسفانه قیمت قالب لوله سیمانی نیز همواره در حال تغییر است . قیمت قالب رینگ منهول از قیمت سربند و کف بند ارزانتر است .

برای دریافت لیست قیمت قالب لوله بتنی و منهول  و مشخصات فنی با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش تهران : 22844339

جدول لیست وزن قالب بتن مدولار  لبه 5 ( صنعت یدکی ) , تسمه 6 جوشی ( بوذرجمهری ) و قالب خم ( ارس ) جک سقفی اتصالات قالب بندی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.