جک های سقفی از مهم ترین تجهیزات برای بنا کردن سقف ساختمان ها هستند که نقش ویژه و غیر قابل انکار در نگهداری از سقف دارند. جک سقفی از جمله پر کاربردترین تجهیزات در پروژه های ساختمانی محسوب می شود که برای افزایش میزان پایداری و استقامت سقف به کار می روند. این جک ها در نمونه های مختلفی تولید می شوند که انتخاب آن ها با توجه به نوع سقف و ارتفاع و میزان بودجه و … انجام می شود. در این مقاله ضمن معرفی جک سقفی به بررسی اجزای جک سقفی آن نیز می پردازیم.

کاربرد جک سقفی چیست؟

با توجه به این که پس از بتن ریزی، سقف دارای استحکام کافی نیست نیاز به یک نگه دارنده و تکیه گاه است تا ضمن تحمل بارهای وارد شده به سقف به ثابت شدن و محکم شدن سقف تا زمان خشک شدن بتن نیز کمک نماید.

به همین دلیل از جک سقفی به عنوان تکیه گاه استفاده می نمایند. به طور کلی می توان گفت که از جک های سقفی به منظور کفراژ بندی سقف و نگهداری از آن در برابر بار های وارده و جلوگیری از ریزش آن تا اتمام ساخت آن طبقه استفاده می شود. لازم به ذکر است که جک های سقفی از جمله تجهیزات موقت هستند که پس از حصول نتیجه لازم و استحکام سقف به آرامی و به تدریج برچیده می شوند. جک های سقفی از نظر سایز و وزن و ضخامت در انواع مختلفی تولید می شوند که با توجه به نیاز پروژه در انتخاب آن ها باید دقت کرد.

مشخصات جک های سقفی

اجزای جک سقفی ، این جک ها در ارتفاع های ۳، ۲۰/۳، ۵/ ۳، ۴ و ۵ متری ساخته می شوند که انتخاب آن با توجه به ارتفاع سقف انجام می شود. اما سایز استاندارد آن دارای ارتفاع  ۳  متر و  ۲۰ سانتی متر و   وزن ۱۴ کیلوگرم است. جک سقفی از دو لوله پایینی و بالایی تشکیل شده است که لوله پایینی یا مادگی دارای قطر ۶ سانتی متر و ضخامت  ۲ میلی متر است. همچنین لوله بالایی یا نری دارای قطر ۵ سانتی متر و ضخامت  ۲.۵ میلی متر است. حداکثر وزن بار قابل تحمل برای جک سقفی حدود ۱.۵ تن است.

 

 

انواع جک سقفی

همان گونه که ذکر شد جک های سقفی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی ها، مشخصات و کاربرد های متفاوتی نیز دارند. از جمله متداول ترین و پر کاربردترین نمونه های جک سقفی می توان موارد زیر را نام برد.

در کشور ما، جک سقفی صلیب دار از پر کاربردترین جک های مورد استفاده در پروژه های ساختمانی است که فرم آن مانند صلیب و یا حرف T انگلیسی است. بنابراین به دلیل ساده بودن تنظیم ارتفاع در آن و تحمل وزن بار مناسب، بسیار پر طرفدار است. از دیگر انواع جک سقفی محبوب می توان جک سقفی U شکل عراقی ر ا نام برد که این نوع جک نیز به دلیل قابلیت تنظیم ارتفاع و دهانه U شکلی که دارد برای تیرچه پل‌ ها و همچنین برای ساخت تیرهای سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ساخت جک های سقفی از لوله دارای جنس آهن گالوانیزه استفاده می شود و به گونه ای ساخته می شود که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشد. تولید جک ها در دو مدل سبک و سنگین صورت می گیرد که مدل سبک آن با توجه به این که قادر به تحمل بار کمتری هستند در پروژه های کوچک تر کاربرد دارد. اما مدل سنگین با توجه به ظرفیت باربری بالا اکثرا در پروژه ‌های ساختمانی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. جک های سقفی دارای سه قسمت نری و مادگی و رزوه هستند.

قطر لوله پایینی جک یا مادگی شش سانتی متر و ضخامت آن دو میلی متر است. با توجه به این که  لوله بالایی در داخل لوله پایینی جا می گیرد و محکم می شو.د لذا مادگی باید از نظر میزان کیفیت و مقاومت و استحکام آنقدر خوب باشد که هم بتواند وزن لوله نری را تحمل نماید و هم تحمل فشار و وزن بار وارد شده از سقف را داشته باشد.

قسمت بالایی جک یا همان نری لوله ای به قطر پنج سانتی متر و ضخامت دو و نیم میلی متر است. نری دارای سوراخ هایی است که به منظور تنظیم ارتفاع بر روی آن ایجاد شده است. فاصله معمول این سوراخ ها از یک دیگر ده سانتی متر است. نری با استفاده از پیچ و مهره بر روی لوله پایینی محکم شده و برای حصول اطمینان کامل از محکم بودن این اتصال از گوه و رزوه نیز استفاده می شود.

با توجه به این که سقف ها دارای ارتفاع های مختلفی هستند، بنابراین برای تنظیم ارتفاع جک سقفی نیاز به رزوه است تا بتوان با استفاده از آن لوله بالایی را در داخل لوله پایینی ثابت و محکم کرد. البته اتصال این دو لوله به هم با استفاده از گوه و پیچ و مهره صورت می گیرد و رزوه برای ایجاد اطمینان بیشتر به کار می رود.

سر جک قابل رگلاژ چیست و چه اجزایی دارد؟

این قطعه که به پیچ تنظیم نیز معروف است، یکی از تجهیزاتی است که برای قالب بندی اعضای افقی مثل تیر و دال بتنی به کار می رود. با قرار دادن سرجک قابل رگلاژ بین جک و قالب زیر قطعه ی بتنی و با استفاده از پیچ تنظیم آن، جک به صورت کامل زیر سقف قرار می گیرد. سرجک ها دارای وزنی در حدود ۵ الی ۱۵ کیلو گرم هستند و در اندازه های ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰، ۷۰ و ۸۰ سانتی متری تولید می شوند. اجزای سر جک قابل رگلاژ عبارتند از:

نکات-مهم-در-انتخاب-جک-سقی-چیست

نکات مهم در انتخاب جک سقفی

همان طور که قبلا نیز عنوان شد انتخاب و خرید جک سقفی باید بر اساس برخی فاکتورها انجام شود تا بتوان انتظار کسب بهترین نتیجه از آن را داشت که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

این مورد از جمله نکاتی است که عدم توجه به آن ضمن در پی داشتن عملکرد نامناسب جک می تواند باعث ایجاد خسارت های مالی و حتی جانی شود. انتخاب جک باید بر اساس وزن محاسبه شده صورت پذیرد و تعیین قطر و ضخامت جک با توجه به تخمین میزان بار وارد شده به سقف انجام شود. هر چقدر میزان وزن محاسبه شده بیشتر باشد باید از جک های دارای ضخامت بیشتر استفاده کرد.

جک ها در ارتفاع های مختلف ۳، ۵/ ۳، ۴،  ۵/ ۴،  ۵ و حتی شش متری تولید می شود که البته در انتخاب آن ها باید ارتفاع سقف نیز مورد توجه قرار بگیرد. نکته مهم این است که معمولا جک های دارای ارتفاع بیشتر نسبت به جک های کوتاه تر دارای ظرفیت بارپذیری کم تری هستند.

در صورت استفاده از جک به صورت شاقول می توان با نصب و تعبیه شمع هایی که به صورت دو بازوی بزرگ و کوچک هستند و فرم گونیا را پیدا می کنند. ضمن کمک به تراز بودن کف سازه، باعث افزایش میزان ظرفیت جک برای تحمل فشارهای جانبی شد.

در زمان انتخاب و خرید جک های سقفی حتما باید کیفیت آن ها از نظر سالم بودن و نوع پوشش رنگ و کیفیت جوش و … مورد بررسی قرار بگیرد. مثلا جک هایی که برای رنگ کردن آن ها از رنگ کوره ای استفاده شده باشد یا دارای پوشش گالوانیزه گرم باشند دارای مقاومت و طول عمر بیشتری هستند. همچنین جوشکاری اتصالات جک حتما باید بررسی شود تا در آینده باعث ایجاد مشکل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *