یکی از مهم ترین این تجهیزات اسکافولد می باشد. اسکافولد در زبان انگلیسی به معنی داربست می باشد که امروزه به انواع داربست ها نیز گفته میشود  اسکافولد ها در واقع داربست فلزی یا مثلثی شکل می باشند که در اندازه های متفاوتی ساخته میشوند همچنین این امکان را به ما میدهند تا هم به ارتفاعات بلند و هم به نقاط مختلف سقف دسترسی راحت تری داشته باشیم که حائزه اهمیت بسیار زیادی است استفاده از اسکافلد ها سبب افزایش سرعت روند کار در پروژه های عمرانی می شود بدین وسیله استفاده از آنها در کار های بزرگ بسیار ضروری است چرا که جک های صلیبی در سازه های بلند کاربرد چندانی نئارن و مناسب سازه های بتنی حداکثر تا ۳ نیم متر می باشند.

وزن قالب فلزی

اسکافولد مثلثی چیست؟

یکی از رایج ترین نوع داربست ها اسکافلد مثلثی میباشد که امروزه در بیشتر پروژه های سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد چرا که از مونتاژ و دمنتاژ بسیار آسان تری نسبت به داربست های دیگر برخوردار می باشد در تولید داربست مثلثی از لوله های به هم متصل شده استفاده میشود

این لوله ها در اندازه های استاندارد ۱۰۰×۱۲۰، ۷۵×۱۲۰ و ۵۰×۱۲۰ با ورق با  کیفیت تهیه می شوند و به یکدیگر جوش داده می شوند. این لوله های بسیار دقیق به هم جوش داده می شوند و هیچ درز و شکافی ندارند و این موجب مقاومت داربست در برابر فشار می شود. اسکافولد به گونه ای تهیه می شوند که در برابر بتن و در ارتفاعات بالا مقاوم است و خم نمی شود. می توانید برای افزایش میزان قدرت باربری به تعداد لوله ها اضافه کنید. این کار به سادگی قابل انجام می باشد حتی کارگران نیز می توانند لوله ها را به هم متصل کنند انجام این کار زمانی ممکن است که فشار وارده به سیستم اسکافلد بندی بش حد زیاد باشد اسکافلد ها معمولا در سازه های بیشتر از ۴ متر مورد استفاده قرار میگیرند که به وسیله اجرای صحیح ظرفیت باربری اسکافلد ها به جیزی حدود ۱۴ تن میرسد که بسیار قابل توجه است البته این موضوع شامل اسکافلد های باکیفیت و درجه یک است و در اسکافلد های دیگر این عدد متغییر می باشد.

مراحل اسکافلد بندی

اسکافولد بندی در دو مرحله انجام می گیرد که انجام صحیح مراحل آن بسیار مهم است
مرحله اول اسکافلد بندی: اول باید در مکانی که می خواهید اسکافلد بندی انجام دهید، زمین سفت باشد و یا از تخته زیرپایی باید استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که باید حتماً زمین تراز باشد. اگر تراز نباشد لوله های بعدی را که متصل می کنید به مشکل بر می خورید. مهم ترین نکته نیز همین تراز بودن لوله ها می باشد تا فشار وارده به تمامی لوله ها تقسیم شود.
مرحله دوم اسکافلد بندی: چون از داربست اسکافولد در ارتفاع های بالا استفاده می کنید باید لوله ها را با بست داربست به یکدیگر وصل کنید. بست ها باعث یکپارچگی لوله ها می شود.

اول باید چهار عدد پاشنه را روی زمین تراز شده به شکل مربع قرار دهید. در مرحله بعد چهار عدد میل مهار را به صورت مربع روی پاشنه ها نصب کنید و بعد از آن یک میل مهار دیگر را به صورت اریب نصب کنید. بعد از اتمام این مرحله پایه های داربست مثلثی که در ارتفاع ۱٫۷۵ سانتی متر می باشد را داخل پاشنه ها نصب کنید. برای فیکس کردن باید از ۴ عدد پیچ تنظیم استفاده کنید.اسکافولد چیست؟

قالب فلزی بتن

تجهیزات قالب بتن

کاربرد و ویژگی اسکافلد چیست؟

کاربرد اسکافلد در ساخت و ساز های ارتفاع بالا می باشد و بیش تر در سازه هایی که از بتن ساخته می شوند به کار می رود همچنین میتوان از اسکافلد ها در جاهایی که دسترسی به آن ممکن نیست استفاده کرد

ویژگی اسکافولد چیست؟ از مهم ترین مزیت های اسکافولد این است که برای نصب نیاز ه نیروی ماهر ندارد و کارگران ساده نیز قادر به نصب آن هستند. بسیار مقاوم می باشد. نصب آن زمان زیادی نمی برد و در کم ترین زمان می توان لوله های اسکافولد را به هم متصل کرد. عملیات ساخت و ساز را برای کارگران و بنا ها بسیار راحت می کند. اسکافولد باعث افزایش سرعت انجام پروژه ساخت و ساز می شود. ایمنی کارگران را در ارتفاع های بلند تامیین میکند. به دلیل مقاومت بالایی که دارند از طول عمر بالای نیز برخوردار می باشند.استفاده از داربست مثلثی بازدهی کار را افزایش می دهد.
هنگام خرید به جنس لوله ها توجه کنید. دقت داشته باشید که هیچ گونه درز و شکافی نداشته باشد. بست ها نیز دچار خمیدگی و یا شکسته نباشند چرا که وجود هر یک از این موارد بعد از چند بار استفاده موجب ناکار آمدگی اسکافولد ها می شود.

جک سقفی

قالب بتن

 

 

محاسبه اسکافلد مثلثی

محاسبه اسکافولد مثلثی لازم برای پروژهای عمرانی به دو صوت سبک و سنگین محاسبه میشود که برای درک بهتر برآورد اسکافولد بندی در هر ۱۰۰ متر مربع را با چیدمان سبک محاصبه کرده ایم که در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

ارتفاع سقف ۴ متر ۴٫۵ متر ۵ متر ۵٫۵ متر ۶ متر
داربست  ۱۰۰×۱۲۰ ۴۰۸ عدد ۴۰۸ عدد ۵۴۴ عدد ۵۴۴ عدد ۶۸۰ عدد
داربست  ۷۵×۱۲۰ ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد
داربست  ۵۰×۱۲۰ ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد
مهار داربست ۱۶۹/۷سانت ۳۴ عدد ۳۴ عدد ۳۴ عدد ۶۸ عدد ۶۸ عدد
مهار داربست ۱۲۰سانت ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد
کفشک داربست ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد
سرجک ۷۰ سانتی ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد
سرجک ۴۰ سانتی ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد ۱۳۶ عدد

قیمت اسکافلد

در حال حاضر اسکافولد هایی که در بازار وجود دارند مرغوب هستند و از کیفیت بالایی برخورداراند. اما برای اطمینان بیش تر شما باید از مکان های معتبر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *