معایب مدلسازی ۲ بعدی ساختمان برای چیدن قالب ها

استفاده از مدلسازی ساختمان برای تکمیل پروژه ها در زمان و بودجه تعیین شده، تجدید نظر در نحوه برنامه ریزی قالب می تواند به پیمانکاران بتن کمک کند تا در رقابت بهتر عمل کنند، کارایی بیشتری داشته باشند و خواسته های پروژه های مدرن را برآورده کنند.

زمانی وجود داشت که ترسیم یا کپی و چسباندن بلوک های CAD در دو بعد، تنها راه ایجاد طرح های قالب بندی قالب بود؛ زیرا بسیاری در صنعت ساختمان از مدل سازی سه بعدی استفاده کرده اند، بسیاری از پیمانکاران بتنی همچنان به اطلاعات و اسناد تولید شده به استفاده از پیمانکاری 2 بعدی تکیه می کنند. با انجام مدلسازی برای استفاده از قالب فلزی بتن، قالب بندی از سایر وظایف برنامه ریزی ساخت و ساز جدا می شود و منجر به کمبود اطلاعات و خطا ها می شود.

چه روی کاغذ و چه در رایانه، استفاده از ساختمان سازی ۲ بعدی برای برنامه ریزی قالب، احتمال خطا، حدسیات و خطرات را افزایش می دهد. غیر ممکن است که همه اطلاعات یک ساختار واقعی و سه بعدی را به صورت دو بعدی ضبط و ارائه دهید! به عنوان مثال، مدلسازی ۲ بعدی نمی تواند همه جنبه های یک پروژه را همانطور که در زندگی واقعی وجود دارد، منعکس کند. هنگام تکیه بر ساخت مدل ساختمان دو بعدی، اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی قالب فلزی بتن ریزی، اغلب بی کیفیت و ناکامل است یا به طور کلی در نقشه های طراحی وجود ندارد! علاوه بر این، تشخیص خطا های احتمالی قبل از کار مجدد و پر هزینه روی پروژه، نا ممکن می شود.

جک سقفی

بهبود استفاده از قالب فلزی بتنی با مدلسازی ساختمان سه بعدی

برای پیمانکاران بتن، کار با یک مدل سه بعدی قابل ساخت، دقت را افزایش داده و برنامه ریزی قالب را تسریع کرده است. آدام جورانستاد، سازنده قالب های ساختمانی می گوید :«ما از مدلسازی ۳ بعدی به عنوان یک راه حل واحد برای جزئیات قالب بندی ، برنامه ریزی و اجرای پروژه استفاده می کنیم.»

انتقال مدلسازی از ۲ بعدی به ۳ بعدی، می تواند برنامه ریزی قالب را به سطح بعدی برساند و راه را برای پروژه های کارآمدتر، دقیق و پربار باز کند:

۱. برنامه ریزی اتوماسیون مناسب مصالح ساختمان سازی

مدلسازی سه بعدی امکان جمع آوری فوری مواد را فراهم می کند و بطور خودکار در هنگام برنامه ریزی و برآورد مناطق مناسب برای انواع قالب فلزی بتن ریزی را فراهم می کند. هنگام استفاده از مدلسازی ۳ بعدی، مصالح به هم متصل می شوند؛ بدین معنا که کاستی های قالب فلزی بتن را می توان به صورت سه بعدی تجسم کرد و بر اساس محل، نوع بتن ریزی، ترتیب و نوع قالب برنامه ریزی شده، سازماندهی کرد. این کار به پیمانکاران اجازه می دهد تا اقلام خط قالب را برای برآورد دقیق تر و قابل اعتماد در بودجه قرار دهند.

۲. ساده سازی فرایند های ساختمان سازی

با استفاده از ابزارهای مدل سازی ساختمان، بطور موثری می توان هندسه ساختمان را مدل سازی و مورد استفاده قرار داد تا اجزای قالب و لوازم جانبی قالب، مانند بست ها و گیره ها به صورت خودکار قرار گیرند. از آنجا که همه گزارش ها و نقشه ها از مدل اولیه تولید می شوند و تغییرات به طور خودکار در همه اسناد به روز می شوند، خطر خطای انسانی در مقایسه با مدلسازی ۲ بعدی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. ایجاد مدلی با اطلاعات دقیق و قابل ساخت بدین معناست که پیمانکاران می توانند به سرعت و ایمن با خطای بسیار کمتری وارد مرحله ساخت و ساز شوند.

۳. ارزیابی ساختار پذیری قالب و مصالح

به جای کشف مشکلات در ساختمان سازی، آن هم زمانی که خیلی دیر است، تجسم سه بعدی تشخیص خطا ها و حل مسائل احتمالی، ساختار پذیری را در مراحل اولیه آسان می کند. با یک مدلسازی سه بعدی، سوال “آیا می توانیم این ساختمان را بسازیم؟” را می توان در یک نگاه پاسخ داد! به طور مشابه، بتن ریزی را می توان برنامه ریزی کرد و مقادیر کیفیت ساخت را به طور خودکار فقط با افزودن شکاف های ریزش با توجه به نوع بتن گزارش داد.

۴. انتقال الزامات به حوزه

مدل های ساختمانی سه بعدی، به همه افراد در پروژه ها کمک می کند تا الزامات قالب را به سرعت و به راحتی درک کنند. با استفاده از تبلت ها، تیم های نصاب می توانند به مدل های قالب سه بعدی و اطلاعات و اسناد مرتبط در این زمینه دسترسی داشته باشند. در دسترس بودن این اطلاعات هرگونه حدسی را از بین می برد و درخواست اطلاعات، کار های غیر ضروری و احتمال خطا را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین اطمینان از پیشرفت کار ساختمانی مطابق برنامه ریزی شده برای پیمانکاران را آسان می کند.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

جمع بندی

صنعت بتن بطور فزاینده ای در حال رشد است؛ زیرا تعداد فزاینده ای از پیمانکاران از ابزارهای پیشرفته و بستر های همکاری برای مدیریت اطلاعات پروژه استفاده می کنند. کسانی که هنوز از روش های سنتی استفاده می کنند، ممکن است امروز راحت باشند، اما از آنجا که رقبای آن ها پیشنهادات و پروژه های خود را سریعتر، آسان تر و با دقت و کیفیت بهتر انجام می دهند، به زودی در میدان رقابت خواهند باخت!

قالب بتن

قالب فلزی بتن

حرکت به سمت برنامه ریزی مدلسازی ساختمان سه بعدی و استفاده از قالب فلزی بتن، راه را برای کار هوشمندانه تر و سریع تر باز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *