پیدایش انواع قالب های بتن

انسان از ابتدای خلقت تا به امروز نیازهای مختلفی داشته است. برخی از این نیازها به شکل ذاتی و غریزی است. نیاز به داشتن محلی برای استراحت و دور بودن از خطرات مختلف از جمله این نیاز‌ها است. مسکن یا خانه از دوران غارنشینی تا به امروز به شکل‌های مختلف توانست این نیاز انسان را برطرف کند. از این رو به خوبی همه ما می‌دانیم که اگر بخواهیم زندگی مناسبی داشته باشیم و بتوانیم بقای خود را تضمین کنیم، نیاز به یک مسکن مناسب و درخور داریم. اما مسلما می دانیم که هر مسکن و هر خانه‌ای شرایط ویژه و خاص خودش را دارد.

اهمیت توجه به کیفیت قالب بتن در گذر زمان

انسان هر چه رو به جلو پیش رفت، سعی کرد رفاه و امنیت را در کنار یکدیگر داشته باشد؛ از این رو ساخت خانه‌ها رفته رفته شکل‌های مختلفی به خود می گرفت. این نوع ساخت‌ها باید به شکلی می بود که علاوه بر کاهش هزینه، کم بودن مضرات طبیعی و همچنین ایجاد آرامش بیشتر، از نظر ایمنی ساخت خوبی داشته باشد. تمام این شرایط باعث شد که رفته رفته نوع ساخت ساختمان‌ها به سمت سازه بتنی حرکت کند. در کلام بهتر پایه و اساس ساختمان‌های امروزی را بتن تشکیل می دهد؛ بنابراین کیفیت قالب بتن ارتباط مستقیمی با کیفیت کلی و امنیت ساختمان دارد.

قالب فلزی

کیفیت قالب چوبی بهتر است یا فلزی؟

همانطور که گفتیم کیفیت بتن ارتباط مستقیم با امنیت دارد. امنیت مفهومی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. از این رو باید به بتن نگاهی دیگر انداخت. بتن مخلوطی از سیمان و ماسه و آب است که برای ساخته شدن آن باید زمانی تحت قالبی قرار بگیرد. از این رو کیفیت قالب بتن اهمیت خاصی دارد.

یکی از نکات مهم در بحث کیفیت بتن این است که بتن نباید متخلخل باشد؛ یعنی سوراخ و شکستگی نداشته باشد. این اتفاق برای مهندسین عمران و سازندگان خانه یک چالش اساسی و مهم محسوب می‌شود. بنابراین برعکس چیزی که عموما تصور می‌شود، سیستم قالب بندی بتن می تواند بسیار مهم باشد. یک قالب بتن باید به گونه‌ای باشد که بتواند بتن را به شکل یکپارچه و هم سطح ایجاد کند. همین موضوع باعث شد که قالب بتن از انواع چوبی به سمت قالب بتن فلزی و پلاستیکی برود.

بررسی کیفیت قالب بتن چوبی

قالب‌های چوبی اصولا استهلاک بیشتری دارند و اگر بخواهید از قالب‌های چوبی درست و بدون اختلال استفاده کنید ناچار خواهید بود که از نجار و طراحی قالب اختصاصی برای خود استفاده نمایید. مسلما این روش در قالب بتن می‌تواند بسیار پر هزینه و وقت گیر باشد. از این رو علاوه بر مهندسین حرفه ای، پیمانکاران خانه‌ها و حتی سازندگان ساختمان‌های کوچک نیز رغبت چندانی به استفاده از قالب بتن چوبی ندارند.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

بررسی کیفیت قالب بتن فلزی

قالب فلزی بتن توانست معایب قالب بتن چوبی را از بین ببرد و به عنوان یک قالب بتن نو، جای خود را در صنعت ساختمان سازی باز کند. در واقع یک قالب فلزی بتن تکرارپذیری بسیار بالایی دارد و مشکلات خوردگی و پوسیدگی که در قالب بتن چوبی بسیار رایج بود را ندارد.

از طرف دیگر یک قالب فلزی بتن به سبب استفاده از شیوه پیچ و مهره‌ای، امکان باز و بسته کردن راحت تری را برای ما فراهم می آورد. یک ویژگی مهم و بسیار کاربردی این نوع قالب بتن این است که سطح کاملا مسطح و بدون شکافی را برای بتن ایجاد می کند. همین ویژگی کافی است تا سازندگان ساختمان‌ها برای اطمینان از سالم بودن بتن ساخته شده از این نوع قالب‌ها استفاده کنند.

از طرف دیگر قالب‌های بتن چوبی معمولا دارای اندازه‌های سنتی بودند و اگر می خواستیم بتن حجیم تری داشته باشیم دچار مشکل می شدیم؛ این موضوع باعث می شد که بتن به شکل یکپارچه ایجاد نشود و این بدترین اتفاقی است که می تواند با یک زلزله متوسط تمام ساختمان را به نابودی بکشاند.

قالب فلزی بتن این قابلیت را دارد که اندازه‌های بزرگ را نیز در خود جای بدهد و دارای درجه بندی‌های مختلف است.

جک سقفی

قالب بتن

کیفیت قالب بتن بر اساس تحمل وزن بتن

موضوع مهم دیگر در مورد انواع سیستم های قالب بندی بتن، توانایی تحمل وزن بتن است؛ به خصوص در ابتدای ساخت بتن که به شکل خمیری و نرم می باشد، وزن بیشتری به قالب وارد می‌شود. یک قالب چوبی توانایی تحمل وزن زیادی را ندارد و همین موضوع باعث می‌شود که در بسیاری از مواقع در ابتدای کار بشکند و یا در بهترین حالت، قالب چوبی از فرم خارج می‌شود و این یعنی بتن ساخته شده از استاندارد لازم برخوردار نخواهد بود.

قالب فلزی بتن

اما یک قالب فلزی به سبب جنس ساخت و همچنین تقسیم وزن در سطح می تواند تحمل خوبی در برابر وزن بالای بتن داشته باشند؛ از این رو به نظر می رسد که که کاملا منطقی است اگر بخواهیم به‌جای استفاده از قالب‌های چوبی، از قالب فلزی بتن استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *