تجهیزات قالب بندی بتن

یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین بخش‌های اجرای سازه‌ های بتنی، قالب بندی است. قالب بندی از منظر اقتصادی و هزینه و همچنین مدت زمان اجرای پروژه به عنوان تأثیرگذارترین بخش از فرایند اجرای اسکلت بتنی به شمار می‌ رود. به طوری که در حدود ۳۰ الی ۷۰ درصد هزینه‌ها و اجرای بتن به قالب بندی مربوط می‌شود. بنابراین رعایت نکات لازم در انتخاب بهترین قالب بتن، اجرای صحیح و اصولی قالب بندی و انتخاب تجهیزات مناسب مورد استفاده برای این کار تأثیر فراوانی بر کل پروژه دارد.

تجهیزات و متعلقات لازم برای قالب بندی بتن، اولین و مهم‌ ترین ابزارها در ساخت و ساز و اجرای پروژه‌ های ساختمانی به شمار می‌روند. چرا که انواع قالب‌ های مدولار، قالب بندی جک‌های سقفی، قالب دیوار، تیر و ستون و حتی انواع داربست‌ها با استفاده از این ابزارها و تجهیزات قابل اجرا هستند؛ بنابراین ما در این مطلب قصد داریم شما را با تجهیزات و ابزارهای لازم برای قالب بندی بتن آشنا کنیم، امیدواریم مطالب ارائه شده مورد توجهتان قرار بگیرد.

قالب بتن

قالب فلزی بتن

معرفی قالب بتن و انواع آن

قالب بتن، قالب‌ های موقت یا ثابتی هست که برای ریختن یا شکل‌ دهی به بتن در صنعت ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قالب بتنی حکم اسکلت را دارد و استحکام آن باید در حدی باشد که بتواند در برابر فشارهای ناشی از ریختن بتن مقاومت نشان داده و تغییر شکل ندهد. قالب بتن انواع مختلفی دارد از جمله قالب چوبی سنتی، قالب فلزی، قالب پلاستیکی و قالب آجری که انتخاب هر کدام از آن‌ها بستگی به نوع پروژه و هزینه‌ های برآورد شده دارد.

در میان این قالب‌ها، قالب فلزی بتن رایج‌ ترین نوع قالب بندی هست که معمولاً از فولاد و آلومینیوم ساخته می‌شود و به علت استحکام و مقامت بالا، ماندگاری و طول عمر بالا، ضدآب بودن، استفاده مجدد برای چندین پروژه و مقرون‌ به‌ صرفه بودن از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌باشد. این قالب که امروزه استفاده از آن برای ساخت پروژه‌ ها عظیم گسترش یافته است، دارای تجهیزات و اجزای مختلفی می‌ باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

 

تجهیزات قالب بندی شامل تمامی ابزارهایی هست که برای قالب بندی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از این ابزارها وظیفه خاصی را بر عهده دارند اما با قرارگیری در کنار هم سبب ایجاد سازه‌ای خاص، محکم و یکپارچه می‌شوند که امکان بتن‌ ریزی بر روی زمین یا در ارتفاع را برای ما فراهم می‌کنند.

جک سقفی

به طور کلی تجهیزات قالب بندی بتن شامل برخی ابزارهای چوبی و یا فلزی می‌باشد اما امروزه به دلیل اینکه قالب بندی چوبی بسیار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل قصد داریم به معرفی تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای قالب بندی فلزی بپردازیم.( مقرون به صرفه ترین نوع قالب بندی )

انواع تجهیزات و لوازم قالب فلزی بتن

تجهیزات و متعلقات قالب فلزی بتن چندین ابزار ساده با کارکرد و استفاده مشخص هستند که می‌توانیم با قرار دادن در کنار هم، سازه‌ها و قالب‌هایی متناسب با نیاز خود را طراحی کنیم. برخی از این ابزارها عبارت‌اند از:

سولجر: سولجر در بتن‌ ریزی دیوارهای یک‌ طرفه و دوطرفه به عنوان تکیه‌ گاه و پشت بند عمودی استفاده می‌شود. در واقع سولجر به عنوان نگهدارنده عمل می‌کند و از باز شدن قسمت‌ های قالب از یکدیگر جلوگیری می‌کند. جنس سولجر از ورقه‌های فولادی با ضخامت ۳ میلی‌ متر می‌باشد که در ابعاد گوناگون بر اساس ارتفاع دیوار ساخته می‌شوند؛ و در برابر فشارهای وارد شده از سوی بتن مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

بولت عصایی: از بولت عصایی جهت اتصال سولجرها به پشت بند قالب افقی یا عمودی استفاده می‌شود.

جک سقفی: جک سقفی که با نام‌های جک ساختمانی و شمع فلزی بتن نیز شناخته می‌شود وسیله‌ای است که از آن به عنوان پایه برای ثابت نگه‌داشتن و تحمل میزان فشار و باری که سقف ایجاد می‌کند استفاده می‌شود. در واقع از جک سقفی به عنوان نگه‌دارنده یا تکیه‌گاه جهت جلوگیری از فروریختن سقف استفاده می‌شود.

گیره: گیره یکی از ملزومات قالب فلزی بتن هست که در دو اندازه متوسط و بلند ساخته می‌شود. از گیره متوسط جهت اتصال لوله به قالب بتن و از گیره بلند نیز جهت اتصال قوطی به قالب بتن استفاده می‌ شود.

واشر دولوله: در قالب بندی دیوار اگر پشت بند قالب عمودی از لوله باشد، از این ابزار جهت اتصال به پشت بند دو لوله و مهار بولت استفاده می‌شود.

واشر کاس (واشر تخت): قطعه‌ی فلزی مربی شکل هست که همراه با بولت عصایی و مهره خروسکی اتصال سولجر به سازه‌ی قالب بندی را برقرار می‌کند.

مهره خروسکی (مهره بولت): این قطعه همراه با واشر کاس جهت مهار بولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع از مهره خروسکی در وسط دیوار جهت جلوگیری از باز شدن دیوارهای دو طرفه هنگام بتن‌ریزی استفاده می‌شود. باز شدن قالب بندی هنگام بتن‌ریزی بستگی به کیفیت این قطعه دارد.

پین و گوه: از این ابزارها نیز برای اتصال قالب‌ها به هم استفاده می‌شود.

داربست: از داربست برای قالب بندی تیر و همچنین به عنوان سیستم کمکی برای دسترسی به ارتفاعات خاص استفاده میشود.

نکاتی که باید در انتخاب تجهیزات قالب بندی بدانید

اجرای هر فعالیت بتنی در وهله‌ی اول نیازمند قالب بندی است از قالب بندی جهت شکل‌دهی به بتن استفاده می‌شود. استفاده از قالب‌ های با کیفیت و همچنین تجهیزات و ابزارهای قالب ‌بندی مناسب تأثیر به سزایی در حفظ کیفیت بتن و نحوه قالب بندی بتن دارد؛ بنابراین باید در انتخاب و خرید تجهیزات و ابزارهای قالب بندی دقت لازم را داشته باشید در صورتی که در هر یک از ابزارها مشکل و اختلالی به وجود بیاید عملیات قالب بندی با مشکل مواجه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *