هزینه قالب بندی و آرماتور گذاری حدود ۳۰ الی ۷۰ درصد پروژه ها را شامل می شود. اگر شما می‌خواهید بازگشت سرمایه خوبی پس از استفاده از قالب ساختمانی خود داشته باشید، می توانید از قالب فلزی بتن ریزی استفاده کنید. علاوه بر این، استحکام این قالب ها برای ساخت انواع سازه ها بسیار فوق العاده است.

 

چرا بهتر است از قالب های فلزی بتنی استفاده کنیم؟

به طور کلی، استفاده از انواع قالب ها می تواند برای ساختمان سازی انجام شود؛ اما مهمترین اصل در استفاده از قالب های مختلف این است که شما قالب خود را با هزینه ای مشخص خریداری کنید و آن را به مدت طولانی بتوانید استفاده کنید.

قالب های مختلفی مثل قالب های چوبی وجود دارند که هزینه های پایین تری نسبت به قالب های فلزی دارند؛ اما قالب های چوبی معایب بسیاری نیز دارند. به عنوان مثال، مقاومت کم، استفاده محدو،د نشتی بتن، حمل و نقل خطرناک و… پس بهتر است از یک قالب با مزایای مناسب و همچنین طول عمر بالا استفاده شود.

امروز قالب بندی قالب فلزی بتنی یکی از مهم ترین اصول در طراحی و پیاده سازی پروژه های ساختمان ها است. می دانیم که با پیشرفت صنایع، سرعت ساخت و ساز و نیز انجام انواع کار های پروژه های ساختمانی نیز بسیار اهمیت پیدا کرده است. در این راستا، استفاده از قطعات پیش ساخته بسیار مورد توجه پیمانکاران قرار گرفته است.

به عنوان تعریف از قطعات پیش ساخته، می توانیم این گونه بیان کنیم که این قطعات قبل از ورود به محل کار، باید در کارگاه ها و کارخانه های مجاز با رعایت استانداردهای لازم ساخته شوند. به عنوان مثال، اگر بخواهید از یک تیر بتنی استفاده کنید، این تیر باید در کارخانه تولید شده و با بخار عمل آوری شده باشد. حال استفاده از تیری که بدون آزمایش و رعایت استاندارد تولید شده است و هیچ تضمینی بر کیفیت آن نیست، می تواند کار شما را خراب کند!

قالب بتن

قالب فلزی بتن

معرفی انواع قالب فلزی بتن ریزی

بطور کلی، قالب های فلزی بتنی تنوع بسیار زیادی دارند. استفاده از این قالب ها می تواند علاوه بر افزایش تنوع در ساخت پروژه های مختلف، باعث باز ماندن دست پیمانکاران برای انتخاب شود! در صنایع، ۳ نوع قالب فلزی بتن وجود دارد:

استفاده از هر یک از این قالب ها با توجه به نیاز شما است؛ اگر نیاز دارید می توانید از قالب های ثابت استفاده کنید. این قالب‌ها استحکام بالایی دارند و برای پروژه های مختلف قابل استفاده هستند؛ برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص انتخاب انواع قالب فلزی بتنی می توانید با ما تماس بگیرید.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

قالب فلزی بتنی استاندارد چه نوع قالبی است؟

برای شناخت قالب فلزی که رعایت استانداردها را کرده باشد، شما ابتدا باید ابعاد آن را نگاه کنید. ابعاد قالب استاندارد، مضربی از ۵ است. همچنین این قالب ها در بازار به وفور پیدا می شوند؛ همانطور که می دانید، طراحی قالب های استاندارد به گونه ای است که حمل و نقل آنها بسیار ساده باشد. علاوه بر این، روی سطح این قالب ها از ورقه های آهن سیاه با قطر حدودا ۳ میلیمتر استفاده شده است. لازم به ذکر است که در پروژه های ساختمانی مختلف، می توان با تسمه های معمولا به قطر ۳ الی ۴ میلیمتر سازه را تقویت نیز کرد.

جک سقفی

استفاده از فیلر در ساخت و ساز به چه منظور است؟

گاهی اوقات در هنگام ساخت پروژه‌ های مختلف و برنامه ریزی برای قالب بندی قالب فلزی بتنی، موقعیت هایی پیش می آیند که هیچ کدام از قالب های مدولار شما نمی توانند قالب مدنظر را کاور کنند. در این صورت، پیمانکاران از ترکیبی استفاده می کنند که فاصله بین سازه و قالب فلزی بتن ریزی را به حداقل برساند, نام این ترکیب، فیلر است.

لازم به ذکر است که این فاصله بهتر است زیر ۱۰ سانتیمتر باشد. فیلر که یک سمت آن حالت کشویی دارد، طوری نصب می شود که روی قالب متحرک باشد؛ یعنی شما بتوانید آن را روی قالب به راحتی حرکت دهید. معمولاً این فیلر نیم الی ۱۰ سانتی متر را کاور میکند؛ پس شما خیالتان از بابت نوع سازه خود راحت باشد.

روش دیگری برای قالب بندی قالب فلزی بتنی

گاهی اوقات پیش می آید که شما می خواهید یک سازه عجیب و غریب بسازید! در این مواقع، استفاده از قالب فلزی بتن ساده برای شما جوابگو نخواهد بود؛ هر چند اگر از فیلر نیز استفاده کنید. در این مواقع، باید شما قالب مد نظر خود را که می تواند به شکل ذوزنقه، مثلث، دایره و متوازی الاضلاع باشد، به کارخانه سفارش دهید. کارخانه ها قالب مورد نظر شما را در شکل دلخواه می سازند؛ سپس می توانید به پیمانکار داده و سازه خود را بسازید.

مهم ترین اجزاء قالب بندی قالب فلزی بتنی

استفاده از قالب های فلزی می ‌تواند در موارد گوناگونی صورت بگیرد. شما می توانید قالب بندی قالب فلزی بتنی را پس از دانستن اجزای مختلف آن انجام دهید. ما در ادامه، مهم ترین اجزای قالب فلزی بتنی را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. بدنه قالب در قالب بندی فلزی بتن

بدنه قالب، یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم است. این بدنه می‌تواند گاهی چند تکه باشد و گاهی نیز یکپارچه باشد. اگر از بدنه چندتکه استفاده می کنید، حتماً رعایت بکنید که این قطعات با گوه به هم متصل شده باشند و یا با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل باشند.

اگر می‌خواهید پایداری کاملی برای سازه خود انتخاب کنید، بهتر است از قالب های چند تکه استفاده نکنید؛

۲. اجزایی به نام کلاهک

گاهی اوقات که ۳ صفحه مسطح از قالب های فلزی به هم متصل می شوند، برای اتصالات بهتر با توجه به نوع پیاده سازی طرح از کلاهک استفاده می شود.

۳. گیره قالب بندی قالب فلزی بتنی

از گیره برای اتصال پشت بندها به بدنه قالب استفاده می شود این قطعات بسیار مهم و در جنس های مختلفی تولید می شوند.

۴. قید ها در قالب بندی قالب فلزی بتنی

همانطور که برای اتصال صفحات قالب به صورت مسطح از لوله ها، ناودان ها و یا پشت بند ها استفاده می کردیم، برای اتصال قالب ها در زاویه خاص و یا به صورت عمود بر هم نیز باید از قید ها استفاده کنیم؛ زیرا قالب ها در این نوع اتصالات مستحکم نیستند و نمی توانند فشار زیادی را تحمل کنند.

استفاده از قید ها با زاویه مشخصی که برای قالب تعیین شده است، می تواند این دو صفحه را برای همیشه کنار هم نگه دارد!

۵. قالب واسطه کنج داخلی

همیشه قالب ها به صورت مسطح و یا بر هم بسته نمی شوند! گاهی اوقات این قالب های فلزی بتنی با زاویه ۴۵ درجه کنار هم قرار می‌گیرند. برای این کار از قالب کنج ساده و یا قالب واسطه کنج داخلی دارای زاویه ۴۵ درجه استفاده می شود.

۶. قالب واسطه کنج خارجی

گاهی اوقات زاویه ۴۵ درجه قالب ها به سمت بیرون است. در این حالت از قالب واسطه کنج خارجی می توانیم استفاده کنیم.

۷. دستک تیر

برای قائم نگه داشتن قالب در اتصالات، از دستگاه ها استفاده می شود. به طور معمول، زیر هر دستک پایه ای قرار دارد که اگر دسته ها در سوراخ های جک ثابت شوند، پایداری خوبی برای قالب فلزی بتن ریزی ایجاد می کنند.

۸. جک شاغول کننده

این جک خود ترکیبی از دو جک کوتاه و بلند است. در یک جک شاقول کننده، یک جک کوتاه افقی و به سمت پایین قالب عمود شده است و یک جک بلند نیز به سمت بالای قالب به صورت عمودی می چسبد. با استفاده از این جک می توان بدنه های قالب را کاملاً عمود بر هم نگه داشت.

۹. جک فلزی

استفاده از جعبه های فلزی برای نگهداری قالب زیر تیر و همچنین زیر سقف استفاده می شود. در این کاربرد، جعبه های فلزی را شمع می نامند که در اندازه ها و طرح های مختلفی تولید می شود.

نوعی از جک های فلزی وجود دارند که دو لوله فلزی دارند؛ قطر لوله بیرونی کمتر از لوله درونی است. به این صورت که همانند دسته چتر می ‌توان این جک را کوتاه و بلند کرد. در این نوع جک ها، لوله های بالایی دارای سوراخ هایی به فاصله ۹ سانتی متر هستند که با عبور دادن یک پین از سوراخ لوله بالایی، می توانیم ارتفاع ایجاد شده را حفظ کنیم.

نحوه اتصال عمود بر هم دو قالب فلزی بتن ریزی

برای انجام این اتصال، از نبشی های پانچ شده و یا قالب های کنج استفاده می‌شود. به طور کلی، نبشی های پانچ شده دارای سوراخ هایی هستند که فاصله های این سوراخ ها ۵ سانتی متر است و دقیقاً با سوراخ های قالب و تسمه قالب مطابق است.

برای اتصال دو قالب فلزی بتن به صورت عمود بر هم، از همین نبشی های پانچ شده می توانیم استفاده کنیم.

معرفی فاصله نگه دار ها و کار آن ها در قالب بندی قالب ساختمانی

می دانیم که قالب ها فشار های گوناگونی را تحمل می کنند. این فشار به بدنه قالب وارد می شوند؛ برای مهار کردن این فشار، از فاصله نگه دار یا پلت استفاده می شود. از نام این قطعه مشخص است که کارش نگه داشتن فاصله بین دو قالب در اندازه ای مشخص است. مهم ترین انواع پلت یا فاصله نگه دار عبارت اند از:

 1. اولین و ساده ترین مدل پلت، به گونه ای استفاده می شود که از بین لوله های پولیکا و یا فلز، که دو سر آن مخروط دارد، عبور می کند.
 2. پلت بیرونی نوع دیگری از انواع پلت ساختمانی است. برای استفاده های گوناگونی از این نوع پلت کمک گرفته می شود. مهم ترین کارایی این فاصله نگه دار ها در قالب بندی قالب فلزی بتنی، عایق بندی آب و منع نشت اب از بین اتصالات است.

برای بستن این پلت ها، از دو پلت بیرونی کوتاه استفاده می شود. لازم به ذکر است که استفاده از این نوع پلت باعث افزایش مقاومت قالب بندی خواهد شد.

 1. میان پلت فنری گونه دیگری از انواع پلت ها است که در آن لوله از میان پلت فنری عبور می کند.
 2. پلت عصایی نوع دیگری از پلت ها است که در قالب بندی قالب فلزی بتنی کاربرد دارد. در برخی پروژه ها و قالب بندی ها که از پشت بند ها سنگین استفاده شده است ولی هیچ فضایی برای قرار گیری پلت رعایت نشده است، از پلت های عصایی استفاده می شود.

داربست مدولار چیست؟ نقش آن در قالب بندی ساختمانی چیست؟

داربست مدولار، در ساده ترین تعریف، چند قطعه پیش ساخته است که بصورت داربست بهم متصل می شوند تا کار قالب بندی را ساده تر کنند. اگر ارتفاع و سنگینی قالب فلزی بتن ریزی را اندازه گیری کنید، می توانید از داربست مدولار استفاده کنید. البته باید این داربست ها با اصول خاص خود بسته شوند؛ برای رعایت این اصول، ابتدا باید اعضای این داربست را بشناسید:

 1. اعضای ستونی و قائم
 2. اعضای افقی
 3. قطعات قطری مقاوم
 4. سکو برای کار و بازرسی
  در ادامه، هر یک از این اعضاء را باهم بررسی می کنیم.
 5. اعضای قائم داربست مدولار، طول های مختلفی دارند و در اندازه های ۱ الی ۳ متر تولید می شوند. با استفاده از پین های صنعتی، می توان اندازه و کاربرد آن ها را گسترش داد. بطور کلی، این قطعات نوعی لوله هستند که هر نیم متر، دارای محل های ۴ جهته هستند؛ این محل ها باعث اتصالات ۴ جهته قطعات مشابه دیگر می شوند.

اگر اعضای قائم را روی پایه ببندید و از آن بدرستی استفاده کنید، می توانید ارتفاع کار را براحتی تنظیم کنید. لازم به ذکر است که این تنظیم ارتفاع با کمک پیچ ها میسر می شود. در بخش بالایی اعضاء قائم، از قطعاتی بنام سرجک استفاده می شود. این قطعات باعث تنظیم ارتفاع مناسبی برای اتصال پشت بند ها می شوند.

 1. این اعضاء معمولا با طول های ۷۵ سانتی متر الی ۲۹۵ سانتی عرضه می شوند. در ابتدا و انتهای این اعضاء، بخش های متناسبی وجود دارند که برای اتصال اعضاء قائم پیش بینی شده اند. پس از قرار گیری این زائده های افقی کنار هم، قطعات قائم نیز بهم متصل می شوند. سپس باید استحکام این ترکیب توسط پیمانکار تست شود.
 2. قطعات قطری، با توجه به اعضاء قائم و افقی استفاده می شوند. این اعضاء قالب بندی قالب فلزی بتنی، معمولا با طول های ۱۷۰ سانتی متر الی ۳۶۰ سانتی متر عرضه می شوند. با توجه به تعادل داربست ها پس از نصب اجزای قبلی، قطعات قطری بصورت عمود متصل می شوند. اتصال انواع اجزاء در قالب بندی ساختمانی، با کمک گیری از گوه امکان پذیر می شود.
 3. سکویی برای بازرسان و کارگران نیز تعبیه میشود که روی آن می توان ابزار مناسب را قرار داد و از تجهیزات مختلف براحتی استفاده کرد.

سخن آخر

در این مقاله بعنوان جامع ترین مقاله اینترنت درباره قالب بندی قالب فلزی بتنی، از تمامی نکات قالب بندی ساختمانی برای شما گفتیم. در تهیه این مقاله، تمام نکات مربوط به کار های سبک و سنگین ساختمان سازی رعایت شده است. پس از رعایت تمامی این نکات می توانید مطمئن شوید که اطمینان از طول عمر مفید سازه برای شما امکان پذیر است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *