جهت افزایش ظرفیت باربری و مهار جانبی جک ها، می توان آنها را توسط قطعات افقی و یا مهار بندها در فواصلی به یکدیگر متصل نموده و مهار کرد سرجک قابل رگلاژ: در قسمت بالای داربست ها سرجک سقفی قابل تنظیم اشکل، جهت تعیین تراز دقیق قرار داده می شود .

جهت کفراژ بندی های معمولی در اجرای انواع سقف های تیرچه بلوک و دال ها می توان از جک ها سقفی استفاده نمود. این جک ها توان باربری ۱/۵ تن را دارا می باشد و به صورت استاندارد در ارتفاع ۳/۵ متری طراحی و تولید می گردند. جک های ساختمانی در ارتفاعات ۴، ۵/ ۴ ، ۵ ، ۵/۵ و ۶ متری نیز بنا بر سفارش مشتری قابل تولید می باشند.

حداکثر باربری جک های فوق ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد جک های سقفی عضوهای قائمی هستند که بصورت منفرد نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

سرجک قابل رگلاژ از سه قطعه تشکیل می شود, بولت سایز ۳۲ و ورق U شکل به ضخامت ۵ میلیمتر و مهره کلنگی که از چدن نشکن می باشد وسرجک های قابل رگلاژ را بنا به نیاز و درخواست مشتری در اندازه های مختلف ۷۰ , ۶۰ , ۵۰ , ۴۰, ۸۰ سانتی متری با بهترین کیفیت تولید می شوند.

جک سقفی

 

Untitled-10

پیچ های تنظیم جکهای مذکور از نوع رولینگی می باشد و رزوه های آن توسط پرس و بدون برده برداری ساخته می شود.

قالب بتن

قالب فلزی بتن

جهت شمع زنی در قالب بندی سقف های بتنی یا تیر بتنی از جک سقفی استفاده می شود .ت این جک ها مناسب ترین و اقتصادی ترین وسیله برای اجرای دال های سبک ( سقف های بتنی سبک ) و سقف های تیرچه و بلوک هستند . صفحه های بالایی و پایینی جک سقفی به صورت افقی و ثابت می باشد . جک های سقفی  دارای سوراخهایی جهت تنظیم ارتفاع می باشد و برای تنظیم دقیق ارتفاع نیز از پیچ و مهره تعبیه شده بر روی جک بهره می گیرند . استفاده از جک ها در ارتفاع های 3 الی 4/5 متر توصیه شده و پیشنهاد می شود در ارتفاع ها بیشتر از داربست فلزی پیش ساخته استفاده گردد . همچنین جک های فلزی پیش ساخته استفاده گردد . همچنین جک های سقفی با توجه به نیاز اجرایی ، می توانند به صورت T شکل ساخته شوند .
جک های سقفی عضوهای قائمی هستند که بصورت منفرد نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرند . جهت افزایش ظرفیت باربری و مهار جانبی جک ها ، می توان آنها را توسط قطعات افقی و یا مهار بندها در فواصلی به یکدیگر متصل نموده و مهار کرد . در صورتی که جک ها ، مقاومت کافی در برابر بارهای وارده داشته باشند می بایست حداقل در دو نقطه درمقابل حرکت جانبی مهار گردند . همچنین جک ها را می بایست در دو انتها در مقابل جا به جایی مهار کرد . جک های با ارتفاع زیاد را می بایست در دو جهت به صورت افقی و قطری مهاربندی و کنترل کرد . باید توجه نمود که حتماً انتهای تحتانی جک کاملاً ثابت شود به این دلیل که ، در بتن ریزی ها به خاطر فشار بتن سیال تازه ریخته شده و تمرکز فشار بتن در ناحیه محدودی از قالب ، نواحی خالی اطراف بتن ریزی کمی به سمت بالا حرکت کرده که این برخاستن قالب به شل شدن جک های متصل به زمین یا کف طبقه و بعد از آن سقوط شمع ها یا جک ها و در نهایت فروپاشی سیستم قالب بندی منجر می شود . پس باید جک ها را پس از استقرار در جای مورد نظر مهار بندی و تثبیت نمود.

تجهیزات قالب بتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *