کاربرد جک های سقفی نگهداری موقت سقف، یا سازه تا زمان به استحکام رسیدن آن است. حدودا ۷ الی ۱۴ روز زمان نیاز است، بتن به استحکام لازم دست یابد، پس از آن می توان جک ها را از سازه جدا کرد.

جک سقفی

کاربرد جک سقفی ساده

با توجه به اینکه از جک های ساده نمی شود در زیر پودرها استفاده کرد، شاید سوال شما این باشد که این مدل جک ها، در کدام قسمت از اجرای سازه های بتنی کاربرد دارند. از جک سقفی ساده معمولا برای مهار زیر تیرچه ها، شاقول کردن ستون ها و دیوار ها یا برای مهارکردن دیوار های یکطرفه و قالب های فونداسیون استفاده می کنند.
برای قالب بندی زیر پودرها، دو عدد لوله داربست در دو جهت ستون قرار داده می شود و زیر آن جک سقفی صلیب دار قرار داده می شود. با توجه به اینکه جک ساده هر دو لوله را نمی تواند تخت پوشش قرار دهد، نمی شود از آن برای زیر پودر ها استفاده کرد، همچنین نمی شود زیر هر لوله یک جک ساده قرار داد، اگر زیر هر لوله یک جک ساده قرار دهیم، موقع تراز کردن پودرها به مشکل بر میخوریم.

قالب بتن

قالب فلزی بتن

مشخصات فنی جک سقفی ساده

جک سقفی ساده از لحاظ ابعاد و مشخصات فنی تنها تفاوتی که با جک های صلیب دار یا یو شکل دارد، نوع صلیب آن است. در قسمت صلیب جک ساده به جای صلیب، یا یو از ورق ۵ میل در اندازه ۱۱*۱۱ سانتی متر استفاده می شود.

برای استفاده بهتر و کاربردی بودن آن معمولا ۲ یا ۴ گوشه این ورق را سوراخ میزنند، که موقع استفاده از آن بتوانند از سوراخ ها سیم رد کرده و جک ها رو مهار کنند. ابعاد صلیب، جک های صلیب دار معمولا به طول ۷۵ سانتی متر، با قوطی ۳*۵ سانتی می باشد. این ابعاد با سفارش مشتری می تواند تغییر کند و ابعاد مورد نیاز مشتری ساخته شود. همچنین در جک های یو شکل عراقی یک ورق به شکل U به جای صلیب استفاده می شود. جک های یو شکل را معمولا برای صادرات به عراق و کشور های دیگر تولید می کنند.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

توضیحات کلی جک های ساده

همانند جک های صلیب دار، جک های ساده نیز در دو مدل سبک و سنگین تولید می شوند. ضخامت جک های ساده سبک ۲ میلی متر یا ۱.۸ میلی متر و ضخامت جک های ساده سنگین ۲.۳ یا ۲.۵ میلی متر می باشد.

جک های سقفی ساده نیز مانند جک های یو شکل، در بیشتر موارد به کشور های دیگری مثل ارمنستان، آذربایجان، ترکمستان، ازبکستان و غیره … صادر می شوند. این جک ها در پروژ های ایران زیاد کاربرد ندارد و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال هستند پیمانکارانی که بخشی از جک های مورد نیاز خود را ساده سفارش می دهند تا در جاهایی که کاربرد دارند از آن ها استفاده کنند.

 

ابعاد و وزن جک سقفی ساده

جک های سقفی چه ساده باشند چه صلیب دار در حالت استاندارد در ۴ ابعاد تولید می گردند:

  1. ۳.۵ متری
  2. ۴ متری
  3. ۴.۵ متری
  4. ۵ متری

در ارتفاع بیشتر از ۵ متر استفاده از جک های سقفی پیشنهاد نمی شود، در ارتفاعات بیشتر بهتر است از داربست های مدولار استفاده کرد. هر چند ارتفاع ۵ متر نیز برای استفاده از جک زیاد مناسب نیست. در بهترین حالت پیشنهاد می شود از جک سقفی تا ارتفاع ۴ متر استفاده شود، ولی می شود تا ارتفاع ۵ متر هم استفاده کرد، در ارتفاع بالای ۴ متر بهتر است از جک های سنگین استفاده شود.

وزن جک سقفی ساده حدود ۲.۵ کیلوگرم از جک سقفی صلیب دار کم تر است. با این حساب وزن های جاده ساده به صورت زیر می شود:

  1. ۳.۵ متری ساده سبک ۱۰.۵ کیلوگرم
  2. ۳.۵ متری ساده سنگین ۱۳ کیلوگرم
  3. ۴ متری ساده سبک  ۱۲ کیلوگرم
  4. ۴ متری ساده سنگین ۱۵ کیلوگرم
  5. ۵ متری ساده سبک ۱۵ کیلوگرم
  6. ۵ متری ساده سنگین ۱۸.۵ کیلوگرم

قیمت جک سقفی ساده

برای اطلاع از قیمت جک سقفی و دیگر تجهیزات قالب بندی بتن، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. هنگام تماس می توانید از مشاوره رایگان بهرمند گردید و از قیمت محصولات اطلاع پیدا کنید. همچین در صورت تماس می توانید از موجودی انبار، یا زمان تحویل کالای مورد نظر آگاهی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *