قالب های طرح دار شامل بسیاری از قالب های طرح دار هستند که در نوع پیش ساخته و قالب بندی همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع قالب بتن طرح دار

قالب بتن های طرح دار جزوی از قالب های خاص محسوب می‌باشند که در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این نوع از قالب ها در نوع های ساده و قالب بندی در محل پروژه و پیش ساخته و قالب بندی جدا ساخته می‌شوند که در بسیار از پروژه ها برای ایجاد نمای دلخواه و طرح های متفاوت تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر به صورت کامل تری به انواع قالب های طرح دار خواهیم پرداخت.

قالب بتن طرح دار ساده:

قالب های طرح دار ساده از نظر اجرا و کاربرد، نظیر قالب های مدولار می باشند. و تنها تفاوت آنها با این نوع از قالب ها در طرح های داخلی قالب بتن است.  قالب های طرح دار دارای انواع و اشکال گوناگونی می باشند که وظیفه آنها ایجاد شکل های مختلف بر روی بتن است.

از محبوب ترین این قالب‌ها می‌توان به قالب های ستاره ای با سایز های کوچک و بزرگ، قالب های کرکره ای منظم و قالب های شیار دار و قالب های اکسپوز اشاره کرد. قالب های بتنی که برای اجرا و استفاده از آن ها می‌بایست به صورت ثابت در محل ساخت سازه های بتنی صورت بگیرد.

قالب های طرح دار پیش ساخته:

از دیگر قالب های بتن طرح دار می‌توان به قالب های بتن  پیش ساخته اشاره کرد. این قالب ها جزوی از قالب های پیش ساخته خاص هستند که در ابعاد و طرح های مختلفی وابسته نقشه پروژه و نیاز های آن به صورت سفارشی تولید می‌شوند. از جمله این قالب ها می‌توان به قالب های آکروپاد، قالب سرستون، قالب نیوجرسی، قالب دیوار پیش ساخته و تمامی قالب های که دارای شکل منحنی و قوس دار هستند اشاره کرد.

این قالب در گروه قالب های خاص با طراحی متفاوت قرار دارند که با در نظر گرفتن نمای سازه های بتنی و اندازه آن مطابق نقشه تولید می‌شوند. همین مسئله سبب می گردد تا از این قالب بتنی برای ساخت سازه هایی با دقت بالا و توجه به اشکال گوناگون آنها به صورت پیش ساخته استفاده بشود.

جک سقفی

قالب بتن

کاربرد قالب های طرح دار

اصلی ترین کاربرد قالب بتن ریزی طرح دار ایجاد شکل های مختلف بر روی بتن است که این روند می‌تواند در محل پروژه با روش قالب بندی پیوسته و به صورت جدا و پیش ساخته انجام بگیرد.

معمولا این نوع طرح ها در جاهای مختلفی از سطح شهر قابل مشاهده است و از آنها برای قالب بندی پل ها، انواع ساختمان، دیوار ها، ستون ها، و سایر سطوحی که به انتخاب شخص کارفرما نیاز به طرح ها بتنی باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قالب های طرح دار با ایجاد شکل و طراحی مختلف بر روی بتن از هزینه های مجدد طراحی و نماکاری سطح بتن جلوگیری می‌کنند.

قالب فلزی بتن

تجهیزات قالب بتن

قالب بتن ستاره‌ای

یکی از معروف ترین نوع قالب های طرح دار قالب بتن ستاره‌‌ای می‌باشد که دارای کاربرد وسیعی در اجرای پروژه های مختلف است. این نوع از قالب ها در ابعاد و اندازه مختلفی تولید می‌شوند و امکان ایجاد الگوها و طرح‌های مختلف روی سازه بتنی را می‌دهند که از لحاظ طراحی در سطح مطلوبی هستند و ماندگاری بالایی دارند. بخش طراحی قالب ستاره‌ای به شکلی است که قسمت داخلی آن در روند تولید به شکل ستاره‌ای ساخته می‌شود تا پس از بتن ریزی سطح بتن ظاهر شکیل و جذاب تری به خود بگیرد.

استفاده از قالب ستاره‌ای در فضا های متنوع جلوه خاصی به بتن می‌دهد و همواره کاهش هزینه های نماکاری بر روی بتن را در بر دارد که در صورت استفاده از آن نیاز به نماکاری پروژه نیست.

وزن قالب فلزی

ورق قالب های فلزی طرح دار و خاص

اصولا قالب‌ها برای طراحی و تولید بی نقص و مقاومت بالا از ورق باکیفیتی تولید می‌شوند تا هنگام بتن ریزی دچار خمیدگی و انحنا به سمت بیرون نشوند. این نوع از قالب ها از ویژگی های منحصر بفرد و قابل توجهی برخوردار هستند. استفاده از ورق های فلزی فولاد مبارکه سبب شده تا در بلند مدت قالب های فلزی ماندگاری بیشتری را داشته باشند. که علاوه بر کاهش هزینه های خرید مجدد قالب از ایجاد خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری می‌کنند.

ویژگی های قالب طرح دار

  • ایجاد شکل و طرح های مختلف بر روی دیوار
  •  استفاده در پروژه های مختلف سطح شهر از جمله اجرای دیوار های پل
  • سرعت نصب و اجرایی بسیار بالا
  • وجود طرح های مختلف برای قالب بندی
  • مقاومت فراوان در مقابله با فشار بتن ریزی
  • مقرون بصرفه و اقتصادی برای پروژه های نما بتنی
  • تنوع در ابعاد و اندازه قالب
  • مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت
  • سفارشی سازی و تولید طرح های دلخواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *