انواع قالب بتن جوشی(تسمه ای )

خود قالب بتن های تسمه ای از دو نوع لبه ۵ سانت و لبه ۶ سانت تولید می گردند. تفاوت قالب های لبه ۵ و لبه ۶ فقط در تسمه های لبه قالب است که در قالب های لبه ۵  ۵ سانتی متر است و در قالب های لبه ۶  ۶ سانتی متر است.

انتخاب اینکه از کدام نوع قالب برای پروژه خود استفاده کنید بستگی به مواردی دارد که در اینجا به آن می پردازیم. قالب های لبه ۶ نسبت به قالب های لبه ۵ وزن سنگین تری دارند بخاطر همین قیمت بالاتری هم دارند ولی از طرفی مقاومت بیشتری هم دارند، با توجه به این وزن قالب های لبه ۶ سنگین تر است جابجایی آن هم سخت تر است.

از طرفی شما انتظار دارید پس از اینکه پروژه شما تمام شد، یا به هر دلیلی که قصد فروش قالب را داشتید بتوانید به راحتی و با قیمت مناسب به فروش برسانید. قالب های لبه ۶ بازار خوبی ندارند و در موقع فروش احتمالا با چالش مواجه می شوید، و یا مجبور می شوید قالب ها را با قیمت پایین تر به فروش برسانید. با توجه به این موضوع پیشنهاد ما این است که اگر پروژه شما بیش از اندازه سنگین نیست قالب لبه ۵ سانت خرید کنید که بعدا بتوانید به راحتی بفروش برسانید.

*جک سقفی

 

قالب بتن لبه ۵ سانت

بیشتر قالب هایی که برای سازه های بتنی معمولی استفاده می شود از نوع قالب فلزی بتن لبه ۵ سانت جوشی می باشد. که در برخی از مناطق و شهر ها آمار استفاده قالب های لبه خم بیشتر است ولی در کل می شود گفت که کلا این نوع قالب بیشتر استفاده می شود تا قالب های لبه خم.

قالب بتن لبه ۵ سانت از ورق رویه با ضخامت ۳ میلی متر و تسمه های لبه ۵ میلی متر و پشت بند های ۴ و یا ۳ میل تولید می گردند. این قالب ها معمولا از ورق فولاد مبارکه st-37 تولید می شوند. مجموعه هایی هستند که این قالب ها رو از ورق های بی کیفیت و درجه ۲ تولید می کنند و با قیمت پایین تر به فروش می رسانند. کیفیت این قالب ها پایین تر از قالب هایی است که با ورق فولاد مبارکه st-37 تولید می شوند.

وزن قالب فلزی لبه ۵ در هر متر مربع حدود ۴۰ کیلوگرم است.

قالب بتن لبه ۶ سانت

برای پروژه هایی که به اصطلاح سنین هستند و سازه قالب نیاز هست فشار زیادی رو تحمل کند. از قالب بتن لبه ۶ سانت استفاده می شود.

قالب بتن لبه ۶ طول عمر بالا و مقاومت بالایی را در برابر فشار های وارد شده دارند، این قالب ها باید بتوانند فشارهای وارده بر اثر بتن ریزی را تحمل کرده و باعث تابیدگی نشوند.

نوع سوراخ تسمه های قالب های لبه ۵ و قالب بتن لبه ۶ فرق دارد، در قالب های لبه ۵ این سوراخ به صورت مستطیل است، ولی در قالب های لبه ۶ به صورت گل یا در برخی موارد به صورت بیضی است.

وزن قالب های لبه ۶ در هر متر مربع حدود ۴۵ کیلوگرم است. پین و گوه هایی که برای این قالب ها استفاده می شود از پین و گوه های قالب های لبه ۵ بزرگ تر است و قیمت بالاتری هم دارد.

مزایایی قالب بتن جوشی (تسمه ای)

قالب های تسمه ای را می توان برای انواع پروژه ها و انواع موارد از جمله: دیوار، سقف، ستون، راه پله، رمپ، و غیره … استفاده کرد.

برخی از مزایای قالب تسمه ای :

معایب قالب بتن تسمه ای (جوشی)

قالب بتن تسمه ای معایب زیادی ندارد فقط در صورت استفاده غیر اصولی و استفاده نکردن از پشت بند ها و لوازم جانبی برای مقاوم کردن قالب در برابر فشارهای بتن احتمال کنده شدن جوش تسه ها وجود دارد.

این هم یک امر طبیعی است و برای جلوگیری از اینکار باید از مهارها و پشت بند های مناسب استفاده کرد. برای مثال در ستون هایی که ابعاد آن بزرگ است و یا ستون هایی که ارتفاع بیشتر از ۳ متر دارند و فشار بتن در پایین ستون بیشتر است، باید از قید های لوله ای به همراه گیره قالب بندی استفاده کرد.

*تجهیزات قالب بتن

 

مشخصات فنی قالب های جوشی

رویه قالب های جوشی از ورق ۳ میل st-37 فولاد مبارکه و لبه آنها از ورق ۵ میل و پشت بند ها از ورق ۴ یا ۳ میل تولی می گردد.

ابتدا تسمه و پشت بند ها در اندازه های استاندارد برش خورده و سوراخ کاری تسمه های دور انجام می شود.

با استفاده از جوش so2 تسمه ها و پشت بند ها به بدنه اصلی قالب وصل می شود. پس از اتمام کار تولید قالب ها توسط تیم کنترل کیفیت بررسی می شند و پس از آن برای رنگ کاری برای واحد رنگ ارسال و بسته بندی می شوند.

برای اینکه کیفیت قالب ها مطلوب باشد باید از ورق درجه ۱ استفاده شده و جوشکاری هم در سطح استانداردی انجام شود.

خیلی از مشتری ها تصور می کنند که برای اینکه کیفیت قالب بیشتر باشد باید باید جوشکاری بیشتری انجام شود که اینکار صحیح نیست و جوشکاری بیش از اندازه می تواند باعث شود ورق مقاومت خود را از دست بدهد در نتیجه جوشکاری باید به اندازه و اصولی باشد.

قیمت قالب بتن تسمه ای

قیمت قالب بتن تسمه ای به عواملی همچون قیمت مواد اولیه (ورق، سیم جوش، رنگ، و …) و هزینه نیرو های انسانی، تورم و چیزهای دیگر بستگی دارد.

برای اطلاع از قیمت قالب بتن تسمه با واحد فروش گوه صنعتی و بازرگانی میرام تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *