قالب های لغزنده فائم


اساس روش اجرای قالب بندی در ارتفاع  لغزنده عمودی این است که قالب به ارتفاع ۱ تا ۱٫۵ متر در فواصل زمانی متناوب به بالا کشیده می شود. در ضمن بالا کشیدن قالب عملیات بتن ریزی و آرماتور بندی نیز ادامه می یابد و دائما مخلوط بتن از بالا به درون قالب ریخته شده و ضمن حرکت قالب به سمت بالا بتن سخت شده از قسمت زیرین قالب جا می ماند. سرعت حرکت قالب به نحوی تنظیم می شود که بتن در زمان خارج شدن از قالب ضمن تحمل وزن خود، جهت حفظ شکل خود از مقاومت کافی برخوردار باشد. قالب بندی لغزان قائم را می توان بر اساس حرکت پیوسته انجام داد و یا آن را طوری برنامه ریزی کرد که در ارتفاع معینی متوقف گردد و سپس حرکت لغزان خود را مجددا از سر گیرد. معمولا حرکت قالب لغزان با سرعتی یکنواخت صورت می گیرد.
در صورتی که قالب لغزان دارای توقف باشد درزهایی به وجود می آیند که با درزهای میان مراحل بتن ریزی در عملیات ساختمانی با قالب ثابت فرقی ندارد. قالب لغزنده در امتداد قائم با سرعتی یکنواخت حرکت می کند و این سرعت به اندازه ای است که هر مقطع از بتن در طول مدت زمان لازمی که برای گیرش اولیه نیاز دارد درون قالب می ماند. روش قالب لغزنده عمودی برای سازه های پوسته ای با ضخامت جدار ثابت و یا تقریبا ثابت به کار می رود. قالب های لغزان قائم توسط جکهایی به بالا حرکت داده می شوند که بر روی میله های صاف یا لوله های سازه ای کار گذاشته شده در بتن سخت عمل می کنند. این جکها ممکن است از نوع دستی، بادی، برقی و یا هیدرولیکی باشند. سکوهای کار و داربست های کارگران پرداختکار نیز به قالب بندی متصل و به همراه آن حرکت می کنند.

جک سقفی

قالب بتن

قالب فلزی بتن

قسمت های اصلی قالب لغزنده

دیواره‌های قالب: دیواره‌های قالب باید به اندازه کافی محکم و مقاوم باشند.

جنس این دیواره‌ها ممکن است چوبی و یا فلزی باشند.

قالبهای فلزی به مراتب سنگین‌تر از قالبهای چوبی‌اند ولی در عوض استحکام بیشتری داشته و تعداد دفعات استفاده از آنها بیشتر است.

تعمیرات و یا تغییرات احتمالی قالبهای فلزی نیز نسبت به قالبهای چوبی دشوارتر است

در عوض تمیز کردن آنها آسانتر و نمای بتن پس از باز کردن قالب صاف‌تر است.
خود قالب ها را می توان در سه بخش در نظر گرفت :
• یوغها
• پشت بندهای افقی (کمرکش)
• قالب بدنه
یوغها دو وظیفه اصلی دارند: جلوگیری از باز شدن قالب ها در قالب در برابر فشارهای جانبی بتن و انتقال بار و فشار به جکها.
پشت بندها نیز برای تقویت مقاومت خمشی بدنه قالب ساخته شده و بار قالب ها را به یوغ ها منتقل می کنند.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

قالب بندی در ارتفاع

سکوی نازک کاری، عرشه اجرایی و سکوی طره ای به پشت بندهای افقی متصل می شوند. اتصال پشت بندها به یوغ باید قادر به حمل این بارها باشد. قالب بدنه که نیز می تواند از پانلهای فلزی، پانلهای چند لایه و یا الوارهای چوبی باشد مستقیما به پشت بندهای افقی متصل می شود. طوقه‌ها: برای نگهداری سکوی کار و انتقال آن و همچنین نگهداری و تحمل وزن قالب و کابل جک در نظر گرفته می‌شوند. طوقه‌ها معمولاً فلزی و به صورت پروفیلهایی مناسب طرح و در نظر گرفته می‌شوند. سکوی کار: معمولاً سه سطح کار در نظر می‌گیرند. یکی که بالاتر از طوقه‌ها و در ارتفاعی در حدود دو متر و بالاتر از انتهای دیوار قرار گرفته و برای استفاده از بست های فلزی ثابت‌کننده به کار می‌روند. دیگری سکویی است که در بالای کف و هم‌تراز بالای قالب قرار می‌گیرد و برای قرار دادن ظرف بتن و انبار کردن مصالح و وسایل تراز کردن و همچنین وسایل کنترل جک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بالاخره سومین سکو به صورت چوب‌بست آویزان و یا یکسره که معمولاً در دو طرف دیوار قرار گرفته و برای دسترسی به نمای قسمتی از دیوار، که به تازگی قالب آن را باز کرده و ترمیم احتمالی آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. جکهای هیدرولیکی: جکهای هیدرولیکی مورد استفاده معمولاً با ظرفیت خود، نظیر جکهای سه تنی و یا شش تنی مشخص می‌شوند.

نکات مهم خرید قالب باکیفیت برای استفاده در ارتفاع

۱٫ توجه به کیفیت: هنگام خرید متعلقات برای قالب‌بندی، می بایست همواره به کیفیت مواد استفاده شده در تولید آنها باشد. مطمئن شوید که از جنس‌های با کیفیت و استاندارد بالا د ساختار آنها استفاده شده و نیز از جنس با کیفیت باشند. این امر تأثیر بسزایی در عمر مفید و کیفیت نهایی متعلقات دارد.

۲٫ بررسی نوع ساختار: مهم است که ساختار و طراحی متعلقات را دقیق بررسی کنید. اطمینان حاصل شود که ساختار آنها به گونه‌ای است که امکان استفاده ایمن و مؤثر را فراهم می‌کند. همچنین، مطمئن شوید که طراحی و ساختار آنها با استانداردهای ایمنی و کیفیت همخوانی دارد.

۳٫ خرید از شرکت‌های معتبر: انتخاب تامین‌کنندگان معتبر و با تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است. از شرکت‌ها و تولید کننده های که شهرت و اعتبار قوی دارند، متعلقات خود را تهیه کنید. این کار می‌تواند اطمینان از کیفیت و پشتیبانی محصولات را فراهم کند.

۴٫ تهیه بهترین نوع: پس از مقایسه و بررسی، نوع و مدل متعلقات مطلوب را تهیه کنید. بررسی تمامی تجهیزات نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

۵٫ بکارگیری تجهیزات ایمنی: استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب همواره از اهمیت بالایی برخوردار است.

با این نکات، امیدوارم که بتوانید متعلقات با کیفیت و ایمن برای قالب‌بندی را تهیه کرده و از آن‌ها به بهترین شکل بهره ببرید. در صورتی که سوال دیگری دارید یا نکته‌ای را بیشتر توضیح داده خواستید، با همکاران ما در ارتباط باشید.

خطرات قالب بندی در ارتفاع

قالب‌بندی یکی از فرآیند های اجرای ساختمان است که در صنعت ساخت و ساز به منظور شکل دهی به بتن استفاده های متعددی از آنها می گردد. با این حال، استفاده از تجهیزات قالب‌بندی در ارتفاعات بالا نیز با خطراتی همراه است که نیازمند تهییه بهترین نوع تجهیزات و رعایت نکات ایمنی بسیاری است. یکی از خطرات اصلی استفاده از تجهیزات قالب‌بندی در ارتفاعات بالا، خطر سقوط می‌باشد. عوامل مختلفی مانند باد، عدم استحکام کافی ساختمان یا ناصحیح بودن تثبیت تجهیزات، می‌توانند باعث سقوط کارگران یا تجهیزات شوند. بنابراین، اتخاذ تدابیر ایمنی مناسب و استفاده از ابزارهای محافظتی از جمله کلاه و کمربند ایمنی و تثبیت مناسب اجزای قالب‌بندی الزامی است.

به طور خلاصه، استفاده از تجهیزات قالب‌بندی در ارتفاعات بالا امکانات و خطرات گوناگونی را به همراه دارد و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، آموزش‌های ایمنی مناسب و پایش دقیق از جنبه‌های مختلف است.

قالب بندی دیوار های بتنی به روش لغزنده در ارتفاع


از جمله مزایای این روش قالب‌بندی که برای دیوارهای نسبتا بلند استفاده می‌شود

  • تعداد دفعات بیشتر استفاده از قالب و سرعت عمل بیشتر آن است.
  • در اولین استفاده از قالب دو دیواره قالب با تکیه به پاخور بتنی (رامکا) به صورت معکوس قرار می‌گیرد.
  • پس از ریختن بتن و سخت شدن آن، قسمتهای داخلی قالب را تا حد نهایی بتن ریخته شده بالا می‌برند
  • و پس از محکم کردن آن قسمت دوم دیوار را بتن ریزی می‌کنند.
  • پس از سخت شدن بتن، قالب را باز کرده و نظیر دفعه اول عمل می‌کنند.
  • عمل قالب‌بندی و بتن‌ریزی را به همین ترتیب تا انتهای کار و اتمام بتن‌ریزی دیوار ادامه می‌دهند.قالب بندی در ارتفاع

قالب ها ی لغزنده و افقی


این نوغ قالب برای ریختن بتن دیوارهای طولانی، کف و جداره کانال های بزرگ، بتن ریزی شیبها، کف تونلها و سطح راه ها به کار می رود. به دلیل اینکه اکثر قالب بندی های افقی لغزان بر روی تکیه گاه ثابت قالب مانند سنگ یا خاک انجام می شود، این عملیات اصولا عملیات تحکیم، شمشه کشی، پرداختکاری است. ماشین قالب لغزان معمولا بر روی ریل یا سکوی شکل داده شده حرکت می کند. بخش دریافت بتن ماشین ناوه ای است که برای توزیع یکنواخت بتن در تمامی بخشهای قالب طراحی شده است. متراکم ساختن بتن توسط لوله لرزانی انجام می شود که با لبه جلویی قالب موازی و کمی جلوتر از آن قرار دارد. متراکم کردن بتن سازه را می توان با ویبراتورهای دستی نیز انجام داد. لوله های بتنی در جای یکپارچه نیز با استفاده از روش قالب بندب لغزان افقی تولید می شوند. ساخت پوششی کامل تونل با قالب بندی لغزان نیز انجام شده است.

استفاده از قالب های رونده در ارتفاع


قالب های رونده یا قالب های بالا رونده قالب هایی هستند که پس از هر بار بتن ریزی از سطح بتن فاصله گرفتهدو به صورت خزنده (با فشار جک و یا با استفاده از کارگر و جرثقیل) جابجا می شوند.ذاین قالب ها معمولا برای اجرای دیوارهای بلند کاربرد دارند. در اجرای سنتی دیوارهای بلند لازم است که دو طرف دیوار داربست بندی گردد اما در شیوه قالب های رونده، قالب هر مرحله به مرحله قبلی متکی شده و قالب همانند یک صخره نورد به سمت بالا صعود کرده و مراحل فوقانی دیوار را به اجرا در می آورد، بدون اینکه نیاز به داربست جانبی داشته باشد. در این قالب ها از دو سری قالب استفاده می شود و در هر مقطع یک سری قالب بر بالای سر قالب سری قبل استقرار پیدا می کند. بدین ترتیب که در حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر از بالای قالب، سوراخی کار گذاشته می شود و قالب توسط جرثقیل بلند شده و پای آن در سوراخ مذکور توسط بولت محکم می شود و قالب توسط جک در وضعیت شاقول تثبیت می شود. سوراخ لیفت اول در لیفت دوم نیز ایجاد می گردد تا در اجرای لیفت سوم مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *