قالب بندی فلزی فونداسیون به چه معناست؟

قالب‌ های فلزی از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. در حال حاضر این قالب ‌ها به عنوان رایج ترین نوع قالب در امور ساخت و ساز به شمار می ‌روند. اگر پی ساختمان عمیق باشد، قطعاً فونداسیون فلزی بهترین گزینه خواهد بود.

 

قالب ‌های فلزی که برای فونداسیون مورد استفاده قرار می ‌گیرند از اجزای گوناگونی تشکیل شده‌ اند که عبارتند از:

محاسبه قالب بندی فونداسیون چگونه است؟

نحوه محاسبه قالب ‌بندی ستون حائز اهمیت خواهد بود. در واقع باید ستون اولین طبقه ‌ای که بر روی پی قرار گرفته مشخص شود. همچنین در همان طبقه باید ارتفاع ستون نیز تعیین گردد.

به طور کلی فرمول محاسبه قالب بندی اهمیت زیادی دارد. این فرمول بدین صورت است که در نتیجه اختلاف ضخامت تیر تراز روی فونداسیون و کد طبقه فوقانی ارتفاع قالب بندی به دست خواهد آمد.

مراحل قالب بندی فونداسیون چیست؟

قطعاً قالب بندی فونداسیون مراحلی دارد که عبارتند از:

  1. در مرحله اول باید طول عرض و ارتفاع فونداسیون را مشخص نمود.
  2. بر اساس طراحی فونداسیون آماده سازی آرماتور ها را انجام دهید.
  3. در فضای فونداسیون آرماتور ها را در محل خاص خود قرار دهید.
  4. به منظور ایجاد یک فضای بتن ‌ریزی از اسپیسر استفاده نمایید.
  5. از آن جایی که قالب‌ ها در انواع نمونه ‌های آجری، فلزی و چوبی وجود دارند باید نوع قالب خود را تعیین کنید.
  6. به منظور سفت کردن قالب ‌ها از سیستم ‌های حمایتی استفاده نمایید.
  7. جهت جلوگیری از خارج شدن شیره بتن قالب ‌ها را به طور کامل تنظیم نمایید.

نحوه قالب ‌بندی فونداسیون چگونه است؟

فونداسیون برای افزایش مقاومت ساختمان و پیشگیری از نشست آن نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

فونداسیون از طریق انواع قالب بندی‌ ها انجام می ‌گردد. در حال حاضر سیستم ‌های گوناگونی به منظور بتن‌ ریزی اجرا خواهند شد. از همین رو نحوه قالب بندی فونداسیون در یک سازه در یک منطقه با یک منطقه جغرافیای دیگر متفاوت است.

این احتمال نیز وجود دارد که قالب بندی فونداسیون از طریق روش ‌های گوناگونی انجام گردد. به عنوان مثال برخی از افراد از قالب ‌های چوبی و برخی دیگر از قالب ‌های و آجری استفاده می ‌کنند. البته در حال حاضر این روش‌ های قالب ‌بندی نسبتا منسوخ گردیده و هم اکنون از قالب ‌های فلزی مدولار استفاده خواهد شد.

قیمت قالب بندی فونداسیون چگونه است؟

همان طور که پیش تر نیز بیان نمودیم هم اکنون برای قالب بندی فونداسیون از قالب ‌های متنوعی استفاده می‌ شود. این قالب ‌ها را می ‌توان بر اساس کیفیت فونداسیون و سایر بخش‌ های سازه انتخاب نمود.

برای انتخاب صحیح و قیمت قالب فلزی این قالب‌ ها باید به چند پارامتر مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

با توجه به پارامتر های بیان شده می ‌توانید متناسب با نوع سازه و فونداسیون خود بهترین قالب را انتخاب کنید.

قیمت قالب ‌ها متناسب با جنس در ساختاری که دارند کاملاً متنوع است. عوامل گوناگونی در تعیین قیمت این قالب پ‌ها تاثیرگذار هستند. در واقع قیمت قالب‌ ها همواره ثابت نبوده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

معمولاً قالب ‌های فلزی از قیمت بیشتری برخوردار هستند. در حال حاضر می ‌توانید مراکزی را بیابید که این قالب‌ ها را به صورت دست دوم به فروش می رسانند.

قالب بندی فونداسیون با بلوک سیمانی چگونه است؟

قالب ‌بندی فونداسیون با استفاده از بلوک ‌های سیمانی به عنوان یک نوع قالب بندی دائمی به شمار می ‌رود.

به عنوان مهمترین مزیت ‌های قالب بندی فونداسیون با استفاده از بلوک‌ های سیمانی می‌ توان به کاهش هزینه ها و آسان بودن دسترسی به مصالح اشاره نمود.

قالب بندی با بلوک باید به صورتی باشد که تحت تاثیر عواملی همچون نیروی وزن انسان‌ ها، نیروی وزن بتن و ویبراتور دچار آسیب نشود.

ضخامت این قالب به عواملی همچون نیرو های وارد شده و میزان ارتفاع بتن وابسته است. به طور کلی ارتفاع قالب بندی فونداسیون با بلوک ‌های سیمانی بین ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر می ‌باشد.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

انواع قالب بندی فونداسیون

برای اجرای فونداسیون از قالب‌ های گوناگونی استفاده خواهد شد. انتخاب قالب به نقشه و نوع سازه بستگی خواهد داشت. انواع قالب بندی فونداسیون‌ ها عبارتند از:

قالب فلزی

این قالب علاوه بر این که از استحکام خوبی برخوردار است به راحتی می ‌توان آن ها را حمل نمود و در سازه‌ های گوناگون مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که تنوع ابعاد ساز کم و حجم کار بالا باشد، بهتر است که از قالب‌ های فلزی استفاده کنید.

قیمت این قالب‌ نسبتا بالاست، اما از آن جایی که طول عمر زیادی دارد استفاده از آن بهترین گزینه است. برای پیشگیری از تاثیرات مخرب آب و هوایی روی این قالب‌ ها بهتر است که عایق ‌بندی آن ها را در دستور کار خود قرار دهید.

اجزای قالب فلزی شامل موارد زیر می ‌شود.

قالب آجری

قالب آجری به منظور استفاده در اطراف محیط پی به کار برده خواهد شد. پس از انسجام بتن این قالب در محل مورد نظر باقی مانده و آن را یک قالب دائمی می‌ خوانند.

برای این که آب بتن به وسیله آجر مکیده نشود باید پیش از بتن ریزی یک لایه نایلونی را روی دیوار قرار داد.

هنگام استفاده از این قالب حدود آکس‌ ها توسط یک متخصص نقشه بردار تعیین خواهد شد. در هنگام استفاده از این نوع قالب بندی باید جداره داخلی آن را با استفاده از سیمان پر کرد.

قالب مدولار

به قالب بتن قالب مدولار نیز گفته می ‌شود. این قالب در اندازه‌ های متنوعی مشاهده خواهد شد. به منظور قالب بندی ساختمان ‌های بتنی از قالب مدولار استفاده می ‌کنند.

به منظور دستیابی به یک سازه بتنی منحصر به فرد به اتصالاتی نیاز خواهد بود. مهمترین قطعاتی که در این نوع قالب بندی مورد استفاده قرار می ‌گیرد شامل موارد زیر خواهد شد.

قالب بتنی

از نکات مهم درباره قالب ‌های بتنی می ‌توان به دوام بالا و مهاربندی صحیح آن ها اشاره نمود.

نحوه قرار گرفتن این قالب به گونه ‌ای خواهد بود که از خروج بتن پیشگیری گردد.

قالب یوبوت

برای ایجاد نمودن یک حفره در بخش دال بتنی این قالب مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با انجام این فرآیند شما می‌ توانید بتن بی ‌کیفیت را حذف کنید. از طرفی نیز با انجام این کار دال بتن سبک ‌تر خواهد شد.

انواع قالب های یوبوت عبارتند از:

استفاده از این قالب کاملاً مقرون به صرفه خواهد بود. علت مناسب بودن قیمت قالب یوبوت عدم وجود پیچیدگی در ساختار آن می ‌باشد. به عنوان مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این قالب می ‌توان به ارتفاع آن و متراژ پروژه اشاره کرد.

قالب لغزنده

این قالب به صورت مقطعی به سمت جلو و یا بالا حرکت خواهد کرد. سطح این قالب با بتن در تماس است و به هیچ عنوان از آن جدا نخواهد شد. قالب لغزنده همان طور که از نام آن مشخص است امکان لیز خوردن روی بتن را دارد.

نمونه چک لیست قالب بندی بتن

چک لیست قالب بندی بتا شامل موارد زیر می‌ شود.

آیین قالب بندی بتن چیست و چه می گوید؟

آیین نامه قالب بندی بتن شامل قوانین و ضوابطی است که توسط افراد باید رعایت شود. در این آیین نامه موارد مهم مد نظر قرار می‌ گیرد که عبارتند از:

  1. عملکرد قالب بتن
  2. رواداری قالب بتن
  3. نوع مصالح استفاده شده برای ساخت قالب

حداقل زمان قالب  برداری فونداسیون چقدر است؟

زمان قالب ‌برداری فونداسیون با توجه به دمای سطح بتن متفاوت خواهد بود.

معمولا متخصصان پیشنهاد می‌ کنند که تا یک روز پس از قالب بندی از باز کردن آن ها خودداری فرمایید.

جمع بندی

قالب ‌هایی که برای فونداسیون مورد استفاده قرار می ‌گیرند در جنس‌ ها و کیفیت‌ های گوناگونی مشاهده می ‌شوند.

هر یک از قالب ‌ها ویژگی خاصی دارند. قیمت قالب ‌ها نیز همواره ثابت نبوده و تحت تاثیر فاکتور های گوناگونی تغییر خواهد یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *