مراحل ساخت و ایجاد ستون های ساختمان

**وزن قالب فلزی

اتصالات قالب ستون

در سیستم قالب بندی ستون با استفاده از ترکیبات مختلف قالب های مدولار به همراه کنج های بیرونی و یا نبشی پانچ شده در کنار اتصالات مورد لزوم می توان ستون های بتنی مربع شکل یا مستطیل شکل را قالب بندی و اجرا کرد هر قالب بتن ستون از پانل(قالب بتن)کنجهای بیرونی یا نبشی پانچ شده تشکیل می گردد قالب فلزی بتن موجود در بازار در دونوع تمسه ای و لب خم به هم پیوسته هستند که قالب تسمه ای از ورق ۴ یا ۵ میلی و ورق قالب لب خم یکپارچه از ورق ۳ یا ۴ میلی متری تولید میشوند که از مقاومت بسیار بالایی  در برابر بتن دارند

کنج های بیرونی  دارای دو نوع ۵×۵ و ۱۰×۱۰ در بازار ارائه میشوند

پیم و گوه :یکی از اتصالات مهم در قالب بندی ستون پیم و گوه است که به جهت چفت شدن و جلوگیری از باز شدن و خروج بتن از پانل ها میشود

برای مقاطع کوچک تر از ۶۰*۶۰ سانتیمتر از قید های ستون با مقطع لوله (قیدهای لوله ای)وبرای مقاطع بزرگتر از قید های با مقطع ناودانی(قید ناودانی)می بایست استفاده کرد.جهت جلوگیری از تابیدگی قالب ستون پیشنهاد میگردد اندازه ارتفاعی کنج های بیرونی با قالب های میانی یکی نباشد . اندازه کنج های بیرونی ۱۵۰سانتی متر و قالب های میانی ۱۰۰یا۲۰۰سانتی متر انتخاب گردد.

همچنین می توان از قالب ستون های یکپارچه پیش ساخته برای اجرای دقیق تر ستون ها استفاده کرد .در خصوص مقاطع گرد نیز از قالب های فلزی گرد استفاده می گردد که به صورت خاص ساخته می شود.

*تجهیزات قالب بتن

انتخاب متعلقات منایب برای قالب بندی ستون

انتخاب متعلقات و تجهیزات مناسب و با کیفیت همواره از نکات مهم اجرای ساختمان و سازه های بتنی است که باید به آن توجه ویژه ای بکنیم. این مورد در قالب بندی ستون نیز اهمیت بالایی پیدا می کند و باید این نکته را در قالب بندی ستون نیز رعایت کنیم. برای انتخاب متعلقات با کیفیت و مناسب قالب بندی در بخش اوبیه می بایست به دنبال قالب مقاوم و بادوام باشیم و از میان همه قالب های موجود برای قالب بندی بهترین نوع آن را انتخاب کنیم. یکی از قالب های با کیفیتی که امروزه در بازار عرضه می شود و از تقاضا و بازار فروش بسیار خوبی برخوردار است قالب فلزی است که امروزه از آن در تمامی پروژه های سبک و سنگین استفاده می کنند چرا که این قالب ها به دلیل ساختار متفاوت خود دارای استحکام بالایی هستند و میتوانند عملکرد مناسبی در انوع پروژه ها به ویژه پروژه های سنگین داشته باشند. پس در مرحله اول به قالب مورد نیاز سازه توجه کنید. در مرحله بعدی کیفیت متعلقاتی دیگر همچون پین و گوه، کنج کناری، گیره، لوله داربست و یا هر تجهیزاتی که برای قالب بندی نیاز است را مورد بررسی قرار دهید و نوع با کیفیت آن را برای سازه خود تهیه کنید. یکی از لایلی که موجب اهمیت بالای توجه به کیفیت متعلقات قالب بندی شده است اهمیت فراوان آنها در نحوه ساخت و ساز و قالب بندی است که علاوه بر آن به دلیل هزینه های بالایی خرید نیاز مجدد به خرید آن تجهیزات نداشته باشید پس در نتیجه در اولین اقدام برای اجرا و قالب بندی سازه به نوع متعلقات خریداری شده توجه کنید و همواره آن را یکی از ضرورت های هر سازه بتنی بدانید.

نحوه اجرایی قالب بندی ستون

 

بعد انجام مراحل اولیه تنظیم رامکاها و نیز جمع آوری قالب ها و اتصالات مورد نیاز به نحوه اجرایی آن می پردازیم

انجام مراحل روغن کاری قالب ها: روغن کاری نقش بسیار مهمی در ساخت ستونهای بتنی دارد روغن کاری. به منظور باز کردن قسمت های مختلف قالب از بتن انجام میگیرد و از چسبندگی قالب به ستون جلوگیری میکند. بعد انجام مراحل اولیه برای قالب بندی،قالب ها توسط اتصالاتی مانند پین و گوه و کنج های بیرونی بهم متصل میشوند توجه داشته باشید که در انجام این مراحل دقت کافی داشته باشید که تمامی مراحل  اتصالات به درستی انجام شده باشند تا هنگام بتن ریزی موجب ایجاد مشکل نشود.

*جک سقفی

بعد از اینکه قالب ها به وسیله پین و گوه به هم متصل شدند نوبت اجرای پشت بند ها میرسد.
 هنگام بتن ریزی فشار های زیادی به به قالب ستون وارد می شود و موجب کج شدن و ناشاقولی و یا باز شدن قالب ها می شود از این رو پشت بند ها به جهت جلوگیری از باز شدن قالب ها و ثابت نگه داشتن سیستم قالب بندی ستون به کار گرفته میشوند این پشت بند ها به وسیله قید لوله ای در فاصله ای حداکثر یک متری به وسیله گیره ها تنظیم می شوند از پشت بند ها میتوان در ارتفاع های زیاد ستون استفاده کرد برای مثال ستون ۶ متری که دارای ارتفاع بیشتری است بی شک فشار وارد شده بر قالب های زیرین بیشتر خواهد شد که نیاز به بستن پشت بند ها دارد همچنین  ثابت نگه داشتن ستون ها به منظور شاغول بودن بسیار حائزه اهمیت است که به وسیله لوله های داربستی و یا جک سقفی  تنظیم تقویت و نیز ثابت نگه داشتن ستون ها در هر چهار طرف مورد استفاده قرار میگیرند و برای ستون های کناری که در گوشه و محل بیرونی ساختمان قرار دارند که امکان به کار گیری جک و یا لوله داربستی برای شاغول کردن انها وجود ندارد از قلاب هایی به منظور تنظیم کردن ستون  هنگام بتن ریزی در سقف به کار گرفته میشود که با استفاده از سیم نجاری و یا میلگرد به راحتی ستون های بیرونی شاغول میشوند

تراز قالب با شاقول جهت اطمینان از عمود بودن درست ستون ها است بعد از انجام صحیح تمامی مراحل استفاده از پین و گوه به هم متصل میگردند و توسط قیدی ها که با استفاده از گیره بسته میشود و سفت شده و آماده بتن ریزی می باشد بعد انجام صحیح تمامی مراحل حال نوبت بتن ریزی است توصیه میشود بعد از انجام مراحل بتن ریزی ستون ها را چک کنید تا کج و ناشاقول نشوند.

قالب ستون مورد نیاز سازه

قالب ستون وذد نیاز سازه همواره به دلیل جود ابعاد مختلف در قام اول باید دارای ویژگی وجود ابعاد مختلف و متنوع به دلیل وجود ستون های گوناگون با ابعاد متفاوت باشد چرا که در مواقعی پیش می آید قالب بندی ستون یک پروژه با پروژه دیگر تفاوت بسیاری داشته باشد که در این شرایط ما نیازمند قالب با ابعاد دیگر خواهیم بود. در مرحله دیگر باید قالب مورد نیاز برای قالب بندی ستون از سرعت اجرایی بالایی برخوردار باشد و سهولت در اجرای ستون را به ارمغان بیاورد وجود این ویژگی مهم در قالب بسیار مهم و ضروری است چرا که ستون ها در ارتفاعات مختلفی اجرا و نصب می شوندو در صورت اجرا و نصب طولانی مدت میتوان منجرب ایجاد خطراتی باشد.

محاسبه اتصالات و قالب ستون

به عنوان مثال برای درک بهتر میخواهیم ببینیم یک دست قالب ستون ۵۰×۵۰ از چند پانل و کنج مدولار تشکیل میشود.

هر  ستون ۵۰×۵۰ برای اجرا به صورت استاندارد نیازمند :

۱۲عدد قالب مدولار ۴۰×۱۰۰

۸عدد کنج ۵×۵ در طول ۱۵۰ متری

و نیز نیازمند ۸۰ جفت پین و گوه می باشد.

قیمت انواع قالب ستون

قالب ستون همانطور که اشاره کردیم جزو یکی از اصلی ترین متعلقات قالب بندی است که از اهمیت بالایی در خروجی با کیفیت سازه برخوردار است و باید با کیفیت ترین نوع آن برای قالب بندی انتخاب شود. برای قالب بندی ستون امروزه قالب های مختلفی وجود دارد که این قالب ها متشکل از قالب فلزی، قالب چوبی و قالب پلاستیکی هستند که از بین آنها با توجه به عملکرد قالب ها در قالب بندی قالب فلزی از برتری و ویژگی های بسیار در قالب بندی هر بخشی از ساختمان و سازه بتنی برخوردار ست. این نوع از قالب به دلیل توانایی های بالا در باربری و استحکام زیاد در برابر بتن ریزی میتوانند به عنوان یک قالب مستحکم و بادوام برای قالب بندی انتخاب شوند. قیمت این نوع قالب ها نیز همانند هر قالب دیگری وابسته به مواد اولیه است که مود اولیه قالب فلزی همان ورق های فلزی مقاوم هستند که به دلیل نواسان قیم از قیمت مختلفی برخوردار می باشند. علاوه بر آن شرکت های تولید کنند و نوع تولیدی قالب فلزی نیز میتواند در قیمت نهایی آن دخیل باشد و آن را تغییر دهد. پس در نتیجه یکی از دلایل بزرگی که منجرب تفاوت قیمت قالب فلزی می شود ورق های فلزی است که تمامی ساختار قالب را به وجود می آورد. قیمت قالب فلزی نیز به واسطه در اختیار گذاشتن ویژگی های مختلف چندان زیاد نمی باشد بلکه در مواقعی مانند ماندگاری بالا میتواند ما را بی نیاز از خرید مجدد قالب فلزی بکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *