آشنایی با سقف وافل

اگر به دنبال یک گزینه سقفی هستید که همچنین قابلیت عایق حرارتی بالا و زیبایی ظاهری داشته باشد، سقف وافل یکی از  گزینه‌هاست.قالب وافل یک قطعه مهم در ساخت سقف‌های بتنی است. این قالب‌ها، به دو صورت یک طرفه و دو طرفه و از جنس پلاستیک در ابعاد مشخص تولید می‌شوند. هدف اصلی از استفاده از این قالب‌ها، حذف بخش‌های اضافی بتن در سازه‌های بتنی می‌باشد.

کاربردهای اصلی قالب وافل

یکی از کاربردهای اصلی قالب وافل، حذف بخش‌های اضافی بتن در دال‌های بتنی است. بخشی از دال بتنی که تحت فشار نمی‌باشد و میلگردی در ساختار آن استفاده نمی‌شود، بتن ناکارآمد نامیده می‌شود. حذف این بتن اضافی، مزایای چشمگیری از جمله کاهش وزن سازه، کاهش جذب انرژی لرزه‌ای و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به همراه دارد.

مزایای حذف بتن ناکارآمد

با استفاده از قالب وافل و حذف بتن ناکارآمد، وزن سازه به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. این کاهش وزن به بهبود عملکرد سازه در شرایط لرزه‌ای کمک می‌کند و همچنین باعث کاهش هزینه‌های ساخت و ساز نیز می‌شود.

جک سقفی

قالب بتن

تکنولوژی قالب وافل

در دهه‌ی اخیر، روش‌ها و فناوری‌های مختلفی برای حذف بتن ناکارآمد پیشنهاد شده است. یکی از روش‌های برتر این حذف، استفاده از قالب‌های پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن با قابلیت استفاده چندین بار است که به عنوان قالب وافل شناخته می‌شود.

استفاده از سقف وافل

استفاده از سقف وافل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با انتخاب مناسب قالب وافل و نصب آن در سازه، بتن ناحیه کششی مقطع دال سقف حذف می‌شود. این اقدام بهبودی قابل ملاحظه در سبک سازی ساختار دارد و تاثیر مثبتی بر عملکرد لرزه‌ای سازه دارد.

قالب فلزی بتن

تجهیزات قالب بتن

وافل سقفی یا سقف وافل چیست کاربرد معایب مزایا نحوه اجرا و هر چیزی که درباره آن باید بدانید.

سقف وافل موضوعی است که می‌خواهیم در باره آن در این مطلب بپردازیم می خواهیم مزایا و معایب چگونگی روش اجرا سازه های سقف وافل را بررسی کنیم میتوان اینگونه بیان کرد که سقف وافل یکی از انواع سقفهای بتنی می باشد که علاوه بر ظاهری زیبا از لحاظ فنی و اقتصادی نیز مزایای بسیاری دارد برای اجرای این نوع سازه از قالب پلاستیکی به نام قالب وافل سقفی استفاده می شود.

وزن قالب فلزی

در کل سقف وافل یک سازه جدید و مدرن می باشد که وزن مرده ساز را به مراتب کاهش می دهد این سقف ها به وسیله بتن مسلح ساخته می شوند و در نمای زیرین شکلی شبکه ای و پنجره‌ای زیبا ایجاد می کنند این سازه ها همانطور که از نامش آشکار است شباهت زیادی به نان وافل دارد به همین دلیل اینگونه نامگذاری شده است.

در این مقاله به آشنایی با انواع و جزئیات مهم سقف های وافل و همچنین سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. اگر قصد دارید اطلاعات جامعی درباره انواع و روشهای اجرای این نوع سازه آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله ما به ارائه مطالب مفید برای آشنایی هرچه بیشتر شما با مفاهیم مختلف وافل و همچنین مزایا وافل سقفی و همچنین معایب وافل سقفی ویژگی های قالب وافل و همچنین ابعاد و اندازه های مرسوم و روشهای اجرای وافل سقفی و مکانیزم قالب بندی و مراحل اجرای یک سقف با قالب وافل را به صورت کامل توضیح میدهیم.

مزایای سقف وافل

سقف وافل یکی از پیشرفت های مهم در صنعت ساختمان می باشد که باعث فراهم آوردن خواسته سازندگان و همچنین متخصصان این حوزه شده که به مهمترین مزایای آن می پردازیم.

استفاده از قالب وافل در سقف های بتنی و ساخت یک سقف وافل این امکان را به طراحان و سازندگان صنعت ساختمان داده که بتوانند سقف های وسیع تری با تعداد ستون کمتری طراحی و اجرا نمایند.

مهمترین مزیت اجرای سقف وافل نسبت به سایر روش های اجرای سقف های بتنی میتوان به صرفه اقتصادی برای سازندگان ساختمان های بتنی و همچنین زمان اجرای کمتر نسبت به سایر انواع سازه های بتنی و همچنین مقاومت و ایمنی بیشتر در طراحی یک سازه اشاره نمود.

از جمله موارد مهم برای کاهش هزینه های اجرای یک سقف که در سقف وافل می توان به آن اشاره کرد کاهش چشمگیر بار مرده که باعث کاهش ابعاد و اجزای سازه نسبت به یک سازه دال تخت و تو پر میشود مورد بعدی که باعث آن می شود پایین آمدن وزن میلگرد مصرفی نسبت به سایر روشهای اجرای سقف بتنی و در پی آن کاهش وزن سازه سقف می باشد همچنین در این نوع ساز ها کاهش حجم بتن در نتیجه کاهش وزن کلی سازه و تاثیر آن بر روی ابعاد فونداسیون و ستون ها می باشد.

سقفهای وافل ارتعاش بسیار پایینی دارند که به دلیل استحکام بالای این سازه می باشد یکی از موارد مهمی که می‌توان در این سازه به آن اشاره کرد به دلیل شکل هندسی این سقف عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی می باشد.

یکی دیگر از دلایلی که میتواند علاوه بر استحکام آن شما را به استفاده از وافل سقفی مجاب کند چشم نوازی و زیبایی این نوع سازه بتنی بعد از اتمام اجرای سازه می باشد که به شما این امکان را می دهد در بسیاری از مکان ها از نمای بتن سقف به عنوان نمای پایانی کار استفاده نمایید.

میتوان در هنگام اجرای این نوع از سازه های بتنی محل عبور تاسیسات را پیش بینی نمود و به راحتی از داخل سقف بدون ایجاد مشکل در طراحی و سازه عبور آنها از سقف را انجام داد.

معایب سقف وافل

یکی از معایب ای که می توان برای یک سقف وافل در نظر گرفت نیازمندی اجرای سقف وافل به قطعاتی به نام وافل سقفی می باشد این قطعات به صورت جداگانه باید خریداری شده و در سقف استفاده شود  وافل سقفی در ابعاد و اندازه های مختلف با ارتفاع های مختلف بسته به نوع طراحی یک سازه تیر بندی و سایر موارد مهم متفاوت می باشد به همین دلیل می توان این تنوع ابعاد را یک عیب یک سقف وافل در نظر گرفت.

ویژگی های سقف وافل

سقف های وافل نسبت به سایر روش های اجرای سقف های بتنی ویژگی های زیادی دارند مادر زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم
۱ کاهش حجم بتن به دلیل شکل کاسه‌ای قالب وافل بتن کمتری برای اجرای سقف نیاز می باشد که این امر باعث کاهش وزن کلی سقف و بتن مورد استفاده برای اجرای سقف می شود.
۲ اجرای سقف با دهانه های بزرگتر نسبت به سایر روش های اجرای سقف های بتنی و با شکلی نامنظم را برای شما امکان پذیر می سازد.
۳ سرعت اجرای سقف های وافل نسبت به سقف های دال به دلیل نبودن میلگردهای تقویتی بسیار بالاتر بوده هزینه کارگری کمتری برای پیمانکار ایجاد می کند
۴ استفاده از نمای زیرین سقف به عنوان سقف نهایی بدون نیاز به هرگونه مرمت در صورت اجرای تمیز و قالب گذاری منظم برای جاهایی که نیاز به ظرافت نمی باشد مثل سقف پارکینگ ها مراکز عمومی و غیره .

ویژگی های یک قالب وافل سقفی

۱ این قالب ها از مواد پلیمری در گروه های مختلف بسته به ابعاد و اندازه و شکل و مهمترین عامل قیمت قالب وافل سقفی ساخت می شود که این امر باعث می شود وزن کمی داشته باشند که هزینه کارگری و حمل و نقل پایینی را برای یک پروژه به ارمغان می آورد
۲ به دلیل استفاده از مواد پلیمری در تولید این قالب ها باعث می شود که به بتن نچسبیده و هنگام جداسازی از بتن به راحتی جدا شود این امر باعث می‌شود که نیازی به روغن کاری برای اجرای این سقف ها نباشد
۳ قالب وافل سقفی رامی توان در ابعاد و اندازه های بسیار متنوع بسته به نیاز طراحی و تولید نمود این امر باعث می شود که به توان در ابعاد و دهانه های مختلف با باربری های گوناگون سقفهای بتنی را طراحی و اجرا نمود
۴ با تغییر شکل مونتاژ کردن بعضی از مدلهای قالب وافل می توان آنها را به صورت یک طرفه اجرا نمود ولی در اصل قالب های وافل به قالب های دو طرف گفته می‌شود که در طول و عرض یکسان تولید می شوند.

 

انواع سقف وافل

سقفهای وافل که با استفاده از از این بالا به سختی وافل ساخته می شوند به دو دسته اصلی وافل یک طرفه و وافل دو طرف تقسیم می شوند.

سقف وافل یک طرفه

سقف های یک طرفه که با استفاده از قالب وافل یک طرفه ایجاد می شوند دارای دو تکیه گاه می باشند این امر باعث انتقال بار در یک جهت می شود که به صورت تیرچه درجا اجرا شده باعث پایین آوردن هزینه های یک پروژه می شوند این امر باعث اتصال بهتره ستون ها بتی رها می شود که اصلی ترین علت آن بتن ریزی یکپارچه تیرچه ها به همراه سقف می باشد تشابه زیاد سقف های وافل یک طرفه به سقف تیرچه یونولیت در فرم ظاهری آنها می باشد همانطور که در بالا گفته شد تیرچه های آن به صورت درجا اجرا شده و اتصال خوبی با تیر ها برقرار می کنند.

وافل یکطرفه

تفاوت وافل یک طرفه با سقف تیرچه

اصلی ترین تفاوت وافل یک طرفه با سقف تیرچه یونولیت ماندگار نبودن وافل های سقفی یک طرفه می باشد ولی در سقف تیرچه یونولیت یونولیت بر سقف ماندگار می باشد این امر باعث می شود که سطح زیرین سقف تیرچه یونولیت به صورت تخت نمایان شود ولی در وافل یک طرفه به دلیل خارج شدن قالب وافل یک طرفه از سقف حفره هایی درون سقف نمایان می شود.
یکی دیگر از مزایای وافل یک طرفه نسبت به صرفه های تیرچه بلوک اجرای دهانه های با طول بیشتر نسبت به دهانه های سقف های تیرچه بلوک می باشد در وافل های یک طرفه این امکان وجود دارد که شما سقفی با دهانه ۸ تا ۹ متر اجرا کنید این امر باعث می‌شود که شما در تعداد ستون ها تجدید نظر کرده و دهانه های بلندتری را برای ساختمان خود اجرا کنید.

سقف وافل دو طرفه

در سقف های وافل ه دو طرفه از قالب وافل مربع شکل مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل انتقال بار سقف در این مدل از وافل در دو جهت اتفاق می افتد به دلیل عملکرد دوطرفه در انتقال بار مرده و زنده فشار و نیروهای وارده بر سقف به تمام تیرهای اطراف هر دهن منتقل می شود به همین دلیل قالب وافل دو طرفه در دهانه های بلندتر نسبت به وافل یک طرفه قابل استفاده می باشد.

وافل دوطرفه
وافل دوطرفه
وافل دوطرفه
وافل دوطرفه

به دلیل مربع شکل بودن وافل دو طرفه عملکرد این مدل از سقف های بتنی همانند یک دال دو طرفه می باشد به همین دلیل میلگرد ها در دو جهت متعادل بسته می شوند که باعث مصرف بیشتر میلگرد در این روش نسبت به سقف وافل یک طرفه میشود و بهای تمام شده اجرا بالاتر میبرد ولی در نهایت مقاومت استحکام و ایمنی بیشتری نسبت به سقف وافل یک طرفه ایجاد میکند.

ابعاد قالب وافل دوطرفه

قالب های وافل دوطرفه در ابعاد و اندازه های گوناگون با ارتفاع مختلف ساخته ‌شوند ولی تعدادی ابعاد و اندازه به صورت عمومی تر مورد استفاده طراحان قرار می گیرند.

عمومی ترین سایزهای مورد استفاده در قالب وافل دو طرف ابعاد ۶۰ و ۸۰ و نود می باشد که قالب ۶۰ در ارتفاع های ۱۸ و۲۰ و ۲۵ و ۲۸ و۳۰ و همچونین قالب ۸۰ با ارتفاع های ۲۸ و ۳۰ و ۴۰ و وافل ۹۰ در ارتفاع های ۳۰ و ۴۰ در طراحی ها مورد استفاده قرار می گیرند البته بعضی از تولید کنندگان با ساخت قالب در ابعاد خواص خواص و اعطای نمایندگی به طراحان سازه این امکان را برای خود ایجاد نمودند که با استفاده از طراحی خاص با همکاری طراح قالب های خود را با بهترین قیمت در بازار به فروش برسانند.
قالب های وافل دو طرفه در ابعاد بزرگتر نیز تولید می شود.

این قالب ها قابلیت این را به شما می دهند تا سقفهای خود را تا دهانه های ۱۲ متر به صورت طراحی عادی و با طراحی خاص تا ۱۶ متر اجرا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *