قالب بندی قالب ساختمانی چیست؟ ضرورت انجام آن چیست؟

 

بطور کلی، قالب های ساختمانی پس از تولید شدن، نیاز به بسته شدن و اتصال به هم را دارند تا بتوان از آن ها به خوبی استفاده کرد. حال برای استفاده مفید از این قالب ها، شما باید قالب بندی را بلد باشید. قالب بندی در یک کلام، عبارت است از “متصل کردن قالب های ساختمانی با ابزار خاص و البته تکنیک های خاص!”

پس می بینیم که ما هم به شناختی از ابزار ها نیاز داریم و هم باید تکنیک ها و اصول قالب بندی قالب فلزی بتن را بلد باشیم. نگران نباشید! ما در ادامه این مقاله، تمامی آموزش های لازم برای قالب بندی قالب فلزی بتن را به شما خواهیم گفت.

 

ابزار های مورد استفاده در قالب بندی قالب ساختمانی

در روند قالب بندی قالب فلزی بتن، از اجزای مختلفی استفاده می شود. این اجزاء را هم می توان نوعی ابزار نامید و هم می توان نوعی کمک ­یار پیمانکار و کارگران زحمتکش نامید. لازم به ذکر است که استفاده از این ابزار، برای قالب بندی بتن ضروری است!جالب است بدانید که استفاده صحیح از این ابزار ها باعث افزایش دقت قالب بندی و همچنین کاهش خطرات آن می شود. ابزار های مهم قالب بندی قالب های ساختمانی عبارت اند از:

 1. گیره های قالب بندی ساختمانی
 2. مهره خروسکی یا مهره بولت
 3. بولت عصایی
 4. واشر دولوله
 5. واشر کاس یا واشر تخت
 6. جک سقفی
 7. سولجر(استفاده در پروژه های سنگین)
 8. دستک تیر
 9. میان بولت
 10. رابط میان بولت
 11. بست قورباغه ای

حال اگر شما نیز ابزار دیگری را می شناسید و استفاده از آن را حیاتی می دانید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

مراحل قالب بندی ستون

استفاده صحیح از تکنیک های هر مرحله، باعث قالب بندی بی نقص در ساختمان می شود. جالب است بدانید که در صنایع ساختمان سازی، از روغن های محلول در آب استفاده می شود! این روغن خواص ویژه ای دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

روغن کاری قالب ستون

اولین مرحله از قالب بندی ستون ها با استفاده از قالب های فلزی بتن ریزی است. در این مرحله، از نوعی روغن شیمیایی که به آن روغن قالب بتن(رهاساز) گفته می شود، برای رها کردن قالب بتن استفاده می شود. این روغن در واکنش با مواد شیمیایی که در بتن وجود دارد، یک لایه نازک روی قالب بتن به وجود می آورد که دارای خاصیت دفع آب است. به همین دلیل می تواند خیلی راحت قالب را از بتن جدا کند. همچنین می تواند از قالب های چوبی و فلزی محافظت کند.

ساختار این روغن از مواد نفتی است و از روغن های مخصوص و مواد شیمیایی در آن استفاده می شود. در روغن قالب بتن از امولسیونی استفاده می شود که می تواند بر روی قالب بتن، یک لایه نازک به وجود آورد. این لایه توانایی این را دارد که بتن را به راحتی از قالب فلزی بتنی جدا کند. به طور کلی این روغن برای جلوگیری از چسبندگی به قالب و جدا کردن بتن از قالب استفاده می شود.

لازم به ذکر است که این روغن به صورت محلول در آب است؛ پس با توجه به دانستن عملکرد و ساختار این روغن، استفاده از آن یکی از نکات کلیدی در قالب بندی قالب فلزی بتن است.

نکات کلیدی برای قالب بندی ستون با استفاده از قالب فلزی بتن ریزی

نصب قالب در قالب بندی ستون در موقعیت مسطحاتی خود صورت می گیرد. قبل از نصب قالب، ابتدا باید ریسمان کشی کرد؛ سپس با ارتفاع ۱۰ سانتی متر رامکا یا بتن پاشنه ریخته می شود و قالب به آن می چسبد.

نکته مهم دیگر، شاقول کردن قالب است که با کمک یک ریسمان، یک‌چوب و وزنه یا آجر در انتهای آن صورت می گیرد، فاصله ریسمان از قالب نیز باید ثابت بماند. در ادامه، نکات ویژه ای از قالب بندی قالب فلزی بتن را به شما خواهیم گفت:

در صورتی که کف فوندانسیون در زمان بتن ریزی تراز نبود، پس از قالب بندی ستون باید کد ارتفاعی بتن ستون ها و تراز نهایی به وسیله علامت گذاری و شیلنگ تراز روی همه قالب ها به صورت واضح مشخص شود. اگر این نکته رعایت نشود، در زمان اجرای سقف مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

پس دقت کنید که تمامی نکات گفته شده را برای انجام یک بتن ریزی بی نقص انجام دهید. اگر سوالی در حین عملیات برای شما پیش آمد، می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

 

داربست مدولار چیست؟ در چه پروژه هایی استفاده می شود؟

داربست مدولار، در قالب های مثلثی تولید می شوند و در ساخت کفراژ بندی دال و تیر و پل استفاده می شوند. این داربست با قالب های مثلثی به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل هستند و دارای سه تیپ متفاوت هستند. هرکدام از این تیپ ها بعد از نصب بر سر جک ها قابل تنظیم هستند، همچنین میزان ارتفاع آن قابل تنظیم است.

استفاده از این داربست ها باعث افزایش انعطاف پذیری اعمال قالب بندی قالب فلزی بتن می شود. پس تمامی نکات گفته شده، برای قالب بندی اصولی و بی نقص مهم اند.

قالب بتن

قالب فلزی بتن

سخن آخر

در این مقاله دیدیم که استفاده از تکنیک های اصولی و همچنین انواع ابزار ها برای بهتر کردن شرایط قالب بندی، از ضرورات انجام این کار است. نظر شما درباره قالب بندی برای ما بسیار مهم است. می توانید در بخش نظرات با ما هم صحبت شوید.

شما می توانید برای مشاوره رایگان و همچنین خرید بهترین قالب فلزی بتن ریزی، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *