تخته چندلایی یا پلای وود ورق های چوبی هستند که پس از تبدیل چوب خام به لایه های نازک تر و سپس افزودن این لایه ها با چسب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر (به صورت راست و پود ) و فشردن و چسبانیدن آنها با پرس های مخصوص فشار قوی ورق تخته لایی که اصطلاحا چند لایی و سه لایی نامیده می شوند به دست می آید . تخته لایه ها عموما از چسباندن لایه ها به صورت فرد سه لا ، پنج لا ، هفت لا ، نه لا و … ) تهیه می گردد . به دلیل خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مناسب و مقاومت بالا در برابر فشار و تغییرات رطوبت کاربرد های فراوانی دارند . تخته لایه ها به دلیل استفاده از چوب های گرد بینه درجه یک و مرغوب یکی از اوراق چوبی هستند که به علت گران بودن نسبت به نئوپان و ام دی اف در کشور ما کمتر از آن استفاده می گردد .اما در کشورهای رو به توسعه و پیشرفته از مصرف بالاتری برخوردارند .
در تولید تخته لایه ها می توان با افزودن چسب های فنول آنهارا ضدآب تولید نمود تا در صنایع خاص و یا مصارف بیرونی و یا خانه های چوبی استفاده نمود . این نوع تولیدات که با چسب های فنول فرمالدئید ساخته می شوند دارای استاندارد (WBP) که مخفف عبارت (Water boiled Proof) به معنی ضد اب جوش هستند را دارا می باشند .
در تولید تخته لایه های معمولی از چسب های ملامینه استفاده می گردد . آنها را اصطلاحا ضد رطوبت می گویند و بیشتر مصارف داخلی و یا مناطق مرطوب و سرپوشیده استفاده می گردند .
همچنین در تولید تخته لایه ها از چوب های گوناگونی (بستگی به کشور تولید کننده ) استفاده می گردد که عموما در روکش رویی از چوب های بهتر و بی نقص تر استفاده می شود و بنا به نوع این روکش ها به آنها درجه بندی و کیفیت می دهد که عموما دارای انواع (A,B,C,D) درجه بندی می شوند هرچه تعداد گره ها و نواقص چوب در آنها کمتر باشد به درجه A که نشان از کیفیت بالاتری است نزدیکتر می گردد البته این درجه بندی در بعضی از کشورها با حروف دیگر پایه گذاری می شوند.

تولید تخته چندلایی ( Plywood ) :

تخته لایه استاندارد نیاز به گرد بینه از نوع چوب های جنگلی مرغوب و مناسب برای لایه گیری و روکش دارد که با توجه به گرانی گرد بینه خوب و کمبود و کاهش عرضه آن در داخل کشور طی سالیان اخیر کارخانجات تولید این محصولات عموما تولید این محصولات را متوقف و یا تعطیل نموده اند و چون ورود گرد بینه از خارج دارای هزینه و عوارض گمرکی و حمل و نقل می باشد و کشورهای تولید کننده دیگر دارای منابع جنگلی بالایی هستند تولید این محصول با مواد خام خارجی در داخل کشور را مقرون به صرفه نمی سازد .
البته از طرفی کارگاه های تولیدی «دستی» تخته لایه ، با استفده از چوب های نامرغوب و دستگاه های پرس سبک و چسب های غیر استاندارد قابل عرضه نبوده و در مصارف صنعتی و ساختمانی و غیره جایگاهی برای مصرف ندارند . هرچند ممکن است بعضی به صرف ارزان بودن از این تولیدات استفاده نمایند اما کالای تولید شده با این محصولات از کیفیت لازمه برخوردار نیست . اما تخته لایه های خارجی به دلیل استفاده از استاندارهای جهانی و کیفیت لازمه از استقبال خوبی در بازارهای مصرف برخوردارند . تخته لایه های خارجی در حال حاضر عموما از کشورهای اندونزی ، مالزی ، روسیه ، هند و چین وارد و به دست مصرف کنندگان می رسد .در تولیدات کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند اندونزی ، مالزی و هند از چوب های قرمز ، صورتی ، زرد مخصوص مناطق استوایی استفاده می گردد . چسب های این محصولات غالبا ملامینه فرمالدئید ضد رطوبت می باشند و در بعضی از کارخانجات توانایی تولید با چسب های فنول فرمالدئید نیز پیش بینی شده است . در کشور اندونزی به دلیل قدمت تولید و کارخانجات خارجی (مانند کریندو و کرین پلکس و قابلیت تولید بالا و کنترل کیفی مناسب ، محصولات تولیدی در بازارهای جهانی شناخته شده تر و نامی می باشد . و در کشورهای مالزی و هند به دلیل کمتر شناخت بودن در سطح جهانی از برندهای خاص خریداران استفاده نموده و طبق سفارش خریدار به آنها مارک می زنند .
تولیدات محصولات تخته لایی کشور روسیه یکی از بهترین ها در سطح جهانی می باشند عموم تولید کنندگان روسی از چوب توس در محصولات خود استفاده می نمایند و دارای استاندارهای بالای اروپایی و جهانی می باشند . وکیفیت بالاتری نسبت به تولید کنندگان دیگر آسیایی دارند .
در چسب های مصرفی عموما فنول فرمالدئید ها استفاده می نمایند «هر چند قابلیت تولید برای مصارف خاص از چسب های ملامین فرمالدئید را نیز دارا هستند » در بعد کیفی سطح و لایه ها از استاندارهای بالا تر و کیفیت بهتری بهره می برند . از شرکت سوزا Sveza روسیه می توان به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم تخته سه لایی در سطح جهانی نام برد .
تولیدات تخته سه لایی چینی و هند دارای خصوصیات متفاوتی هستند اما عموما با کیفیت های بسیار پائین تولید و عرضه می گردند در تولید آن ها عموما از چوب های صنوبر به دلیل ارزانی) که مناسب برای تولید این محصولات نیستند استفاده می گردد. همچنین از چسب های غیر استاندارد و گاها اوره فرمالدئید که در برابر آب و رطوبت ضعیف هستند استفاده می نمایند . همچنین از ماشین آلات غیر استاندارد و کنترل کیفیت نا مناسب در تولید محصول خود سود می جویند که متاسفانه به علت ارزانی در کشورهایی مانند کشورمان و عدم کنترل و ارزیابی و استاندارد در مبادی ورودی کشور وارد و گاها باعث ضررهای اقتصادی و بلند مدت به صنایع را وارد می سازند ( البته شرکت های خوب تولید کننده در چین هستند که دارای استاندارهای لازمه بوده و محصولات آنان حتی به کشور های پیشرفته صادر می گردد ولی به علت گرانی یا هم قیمت بودن با دیگر محصولات با کیفیت به ندرت به دست ما ( میرام چوب ) می رسد .

امتیازات تخته لایه ها :

1- مقاومت بالا در برابر خمش و برش
2- افزایش پایداری فیزیکی و مکانیکی
3- مقاوم در برابر آب و در بعضی محصولات ضد آب
4-داشتن سطح وسیع وسیع چوبی
5- دافع ضربه های ناگهانی
6-قابلیت خم کاری (در بعضی از جنس ها)

معایب تخته چند لایی ( Plywood ) :

یکی از معایب اصلی تخته چند لایی ( پلیوود ) قیمت ورق پلی وود در تهران و گران بودن آن می باشد.

موارد مصرف پلی وود ( تخته چندلایی ) :

محصولات تخته لایی ( میرام چوب ) در مصارف صنعتی ، ساختمانی , تخته قالب بندی ، دریایی ( کشتی سازی، قایق سازی ) ساخت مصنوعات چوبی ،واگن سازی ، مبلمان ، دکوراسیون ، درب سازی ، کابینت ، قالب بتن فلزی ، بتن ریزی سقف ، هواپیما سازی ، ساخت خانه های چوبی و … استفاده می شود.

(Plywood) پلای وود روسی پلیوود فنلاندی پلایوود مالزی پلی وود چینی تخته چندلایی قالب پلای وود سه لایی

پلای وود plywood ( تخته چندلایی ) پانل چوبی ساخته شده از ورقهای نازک چوب است. که به دلیل انعطاف پذیری، قیمت مناسب و قابلیت استفاده متعدد به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پلای وود ( پلایوود ) : 1- از چوب نرم (Softwood) این نوع پلای وود از چوبهای نرم مانند صنوبر و یا کاج ساخته می شوند که اکثرا جهت مصارف ساختمانی و صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. 2- از چوب سفت وسخت (Hardwood) این نوع پلای وود ( پلیوود ) از چوبهای سخت مانند طوس ساخته می شود و دارای قدرت بسیار بالا ، سفتی و مقاومت. این پلای وود ( تخته چند لایی ) دارای مقاومت برشی صفحه ای بالاتر و نیز ضربه پذیری بالاتری است. انواع پلای وود ( پلی وود ) بر اساس نوع چسب : 1- چسب معمولی (Melamine) 2-چسب ضد اب(WBP) ابعاد پلای وود: ورقهای پلای وود معمولاً در ابعاد 122x244c mودر بعضی مواقع152*152 و در ضخامتهای مختلف عرضه می گردد. ضخامت پلای وود مورد استفاده در قالب بندی بتن به طورمعمول 18 میلیمتر می باشد. درضمن این محصول در بازار ایران میان پیمانکاران ومصرف کنندگان با نامهای متفاوتی مانند: پلیوود – پلی وود -پلایوود – تخته چندلایی – چندلایی – تخته سه لایی شناخته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.