پلی وود چیست ؟

ورق پلی وود پانل چوبی است که پس از تبدیل چوب گرد به لایه های نازک و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر (به صورت راه راست و راه پود ) و فشردن و چسبانیدن با پرس های مخصوص فشار قوی تولید می شود . ورق پلای وود از چسباندن لایه ها به صورت فرد سه لا ، پنج لا ، هفت لا ، نه لا و … ) تهیه می شود . به دلیل خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مناسب و مقاومت بالا در برابر فشار و تغییرات رطوبت کاربرد های فراوانی دارند . قیمت قالب پلای وود و ورق پلی وود نسبت به قالب فلزی بتن کمتر است.

تخته لایه ها به دلیل استفاده از چوب های گرد بینه درجه یک و مرغوب یکی از فرآورده های چوبی هستند که به علت گران بودن نسبت به نئوپان و ام دی اف در کشور ما کمتر از آن استفاده می شود . اما در کشورهای رو به توسعه و پیشرفته از مصرف بالاتری برخوردارند .

تولید تخته چندلایی ( Plywood ) :

تخته لایه استاندارد نیاز به گرد بینه از نوع چوب های جنگلی مرغوب و مناسب برای لایه گیری و روکش دارد که با توجه به گرانی گرد بینه خوب و کمبود و کاهش عرضه آن در داخل کشور طی سالیان اخیر کارخانجات تولید این محصولات عموما تولید این محصولات را متوقف و یا تعطیل نموده اند و چون ورود گرد بینه از خارج دارای هزینه و عوارض گمرکی و حمل و نقل می باشد و کشورهای تولید کننده دیگر دارای منابع جنگلی بالایی هستند تولید این محصول با مواد خام خارجی در داخل کشور را مقرون به صرفه نمی سازد .

البته از طرفی کارگاه های تولیدی «دستی» تخته لایه ، با استفده از چوب های نامرغوب و دستگاه های پرس سبک و چسب های غیر استاندارد قابل عرضه نبوده و در مصارف صنعتی و ساختمانی و غیره جایگاهی برای مصرف ندارند . هرچند ممکن است بعضی به صرف ارزان بودن از این تولیدات استفاده نمایند اما کالای تولید شده با این محصولات از کیفیت لازمه برخوردار نیست . اما تخته لایه های خارجی به دلیل استفاده از استاندارهای جهانی و کیفیت لازمه از استقبال خوبی در بازارهای مصرف برخوردارند .

کشور های سازنده ورق سه لایی :

تخته لایه های خارجی در حال حاضر عموما از کشورهای اندونزی ، مالزی ، روسیه ، هند و چین وارد و به دست مصرف کنندگان می رسد .در تولیدات کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند اندونزی ، مالزی و هند از چوب های قرمز ، صورتی ، زرد مخصوص مناطق استوایی استفاده می گردد . چسب های این محصولات غالبا ملامینه فرمالدئید ضد رطوبت می باشند و در بعضی از کارخانجات توانایی تولید با چسب های فنول فرمالدئید نیز پیش بینی شده است .

در کشور اندونزی به دلیل قدمت تولید و کارخانجات خارجی (مانند کریندو و کرین پلکس و قابلیت تولید بالا و کنترل کیفی مناسب ، محصولات تولیدی در بازارهای جهانی شناخته شده تر و نامی می باشد . و در کشورهای مالزی و هند به دلیل کمتر شناخت بودن در سطح جهانی از برندهای خاص خریداران استفاده نموده و طبق سفارش خریدار به آنها مارک می زنند .

محصولات تخته لایی کشور روسیه یکی از بهترین ها در سطح جهانی می باشند عموم تولید کنندگان روسی از چوب توس در محصولات خود استفاده می نمایند و دارای استاندارهای بالای اروپایی و جهانی می باشند . وکیفیت بالاتری نسبت به تولید کنندگان دیگر آسیایی دارند .

انواع پلای وود از نظر جنس چوب :

در تولید تخته لایه ها از چوب های گوناگونی ( بستگی به کشور تولید کننده ) استفاده می شود . جنس چوب استفاده شده در ورق پلی وود چوب روسی سخت و محکم است . ورق پلیوود هندی از چوب با سختی متوسط تولید می شود .جنس چوب پلای وود چینی نرم و سفید است . معمولا در روکش رویی از چوب های بهتر استفاده می شود . بنا به نوع این روکش ها به آنها درجه بندی و کیفیت می دهند که با گرید ( A , B , C , D ) درجه بندی می شوند . هرچه تعداد گره ها و نواقص چوب در آنها کمتر باشد به درجه ی A که نشان از کیفیت بالاتری است نزدیکتر می شودد . البته این درجه بندی در بعضی از کشورها با حروف دیگر پایه گذاری می شوند .

امتیازات تخته لایه ها :

1- مقاومت بالا در برابر خمش و برش
2- افزایش پایداری فیزیکی و مکانیکی
3- مقاوم در برابر آب و در بعضی محصولات ضد آب
4- داشتن سطح وسیع وسیع چوبی
5- دافع ضربه های ناگهانی
6- قابلیت خم کاری (در بعضی از جنس ها)

معایب تخته چند لایی ( Plywood ) :

یکی از معایب اصلی تخته چند لایی ( پلیوود ) قیمت ورق پلی وود در تهران و گران بودن تخته پلای وود آن است . همچنین استفاده از چسب نامرغوب در بعضی از مارک ها که باعث کیفیت پایین پلی وود می شود .

موارد مصرف پلی وود ( تخته چندلایی ) :

محصولات تخته لایی ( میرام چوب ) در مصارف صنعتی ، ساختمانی , تخته قالب بندی ، دریایی ( کشتی سازی، قایق سازی ) ساخت مصنوعات چوبی ،واگن سازی ، مبلمان ، دکوراسیون ، درب سازی ، کابینت ، قالب بتن فلزی ، بتن ریزی سقف ، هواپیما سازی ، ساخت خانه های چوبی و … استفاده می شود .

پلای وود plywood ( تخته چندلایی ) صفحه ی چوبی ساخته شده از ورق های نازک چوب است . که به دلیل انعطاف پذیری، قیمت مناسب و قابلیت استفاده متعدد به طور وسیع مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع پلای وود ( پلایوود ) :

1 – تحته چند لایی نرم که از چوب نرم (Softwood) این نوع پلای وود از چوبهای نرم مانند صنوبر و یا کاج ساخته می شود  . و جهت مصارف ساختمانی و صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند .

2 – پلای وود سخت از چوب سفت و محکم ( Hardwood ) مانند طوس تولید می شود . و دارای قدرت بسیار بالا ، سفتی و مقاومت است . این تخته چند لایی دارای مقاومت برشی صفحه ای بالاتر و نیز ضربه پذیری بالاتری است.

انواع پلای وود بر اساس نوع چسب :

1- چسب معمولی ( Melamine )

2-چسب ضد آب ( WBP )

در تولید ورق پلی وود می توان با افزودن چسب های فنول آنهارا ضدآب تولید نمود تا در صنایع خاص و یا مصارف بیرونی و یا خانه های چوبی استفاده نمود . برخی محصولات چوبی با چسب های فنول فرمالدئید تولید می شوند. و استاندارد ( WBP ) ( Water boiled Proof ) به معنی ضد آب جوش را دارند . در تولید تخته لایه های معمولی از چسب های ملامینه استفاده می گردد . آنها را اصطلاحا ضد رطوبت می گویند و بیشتر مصارف داخلی و یا مناطق مرطوب و سرپوشیده استفاده می گردند .

در چسب های مصرفی عموما فنول فرمالدئید ها استفاده می نمایند « هر چند قابلیت تولید برای مصارف خاص از چسب های ملامین فرمالدئید را نیز دارا هستند » در بعد کیفی سطح و لایه ها از استاندارهای بالا تر و کیفیت بهتری بهره می برند . از شرکت سوزا Sveza روسیه می توان به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم تخته سه لایی در سطح جهانی نام برد .

مقایسه ی کیفیت انواع پلای وود :

پلای وود روسی دارای کیفیت بالا است اما ورق پلی وود هندی و پلای وود مالزی دارای کیفیت متوسط هستند . پلی وود چینی کیفیت پایین دارند . در تولید پلی وود چینی و ایرانی عموما از چوب های صنوبر ( به دلیل ارزانی ) که مناسب برای تولید این محصولات نیستند استفاده می شود . همچنین از چسب های غیر استاندارد و گاها اوره فرمالدئید که در برابر آب و رطوبت ضعیف هستند استفاده می نمایند . همچنین از ماشین آلات برش غیر استاندارد و کنترل کیفیت نا مناسب در تولید محصول خود استفاده می کنند .

متاسفانه به علت ارزانی در کشورهایی مانند کشورمان و عدم کنترل و ارزیابی و استاندارد در مبادی ورودی کشور وارد و گاها باعث ضررهای اقتصادی و بلند مدت به صنایع را وارد می سازند ( البته شرکت های خوب تولید کننده در چین هستند که دارای استاندارهای لازم بوده و محصولات خود را حتی به کشور های پیشرفته صادر می کنند ولی به علت گرانی یا هم قیمت بودن با دیگر محصولات با کیفیت به ندرت به دست ما ( میرام چوب ) می رسد .

بهترین ورق پلی وود که وارد می شود و در بازار چوب خاوران خرید و فروش می شود تخته چندلایی سوزا است.

ابعاد ورق پلای وود :

ورق های پلای وود معمولاً در ابعاد 122×244 cm و در کارخانه های کشور روسیه 152*152 در ضخامتهای مختلف عرضه می شود . ضخامت پلی وود مورد استفاده در قالب بندی بتن به طور معمول 18 میلیمتر است . درضمن این محصول در بازار چوب ایران میان پیمانکاران و مصرف کنندگان با نامهای متفاوتی مانند : پلیوود , پلایوود , تخته چندلایی , تخته سه لایی شناخته می شوند .

قیمت پلی وود :

قیمت پلی وود براساس قیمت چوب خام در کشور تولید کننده ( روسیه , چین , … ) همچنین قیمت دلار و هزینه های گمرک ایران تعیین می شود . گرانترین ورق پلای وود موجود در بازار ایران پلی وود روسی است . پلیوود هندی قیمت متوسط دارد . ورق پلایوود چینی پایین ترین قیمت را دارد .

برای دریافت لیست قیمت پلای وود و ابعاد پلی وود با مشخصات فنی با شماره تلفن زیر تماس بگیرید :

دفتر فروش تهران : 22844339                کارخانه تولید قالب قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *