قالب فلزی بتن در واقع قالب هایی هستند که از آنها برای نگهداری میلگردها و بتن خیس تازه استفاده می کنند. در پروژه های ساختمانی، عمده ترین قسمت بودجه ی ساختمان را تهیه ی قالب بندی بتن در بر می گیرد. به طور کلی بسیاری از بودجه صرف اسکلت بندی ساختمان و اجزای بتنی آن می شود.

 

هزینه مصالح، ساخت و اجرای قالب های بتنی با توجه به شکل قالب بتن مورد نظر و دشواری ساخت آن و نوع مصالح مصرفیT حتی تا بیش از ۷۵ درصد هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

جک سقفی

قالب بتن

قالب فلزی بتن

 

یکی از پرکاربردترین مصالح در یک پروژه ی ساختمان سازی سیمان مایع و مصالح درشت است.  شیوه ی استفاده از آن را به این صورت است که ابتدا بتن را به حالت خیس و نرم در آورده و سپس در قالب فلزی بتن قرار می دهند. یکی از مهم ترین گام های ساختن سازه های بتنی ، انجام قالب بندی صحیح است و مهم ترین اصلی در قالب بندی پایداری است که باید رعایت شود . برای اینکه این قالب ها محکم باشند و به مرور زمان دچار شکاف نشوند باید بدون درز ساخته شده باشند.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

از مهم ترین ویژگی های این قالب ها این است که بسیار سرعت ساخت و ساز را بالا می برد و در پروژه سریعتر پیش می رود.

از دیگر مزایایی که این قالب های فلزی بتنی دارند می توان به قابلیت جمع شدن، استفاده مجدد، حمل و نقل آسان و از همه مهمتر قابلیت انبار کردن راحت آن اشاره کرد .

قالب فلزی انواع مختلفی دارند :

  • قالب فلزی برای سنگ فرش ها
  •  مانع یا حصار ها
  • مخصوص ساختمان ها
  • دیوارها
  • مخصوص برای پل ها
  • ستون ها
  • تونل
  • پیاده رو ها

در ساخت قالب با توجه به کاربرد آن می توان فلز های مختلفی به کار گرفت.

قالب فلزی بتن پیاده رو ها در دو جنس آلومینیوم و آهن تولید می شوند.

قالب های فلزی بتن فولادی که در نوع مرغوب و با کیفیت موجود است، توسط روش های مختلفی مثل گالوانیزاسیون آبکاری می شوند و در برابر زنگ زدگی، فرسایش و پوسیدگی مقاومت بالایی دارند.

انواع قالب های فلزی :

قالب فلزی بتن برای سنگفرش :

این مدل از قالب فلزی بتن، برای سنگفرش های خیابان، جاده، اتوبان و باند ها استفاده می شود. علاوه بر این ها برای محوطه ی فرودگاه و خط ویژه ی تاکسی رو نیز قابل استفاده است.

قالب فلزی بتن مناسب سنگ فرش از فولاد کربن ساخته شده می شود.

قالب های فلزی بتن مانع یا حصار :

قالب های فلزی بتن مانع یا حصار از فولاد کربن ضخیم ساخته شده اند. قالب فلزی مانع، برای فضاهای کوچک طراحی می شود.

قالب فلزی بتن برای آب رو کنار خیابان و جدول  :

هر دو مدل از این قالب های فلزی، قابلیت جمع شدن دارند و می توانند برای هر اندازه ای قابل تغییر باشند. این قالب ها می توانند با شیار یا بدون شیار در فاصله یک فوت باشند .

قالب های فلزی بتن پیاده رو :

قالب های فلزی پیاده رو، درای طولی حدود ۳ متر است و دارای فرورفتگی می باشد. برای مقاومت و دوام بالا این قالب فلزی را از فولاد کربن می سازند. این نوع از قالب فلزی نیز دارای قابلیت جمع شدن برای راحتی در حمل و نقل و انبار است . برای اینکه با این مول از قالب های فلزی بتن، سازه ای محکم به دست بیاوریم  در هر ۳ متر ۲ میله نیاز است.

قالب بندی ستون بتنی :

برای ساخت ستون های بتنی یا مربع مستطیل می توان از پنل های مدولار استفاده کرد و مطابق با نقشه، باید آن ها را قالب بندی و جایگذاری کرد. در این قالب ها، قسمت های بیرونی دارای پخ و پانچ هستند، که از آنها می توان شکل های چهارگوش، هشت ضلعی یا … در آورد. از ترکیب پانل های قالب فلزی بتن ، کنج های بیرونی و داخلی و نبشی پانچ شده و دیگر اتصالات قالب بتن به راحتی می توان عملیات قالب بندی و اجرائی بتن ریزی را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *