قالب فلزی بتن امروزه به عنوان محبوب ترین و اصلی ترین قالب ها به شمار می رود که در قالب بندی بخش های مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع قالب ها در انواع مختلفی تولید می شوند و از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند و به همین دلیل قابلیت پیاده سازی الگوهای مختلف را ارائه می دهند . از دیگر ویژگی های مهم این نوع از قالب ها ماندگاری و پایداری زیاد آن ها می باشد . در زیر به برخی از ویژگی هایی که ما را به سمت انتخاب قالب فلزی بتن سوق می دهد اشاره می کنیم .

استحکام بالای قالب فلزی بتن از ویژگی های برتر این محصول نسبت به سایر قالب های موجود در بازار می باشد . این قالب ها دارای تحمل وزن بالایی می باشند و به همین علت در بسیاری از پروژه های بزرگ که دارای حجم بتن بالایی می باشند از قبیل زیرگذر و روگذر های شهری از آن ها استفاده می شود . قالب های پلاستیکی بتن نیز تا میزان زیادی از استحکام بالایی برخوردار می باشند اما با این وجود استحکام قالب فلزی از آن ها بسیار بالاتر می باشد .

قالب بتن

قالب فلزی بتن

 

در پروژه های بزرگ نیاز به حجم زیادی از بتن ریزی وجود دارد . در ساخت پروژه های بزرگ انتخاب قالب فلزی بتن گزینه مناسب تری نسبت به قالب پلاستیکی می باشد . زیرا امروزه برای این که سرعت ساخت و ساز بالا برده شود ، از بتن های آماده استفاده می شود که مصرف راحت تری دارد و موجب بالا رفتن سرعت اجرای پروژه می شود . بنابرین برای اینکه درپروژه های بزرگ از قبیل سد سازی و پل سازی ها قالب ها بتوانند حجم وسیعی از بتن را در یک لحظه کوتاه تحمل کنند و امکان شکستن آن ها حداقل باشد ، نیاز به قالب های بسیار مقاوم می باشد که قالب فلزی بتن مناسبترین گزینه می باشد و نسبت به قالب های پلاستیکی بتن استفاده از آن به صرفه تر می باشد .

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

از ویژگی های مهم و جالب قالب فلزی بتن توانایی اتصال آن ها به هم به کمک پیچ و مهره می باشد و با این کار می توان حجم وسیعی از قالب ها را به هم متصل کرده در پروژه های بزرگ به کار برد . به عنوان مثال برای اجرای پروژه های بزرگی از قبیل سد سازی یا اجرای دیوار و رو گذر و زیر گذر ، نیاز هست قطعات بزرگی از قالب ها در کنار هم قرار گیرند و یک صفحه بزرگ بتنی را ایجاد نمایند و این امر در قالب های فلزی با اتصال آن ها به وسیله ی پیچ و مهره امکان پذیر می باشد . البته لازم به ذکر است که در قالب های پلاستیکی بتن نیز این امکان وجود دارد ، اما به دلیل استحکام بالایی که قالب های فلزی دارند انتخاب بهتری به شمار می روند .

جک سقفی

 

قالب های فلزی بتن در پروژه های عظیم بسیار به کار برده می شوند ، زیرا پروژه های بزرگ نیازمند بتن ریزی فوندانسیون و بتن ریزی برای سقف و ستون ساختمان می شوند و در ساختمان های بزرگ چندین طبقه برای انجام این کار ها به کار بردن قالب های پلاستیکی بتن به دلیل استحکام کم آن ها نسبت به قالب های فلزی جواب گوی پروژه بلند مدت نخواهد بود و معمولا این قالب ها بعد از هر ۱۰ بار استفاده نیاز به تعویض دارند . حال اگر بخواهیم قالب فلزی را اجاره کنیم برای پروژه های به این بزرگی مقرون به صرفه نخواهد بود . بنابرین می توان با خرید قالب فلزی بتن پروژه را به راحتی پیش برده و از آن ها در پروژه های دیگر نیز استفاده کرد .

 

 

مزایای قالب پلاستیکی

قالب پلاستیکی بتن

قالب های پلاستیکی بتن از دیگر انواع قالب هایی می باشند که به فراوانی به کار برده می شوند ، اما با وجود این که استحکام کمتری نسبت به قالب فلزی بتن دارند ولی دارای مزایایی نیز می باشند . این قالب ها از تنوع بیشتری نسبت به قالب های فلزی برخوردار می باشند و مناسب ترین انتخاب برای مکان هایی می باشند که دارای فضاهایی با دسترسی محدود می باشند . به هم چسبیدگی قالب های پلاستیکی بتن بالا می باشد و این ویژگی مانع از خروج زیاد آب سیمان از بتن می شود . در زیر به برخی از برتری هایی که قالب پلاستیکی بتن نسبت به قالب فلزی بتن دارند اشاره می کنیم .

 

قیمت پایین قالب پلاستیکی بتن نسبت به قیمت قالب فلزی بتن از مهمترین ویژگی ها  آن ها می باشد و در نتیجه صاحبان پروژه می توانند تعداد زیادی از آن را به جای پرداخت هزینه اجاره و کرایه قالب ، خریداری نمایند . در نتیجه به کار بردن قالب پلاستیکی بتن نیازی به جابه جایی قالب ها و یا حتی پس دادن آن ها نمی باشد و با خرید تعداد زیادی از آن می توان در پروژه ها مختلف از آن ها استفاده کرد .

 

قالب پلاستیکی بتن داری وزن بسیار سبکتری نسبت به قالب فلزی بتن می باشند و این ویژگی موجب حمل راحت آن ها در بین طبقات مختلف می شود . وزن این قالب ها طی بررسی های صورت گرفته چیزی مابین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم می باشد و این قابلیت موجب می شود تا بتوان  از آن ها در پروژه های بزرگ و مرتع استفاده نمود .

قالب های پلاستیکی بتن در اندازه های مختلف و طرح های جالبی تولید می شوند . بنابرین می توان این قالب ها را به راحتی در هر جایی از پروژه که نیاز به بتن ریزی دارد با کنارهم قرار دادن به راحتی حمل کرد . این قالب ها دارای وزن کمی می باشند و در نتیجه برای حمل آن بین نقاط مختلف پروژه نیاز به زحمت زیادی نمی باشد و در نتیجه مناسب برای پروژه هایی می باشند که نیاز هست بسیار سریع انجام شوند .

قالب های پلاستیکی بتن در صورتی که به طور کامل به هم چسبانده شوند و گوشه های آن ها به هم متصل شود خروج آب سیمان از آن ها به حداقل می رسد .

پلاستیک نوعی عایق به شمار می رود که امکان عبور حرارت و صوت از آن ها بسیار پایین می باشد . در صورت به کار بردن قالب پلاستیکی بتن در پروژه ساخت و ساز ، فرآیند خشک شدن سیمان و هیدراتاسیون عامل بدون این که عوامل خارجی تاثیری بر روی آن بگذارد انجام می شود و موجب حفظ کیفیت آن می شود . در حالی که قالب فلزی بتن به دلیل انتقال حرارت بالایی که دارند مناسب برای استفاده در آب و هوای سرد نمی باشند .

مقایسه قالب فلزی بتن با قالب پلاستیکی بتن

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *