جک سقفی چیست؟

زمانی که سقف ساختمان ساخته می‌شود، نیاز به تکیه‌گاه یا وسیله نگهدارنده دارد تا از فرو ریختن سقف جلوگیری کند. وسیله‌ای به نام جک سقفی یا جک آرماتوربندی برای ثابت نگه‌داشتن و تحمل باری که سقف ایجاد می‌کند. استفاده می‌شود.

ناگفته نماند که تمامی سقف‌ها مانند طاق ضربی یا تیرچه بلوک، یونولیت و وافل برای پایداری و جلوگیری از فرو ریختن به نگهدارنده نیاز دارند که این وظیفه را جک ساختمانی به خوبی انجام می‌دهد.

انواع جک های سقفی از نظر جنس

جک‌های سقفی در دو نوع مختلف فلزی و چوبی هستند. در ابتدا این انواع را معرفی می‌کنیم و درادامه به «فرق بین جک سقفی فلزی و چوبی» می‌پردازیم.

جک سقفی فلزی

معمول‌ترین جک سقفی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جک سقفی فلزی است. جک سقفی فلزی مدل‌های مختلفی دارد که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع جک‌های سقفی فلزی عبارت هستند از:

ساده‌ترین نوع جک سقفی، جک بدون صلیب است که برای سقف‌های بتنی استفاده می‌شود.

این مدل پرطرفدارترین نوع جک زیرسقفی است اما انعطاف‌پذیری ندارد به این خاطر که دارای صلیب ثابت است. به همین دلیل استفاده از آن در بعضی از مکان‌ها محدود است.

این جک برای تیر سقفی و نگهداری پل مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین دارای ارتفاع قابل تنظیم در ارتفاعات مختلف است و دهانه نسبتا کوچکی دارد.

در این مدل چون امکان چرخش وجود دارد، بار سنگین و زیادی نمی‌تواند تحمل کند.

فرق بین جک سقفی فلزی و چوبیجک سقفی چوبی

در گذشته بیشتر از این نوع جک استفاده می‌شد، اما امروزه به ندرت جک سقفی چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از این جک‌های زیر سقفی معایب و مزایایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

جک سقفی

قالب بتن

قالب فلزی بتن

با تفاوت های بین جک سقفی فلزی و چوبی آشنا شوید

جک سقفی فلزی و چوبی با هم تفاوت‌هایی دارند اما برای یک هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این جک‌ها مزایا و معایبی دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. در ادامه به تفاوت بین جک سقفی فلزی با چوبی اشاره می‌کنیم.

مزایای جک سقفی فلزی

معایب جک سقفی فلزی

مزایای جک سقفی چوبی

معایب جک سقفی چوبی

سخن آخر

در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که جک سقفی برای نگداشتن و تحمل کردن میزان باری که به سقف وارد می‌شود استفاده می‌شود. قابل توجه است که بدانید کیفیت جک در پروژه‌های ساختانی بسیار مهم است. اشاره کردیم که تفاوت جک سقفی فلزی و جک سقفی چوبی چیست و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند. امروزه استفاده از جک سقفی فلزی معمول است و به دلایل زیادی کمتر از جک سقفی چوبی استفاده می‌شود.

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *