همه چیز در مورد قالب تونل لاینینگ

یک از متداول ترین و اصولی ترین روش های ساخت تونل های متفاوت مانند فاضلاب، راه آهن، آب و …، قالب تونل لاینینگ است. نوع کاربری تونل در ساخت قالب این تونل ها بسیار اهمیت دارد، به طور کلی به حالت نیم دایره، نعل اسبی و بیضی و … ساخته می شوند. همانطور که اشاره کردیم این نوع قالب ها برای ساخت تونل های مختلف هستند  که طول آنها حدود ۶ تا ۹ متر است که استحکام آنها در برابر شرایط جوی بسیار عالی و فوق‌العاده است. قالب های تونل لاینینگ را با توجه به نوع باز و بسته شدن آنها به دو نوع مکانیکی و خودکششی تقسیم بندی کرده اند. مکانیسم عملکرد هر کدام از این قالب های تونل با یکدیگر متفاوت است که در مورد آنها توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که حرکت در قالب مکانیکی به وسیله ماشین آلاتی مانند لودر، جرثقیل و یا به حالت یک یدک کش انجام می گیرد. در قالب خود کششی، وظیفه حرکت قالب روی زمین و یا روی ریل بر عهده هیدروموتور و یا الکتروموتور است. حتما برای شما هم سوال است که چگونه متوجه شویم کدام نوع قالب‌های تونل  مناسب هستند؟ این موضوع بستگی به شرایط مختلف جوی، اقلیمی و نوع سازه و … دارد. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد قالب بتن و قالب تونل لاینینگ به شما خواهیم داد.

طراحی قالب تونل لاینینگ

طراحی و ساخت این نوع تونل دارای سیستم هوشمند مکانیزه است و البته در مواردی خاص با توجه به نوع خواسته مشتری به حالت غیر مکانیزه و دستی ساخته می‌شود. این نوع قالب ها به دو جزء اصلی پوسته و ارابه تقسیم بندی می شوند. طراحی پوسته و یا رویه بسیار حساس است و از نرم افزارهای بسیار دقیق برای محاسبه فشار بار مرده و یا زنده استفاده می شود. مهندس طراح برای طراحی این موارد باید با قوانین و نرم افزارهای محاسباتی آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند تمامی شرایط مختلف را در نرم افزارها شبیه سازی کند. دقت و حساسیت در طراحی ساخت و کیفیت ساخت سطوح بسیار اهمیت دارد. طراحی و محاسبات قالب تونل باید با در نظر گرفتن تمامی فشارهای وارد بر جداره تونل انجام بگیرد. توجه داشته باشید که تعیین قطر تونل، ضخامت بتن، محدودیت های اجرایی، تعیین حداقل و حداکثر عبور، سرعت بتن ریزی، مرور وسایل نقلیه، شکل مقطع، تعیین رنج تغییرات دمای محیط، تاثیرات دمای محیط بر روی جداره و … از مهم ترین محاسبات در طراحی و ساخت تونل هستند. تمامی ابهامات شما در مورد چگونگی ساخت این قالب ها در ادامه این مقاله برطرف می شود.

*جک سقفی

چگونگی ساخت قالب تونل های لاینینگ

برای ساخت این نوع از تونل ها بعد از بتن ریزی که در هر مرحله انجام می شود، جک های کناری و جک های پایه کار را شروع می کنند. جک های کناری گلبرگ های مورد نیاز را جمع می کنند و جک های پایه هم یک لایه از پوسته را می سازد. ارابه باعث می شود تا حرکت بقر روی ریل آسان شود و روغن کاری هم در این حین اهمیت دارد زیرا باعث سرعت و راحتی در حرکت می شود. معمولا قطعات و لایه ها سنگین هستند و به همین دلیل از مقاطع و سایزهای بزرگ سیستم های هیدرولیکی مانند جک هیدرولیکی برای جابه جا کردن قطعات استفاده می شود. جک هیدرولیکی هم در پایه های ارابه کاربرد دارد که می تواند قالب ها را در ارتفاعات و موقعیت های مختلف، تنظیم کند. حتی برای باز و بسته کردن گلبرگ ها هم از این جک های هیدرولیکی استفاده می شود. البته در مقاطع کوچکتر و مواردی که محدودیت های جغرافیایی وجود داشته باشد، از سیستم‌های مکانیکی برای ساخت استفاده می شود. البته تونل هم این قابلیت استفاده مجدد را دارد و استفاده دوباره از آن نباید بر کیفیت تاثیر بگذارد. زمانی که طراحی اولیه و محاسبات دقیق انجام شد، قطعات مختلف استیفنر به واسطه برش CNC برشکاری می شوند و در نهایت هم عملیات مونتاژ قطعات انجام می گیرد. در ادامه این مقاله سعی داریم در مورد ویژگی های اصولی در ساخت قالب تونل صحبت کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد آنها بدست آورید.

*قالب فلزی بتن

ویژگی های اصولی در ساخت قالب تونل لاینینگ 

 

*وزن قالب فلزی

مزایای استفاده از قالب های تونل لاینینگ

با توجه به توضیحاتی که در مورد قالب تونل های لاینینگ داده ایم، متوجه شده ایم که مزایای بسیار زیادی در استفاده از آنها وجود دارد که در ادامه این مقاله به بررسی خلاصه ای از آنها می پردازیم.

اهمیت استفاده از قالب و تجهیزات با کیفیت و مرغوب در اجرای تونل

یکی از نکات ضروری در اجرای هر سازه بتنی بکارگیری تجهیزات با کیفیت بالا است که در اجرای قالب بندی و بتن ریزی اهمیت بالایی دارد. اجرای تونل نیز همانند هر سازه دیگری از سختی های متفاوت و زیادی برخوردار است که نیازمند یک قالب مقاوم و مستحکم می‌باشد. قالب های تونل لاینینگ از کیفیت های مختلفی در ساختار خود برخوردار هستند و میتواند عملکرد مختلفی هر کدام از آنها داشته باشند. اما در این میان تهیه بهترین نوع آن از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که ساخت و ساز های تونلی دارای دشواری های متفاوتی می‌باشند و هموار نیازمند یک قالب ضخیم و بادوام هستند از این رو در انتخاب قالب و هر تجهیزات دیگری برای اجرای تونل از بهترین نوع آن استفاده کنید. این نوع از متعلقات و قالب ها با عملکرد درست خود در بتن ریزی از هرگونه خسارت های جبران ناپذیر در طول روند بتن ریزی جلوگیری می‌کنند امروز از این قالب ها در بازار انواع متنوعی وجود دارد که شما در اولین مرحله برای خرید مرغوب ترین نوع آن باید به شرکت های تولید کننده این نوع قالب ها مراجعه کنید که سابقه تولانی مدتی در این عرصه داشته باشند و استاندارد های مورد نیاز در ساختار این نوع قالب ها را رعایت کرده باشند و از ورق های ضخیم و درجه یکی در تولید قالب لاینینگ استفاده کرده باشند. این نوع از قالب ها همانطور که مشاهده کردید در ابعاد بزرگ و متفاوت تری به نسبت دیگر قالب ها تولید می‌گردند. و عملکرد آنها کاملا متفاوت است.

*تجهیزات قالب بتن

انواع قالب تونل لاینینگ

قالب لاینیگ قالب مورد استفاده در ساخت و اجرای تونل است که با استفاده از آن میتوان به راحتی هرگونه تونلی را اجرا کرد. قالب های لاینینگ در دو مدل مکانیکی و هیدرولیکی تولید و عرضه می شوند که بسته به استفاده شما میتوانید هر کدام از آنه را برای اجرای پروژه های خود بکار بگیرید. توجه داشته باشید که این دو مدل از قالب های لاینینگ میتوانند ویژگی های مختلفی را در اختیار شما قرار دهند. و با توجه به نیاز های پروژه و بررسی عملکرد هر کدام از آنها شروع به خرید بهترین نوع آن بکنید.

قیمت قالب تونل لاینینگ

امرزه به واسطه وجود قیمت های مختلف در مواد اولیه قالب نمیتوان قیمت دقیقی بر روی آن گذاشت اما دلایل متفاوتی وجود دارد که در قیمت آن تاثیر می‌گذارد. قالب تونل لاینینگ یکی از قالب های بزرگ و متفاوت از نوع قالب عای فلزی است که در کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد این نوع از قالب ها از حساسیت ساخت و اجرایی بالایی برخوردار هستند و در پروژه های خاص تونلی مورد استفاده برای قالب بندی و بتن ریزی می شوند. قالب های لاینینگ علاوه بر این موضوع در ساختار خود دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی دارند که هر کدام قیمت های متنوعی دارد. یکی از دلایل دیگری که میتواند بر روی قیمت قالب لاینیگ تاثیر گذار باشد ابعاد و اندازه و مدت زمان ساخت آن است که در مرحله اول ابعاد و اندازه این قالب ها به صورت سفارشی نیز قابل ساخت و تولید است و میتوان در صورت نیاز ابعاد و اندازه سفارشی خود را به تولید کنندگان و شرکت های معتبر سفارش داد. در مرحله دوم مدت زمان تولید قالب لاینینگ است که به واسطه اندازه های بزرگ این مدل از قالب های فلزی مدت زمان اجرایی آن طولانی خواهد بود. قالب های لاینینگ از پیچیدگی زیادی برخوردار هستند و همواره مدت زمان اجرا و تحویل آن به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. اگر مایل به خرید قالب لاینینگ هستید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با مشاوران ما در شرکت میرام تماس حاصل فرمایید تا شما را در خرید این نوع از قالب ها به خوبی همراهی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *