قالب فلزی بتن چیست؟

قالب فلزی بتن، به عنوان یک سازه موقت، در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود و پس از انجام وظیفه ای مشخص، از سازه جدا می شود. قالب بتن فلزی، معمولا به عنوان یک نگهدارنده و شکل دهنده مورد استفاده قرار می گیرد که آرماتور و بتن خیس را در زمان شکل گرفتن و خشک شدن بتن نگه می دارد. در برخی موارد، هزینه قالب بندی بتن می تواند تا ۷۵ درصد یک عضو بتنی را تشکیل دهد؛ به همین دلیل هم بررسی قیمت هر کیلو قالب فلزی قبل از استفاده و انتخاب نوع مناسب قالب مهم است.

انواع قالب فلزی بتن

پس از اینکه دانستیم قالب فلزی بتن چیست و چه کاربردی دارد، در زیر انواع قالب فلزی معرفی می شود:

 1. قالب گرد فلزی: قالبی است که برای ساخت بتن گرد و بیضی شکل استفاده می شود.
 2. قالب جدول: قالبی است که برای ساخت سطوح صاف و مسطح مانند کف، سقف یا ساندویچ پانل استفاده می شود.
 3. قالب تیرچه: قالبی است که برای ساخت تیرهای بتنی به کار برده می شود.
 4. قالب فلزی لبه 5: قالبی که برای ساخت بتنی با شکل لبه 5 ضلعی استفاده می شود.
 5. قالب فلزی ستون: قالبی است که برای ساخت ستون های بتنی به صورت دو قطعه مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از قالب فلزی بتن

بتن ابتدا به حالت خیس و نرم درآمده و سپس در داخل قالب بتن فلزی قرار می گیرد. قالب بندی به عنوان یکی از مراحل اساسی در ساخت سازه های بتنی، اهمیت بسیاری دارد و پایداری قالب در طول زمان نیز از جمله خصوصیات حیاتی است که باید در قالب بندی مورد توجه قرار گیرد؛ بنابراین قالب فلزی باید به طور اصولی و بدون درز طراحی و تولید شود تا استحکام قالب حفظ شود و در طول زمان دچار ترک خوردگی نشود.

استفاده از موادی که چسبندگی به دیواره های قالب را کاهش دهد، باعث کاهش خوردگی قالب می شود و عمر مفید قالب بتن نسبت به قالب های دیگر بیشتر می شود. قالب های فلزی معمولا با استفاده از انواع داربست ها نصب می شوند. در کیفیت قالب فلزی، نحوه نصب قالب ها بسیار مؤثر است؛ زیرا دقت و توجه در نصب قالب های فلزی به تداوم کارایی آن ها کمک می کند. به طور کلی، همبندی دقیق و محکم قالب های فلزی در کیفیت بتن نقشی بسیار مهم و تأثیرگذار دارد.

خرید قالب فلزی بتن

قیمت هر کیلو قالب فلزی بتن به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل شامل جنس فلز، مقاومت فیزیکی و شیمیایی فلز، برند فلز، آلیاژهای استفاده شده در قالب، کشور سازنده و قیمت ارز و دلار می شود. بر همین اساس هم خرید قالب فلزی باید با در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن انجام شود. مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت قالب در زیر مورد بررسی قرار می گیرند.

قیمت هر قالب فلزی بتن

قیمت هر کیلو قالب فلزی بتن عمدتا به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. نوع قالب: قیمت قالب فلزی 50 * 100 با قیمت قالب فلزی کنج متفاوت است. همچنین قالب گرد فلزی با قالب فلزی ستون تفاوت دارد. علت این امر هم تفاوت در ساختار و اجزای قالب بندی فلزی است که در هر یک به کار می رود.
 2. جنس فلز: نوع و کیفیت فلز مورد استفاده در قالب، تأثیر زیادی بر قیمت آن دارد. فلزهای مختلف مانند فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی و آلومینیوم از قیمت های متفاوتی برخوردارند. همچنین قالب فلزی چند کیلو است، به جنس آن بستگی دارد. قیمت قالب نیز مستقیما با اینکه قالب فلزی چند کیلو است، ارتباط دارد.
 3. مقاومت فیزیکی و شیمیایی فلز: فلزهای با مقاومت بالا و ویژگی های خاص ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.
 4. برند فلز: برندهای معروف و با کیفیت بالا اغلب قیمت بیشتری دارند.
 5. آلیاژهای مورد استفاده: استفاده از آلیاژهای خاص می تواند قیمت قالب را تحت تاثیر قرار دهد.
 6. کشور سازنده: لیست قیمت قالب فلزی بتن می تواند بین کشورها متفاوت باشد؛ به دلیل تفاوت در هزینه تولید و مواد اولیه.
 7. نوسانات قیمت مواد اولیه: مانند بسیاری از محصولات، قیمت قالب های فلزی بتن نیز ممکن است در نتیجه نوسانات قیمت مواد اولیه مانند فلزها تغییر کند.

قالب بتن

همچنین باید در نظر داشت که قالب های بتن به دو نوع لبه خم و تسمه ای تقسیم می شوند. قالب بتن لبه خم به دلیل استفاده از مواد اولیه بیشتر و عملکرد بهتر، معمولا قیمت بالاتری دارد.

قالب فلزی بتن

تجهیزات قالب بتن

وزن قالب فلزی

به نقل از صنعت ایران لیست وزن قالب فلزی در شکل های مختلف باهم متفاوت است. قالب ها بر اساس اینکه لبه خم هستند یا جوشی، وزن متفاوتی دارند. همچنین وزن قالب فلزی لبه 5 با قالب فلزی لبه ۶ نیز فرق دارد؛ بر همین اساس از لیست وزن قالب فلزی بتن برای تعیین وزن استفاده می شود. برای مثال در جدول زیر وزن قالب فلزی لبه 5 با ابعاد 10 سانتی متر در یک متر، برابر با 6.6 کیلوگرم ثبت شده است. وزن قالب فلزی کنج یا قالب های دیگر نیز مطابق با جدول های مخصوص شرکت تولیدی مشخص می شود.

وزن قالب فلزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *