این مقاله به بررسی انواع داربست مدولار مثلثی چکشی کاپلاک و غیره می پردازد . همچنین مشخصات فنی انواع داربست مدولار , روش ساخت و تولید انواع داربست مدولار و لیست قیمت داربست مدولار و نحوه تعیین قیمت اسکافلد مثلثی نیز آورده شده است . جدول وزن داربست فلزی مدولار جهت برآورد هزینه های اولیه ی اجرای پروژه های ساختمانی نیازمند داربست بندی نیز مشخص شده است . درصورت نیاز به خرید و فروش انواع داربست مدولار مثلثی چکشی کاپلاک یا فنجانی توصیه می شود حتما تا انتها این مقاله را مطالعه فرمایید .

انواع داربست :

1 – داربست مدولار مثلثی همان طور که از اسمش مشخص است به شکل مثلثی و در اندازه و ابعاد مدول و استاندارد 120*100 ، 120*75 ، 50*120 تولید می شود . در کشور عراق به اسکافلد مثلثی سه کله می گویند .

2 – داربست مدولار چکشی نحوه ی بستن آن با گوه های مخصوص و ضربه زدن با چکش است . دارای پایه داربست و مهاری داربست چکشی است . در اندازه و ابعاد مختلف تولید می شود .

3 – داربست کاپلاک که اتصال مهاری و پایه داربست با استفاده از کاپ ( فنجان ) مخصوص انجام می شود . به شکل مثلثی و در اندازه و ابعاد مدول و استاندارد تولید می شود . بخاطر استفاده از فنجان مخصوص به داربست فنجانی هم معروف است .

برآورد وزن داربست مثلثی :

وزن داربست مثلثی به ابعاد داربست مثلثی و ارتفاع آن بستگی دارد . همچنین به قطر لوله و ضخامت لوله داربستی نیز بستگی دارد . یعنی جنس ورق لوله داربستی ، قطر و ضخامت لوله المان های عمودی ، افقی یا المان مورب تعیین کننده ی لیست وزن داربست مثلثی است . این موضوع در محاسبه و برآورد انواع داربست فلزی مدولار نیز صدق می کند .

– وزن داربست مثلثی 120*100 حدود 10.5 کیلوگرم است .

– وزن داربست مثلثی 120*75 حدود 9.5 کیلوگرم است .

– وزن داربست مثلثی 120*50 حدود 8.5 کیلو گرم است.

مقایسه وزن قالب نیوجرسی 4 متری مفصلی اداره راه :

1 – وزن قالب نیوجرسی ساده حدود 900 کیلوگرم است . بتن ریزی از 20 سانتیمتر بالای قطعه بتنی انجام می شود .

2 – وزن قالب نیوجرسی با سیستم برگردان حدود 1200 کیلو گرم است . بتن ریزی از 70 سانتیمتر پاشنه ( کف ) انجام می شود .

3 – وزن قالب نیوجرسی برگردان چرخشی حدود 1500 کیلوگرم است . بتن ریزی از 70 سانتیمتر پاشنه نیوجرسی انجام شده  است . نیوجرسی بتنی به روش تخم گزار از قالب فلزی جدا می شود .

وزن قالب نیوجرسی 6 متری با سیستم برگردان حدود 1800 کیلوگرم است .

مقایسه و لیست جدول وزن قالب فلزی اعلام شده تقریبی است . و با توجه به روش طراحی پروژه و تعداد تکرار بتن ریزی و … تغییر می کند . در صورت استفاده از ورق با ضخامت کمتر یا پروفیل ضعیف تر وزن سبک تر نیز بدست می آید که هرگز توصیه نمی شود .

مشخصات فنی و ابعاد نیوجرسی بتنی

    مشخصات فنی نیوجرسی بتنی در ادارات و ارگان های مختلف ایران متفاوت هستند . به طور معمول نیوجرسی مفصلی اداره راه و ترابری مقطع 20*70*100 سانتیمتر و طول 4 و 6 متری دارد . نیوجرسی بتنی شهرداری مقطع 15*60*80 سانتیمتر و طول 2 و 3 متری دارد . البته شهرداری ها نیوجرسی نیم متری هم دارند . اغلب سفارش ساخت قالب نیوجرسی مربوط به نیوجرسی مفصلی 4 متری است که طبق ابعاد استاندارد وزارت راه طراحی و تولید می شود .

مزایای استفاده از قالب فلزی نیوجرسی

    بیشترین کاربرد قالب بتن نیوجرسی در قالب بندی و تولید انواع نیوجرسی بتنی پیش ساخته و درجا است که در جاده , اتوبان و کارگاه های ساختمانی به عنوان حفاظ بتنی ( مانع بتنی ) استفاده می شود . در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب , می توان مانع بتنی و نیوجرسی با کیفیت و نمای خوب تولید کرد . هزینه و قیمت خرید قالب فلزی خاص نیوجرسی بالا است . اما به دليل استفاده طولانی مدت از آن در انواع پروژه های راهسازی , شهرداری و … بسيار اقتصادی و پایین است . در صورت نگهداری درست و عدم سقوط قالب بتن فلزی از ارتفاع , حداقل تا 200 مرتبه بدون تغيير شکل قالب قابل استفاده است . و حتی بعد از اتمام پروژه راه و در صورت کهنه شدن , بصورت قالب نیوجرسی دست دوم یا کارکرده نیز با قیمت خوب در بازار آهن و قالب فروش ها خرید و فروش می شود .

    سطح و ورق رویه قالب نیوجرسی از ورق سیاه فولادی با ضخامت 3 میل تا 6 میلیمتر با توجه به نوع قالب طراحی شده ( قالب ساده و سبک , قالب نیوجرسی برگردان , قالب چرخشی ) . و پروفیل های پشت قالب از ناودانی یا قوطی و تسمه های تودلی قالب لارج پانل نیوجرسی از ورق 8 میلیمتر است . قالب نیوجرسی مفصلی طبق استاندارد وزارت راه و ترابری طراحی و محاسبه می شود که با جرثقیل قابل حمل است .

    شناخته ترین برند و شرکت تولید قالب فلزی نیوجرسی عبارتند از : گروه صنعتی میرام , قالب بتن صنعت یدک , قالب بتن بوذرجمهر , عمران صنعت پایا , شرکت تسکو و سازه گستر مدحت که مشخصات , جزییات , اندازه ورق ها و تسمه های کارخانه تولید کننده قالب بتن فلزی باهم متفاوت است .

نحوه تعیین قیمت قالب نیوجرسی

    طراحی و ساخت قالب فلزی خاص نیوجرسی بتنی مطابق نقشه , جزییات اجرایی آن انجام می شود . قیمت ساخت و تولید قالب بتن خاص مانند سایر محصولات فلزی و صنعتی به قیمت و جنس مواد اولیه ( ورق آهن , الکترود , رنگ ) , حقوق و دستمزد قالبساز , هزینه های جانبی ( حمل ونقل , تعمیرات , آب و برق مصرفی و … ) بستگی دارد . لذا با توجه به نوسانات قیمت متریال در بازار ایران , متأسفانه قیمت قالب فلزی نیوجرسی نیز همواره در حال تغییر است . همین طور قیمت قالب نیوجرسی سبک به علت وزن کمتر از قیمت قالب برگردان و قالب چرخشی ( قالب تخم گذار ) ارزانتر است . قیمت قالب نیوجرسی مفصلی وزارت راه از قیمت قالب نیوجرسی شهرداری بیشتر است . قیمت قالب بتن نو نیوجرسی اداره راه و ترابری در مهر ماه سال 1401 حدود هر کیلوگرم 34 هزار تومن است .

             مشخصات نیوجرسی مفصلی

برای دریافت جدول وزن قالب و قیمت قالب فلزی نیوجرسی بتنی  و مشخصات فنی با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

دفتر فروش تهران : 22844339

جدول لیست وزن قالب بتن مدولار  لبه 5 ( شرکت صنعت یدک ) , جک و قالب بوذرجمهر تسمه 6 جوشی و قالب خم ( ارس ) جک سقفی اتصالات قالب بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *