در مقاله ی زیر اطلاعات کامل در مورد قالب تیر پیش ساخته بتنی ( قالب تیر پل ) مشاهده می شود . مشخصات فنی قالب تیر پیش ساخته بتنی , روش ساخت و تولید قالب تیر پل و لیست قیمت قالب تیر پل هم وجود دارد . نحوه ی محاسبه قالب بندی تیر بتنی پیش ساخته و محاسبه وزن قالب بتن خاص نوشته شده است . روش تعیین قیمت قالب تیر بتنی پیش ساخته پل نیز آورده شده است . درصورت نیاز به خرید و فروش قالب تیر پیش ساخته بتنی و قیمت قالب تیر پل توصیه می شود حتما تا انتها این مقاله را مطالعه فرمایید .

انواع تیر پیش ساخته بتنی :

1 – تیر پیش تنیده : این نوع تیر پیش ساخته بتنی با کابل های فولادی که خاصیت کششی دارند مسلح می شود . بعد از قالب بندی تیر پل و بتن ریزی آن کابل ها با نیروی مشخص شده در مشخصات فنی تیر پیش ساخته بتنی کشیده می شود . در محاسبات تیر پیش ساخته بتنی پیش تنیده خیز منفی در نظر گرفته نمی شود .

2 – تیر با خیز منفی : تیر پل با خیز منفی معمولا با مقاطع ( I , T , Y  ) طراحی و محاسبه می شود . طراحی تیر با خیز منفی معمولا برای پل سازی با دهانه های بلند انجام می شود . دقت شود که در طراحی قالب تیر پیش ساخته بتنی خیزدار قالب قسمت خیز منفی تیرپل با بقیه قالب های تیر پیش ساخته بتنی فرق دارد .

3 – تیر پیش ساخته ساده : که جهت سازه های سبک با دهانه کوتاه طراحی و ساخته می شود .

انواع قالب تیر پیش ساخته بتنی :

1 – قالب تیر پل سبک : با استفاده از ورق فولاد مبارکه با ضخامت 3 میلیمتر و تسمه های پشت قالب بتن 5 و 8 میلیمتر طراحی و تولید می شود . دارای وزن سبک و قطعا دفعات تکرار بتن ریزی کم است .

2 – قالب تیر پل بدون شاسی و قالب کف تیر : با ورق رویه با ضخامت 3 ، 4 یا 5 میلیمتر و پشت بند قالب فلزی طراحی و تولید می شود . شاسی کف تیر بتنی و قالب کف حذف شده و آرماتوربندی تیرپل و قالب بندی تیر پیش ساخته بتنی  روی سکوی بتنی اجرا شده در کارگاه انجام می شود . خیز منفی تیر پل بتنی نیز در سکوی بتنی اجرا شده در پروژه لحاظ می شود . وزن قالب فلزی تیر پیش ساخته بتنی بدون قالب و شاسی کف سبک تر است و در نهایت قیمت قالب و هزینه ی خرید قالب فلزی تیر پل نیز کمتر می شود .

3 – قالب تیر پل یکپارچه : درصد خیلی کمی از خریدار های قالب تیر پیش ساخته قالب لارج پانل و یکپارچه را سفارش می دهند . دارای ورق رویه با ضخامت 5 تا 8 میلیمتر و پروفیل های پشت بند طراحی و تولید می شود . وزن قالب تیر پل یکپارچه خیلی سنگین تر است و دفعات تکرار بتن ریزی با کیفیت نیز بیشتر از قالب نوع ساده و سبک است . خیز منفی تیر پل بتنی نیز در قالب بدنه تیر و قالب کف تیر لحاظ می شود .

برآورد وزن قالب تیر پیش ساخته بتنی :

وزن قالب تیر بتنی پیش ساخته به نحوه ی محاسبات و طراحی قالب فلزی تیرپل و جزییات اندازه گزاری مقطع و طول آن بستگی دارد . یعنی جنس ورق قالب فلزی بتن ، ضخامت ورق قالب فلزی بتن و پروفیل استفاده شده در پشت بند قالب بتن خاص تیر تعیین کننده ی لیست وزن قالب فلزی تیر پیش ساخته بتنی است . این موضوع در محاسبه و برآورد قالب فلزی هر قطعه ی بتنی پیش ساخته نیز صدق می کند . برآورد وزن قالب نیوجرسی بتنی هم مشابه قالب فلزی تیر پل است .

درحالت کلی وزن هر متر مربع قالب فلزی تیر پیش ساخته بتنی ساده حدود 50 تا 60 کیلوگرم می شود . می توان گفت وزن قالب تیرپل 20 متری ساده حدود 4 تن الی 4.5 تن می شود .

مقایسه وزن قالب فلزی تیر پل 20 متری :

محاسبه وزن قالب فلزی تیر پیش ساخته بتنی بستگی به ابعاد مقطع تیر بتنی و طول تیر پل و همچنین نوع طراحی و محاسبات قالب فلزی بتن دارد . برای نمونه برآورد وزن قالب تیر پل 20 متری ساده در زیر آورده شده است :

1 – وزن قالب تیر پیش ساخته 20 متری ساده حدود 4000 الی 4500 کیلوگرم است .

2 – وزن قالب پیش ساخته بتنی بدون شاسی و قالب کف حدود 3500 الی 4000 کیلو گرم است .

3 – وزن قالب پیش ساخته بتنی یکپارچه حدود 7000 الی 8000 کیلو گرم است .

مقایسه و لیست جدول وزن قالب فلزی اعلام شده تقریبی است . و با توجه به روش طراحی پروژه و تعداد تکرار بتن ریزی و … تغییر می کند . در صورت استفاده از ورق با ضخامت کمتر یا پروفیل ضعیف تر وزن سبک تر نیز بدست می آید که هرگز توصیه نمی شود .

مشخصات فنی و ابعاد تیر بتنی ( تیر پل ) :

    ابعاد و مشخصات فنی تیر پل بتنی بستگی به طول دهانه پل و میزان بارگزاری پل بتنی دارد و در پروژه های مختلف ایران متفاوت است . به طور معمول تیر های پیش ساخته بتنی دارای مقطع 20*60*150 سانتیمتر و حدود طول 20 متری دارد . نقشه تیر پیش ساخته بتنی پیش تنیده مقطع 30*80*220 سانتیمتر و حدود طول 30 متری دارد . اغلب سفارش ساخت قالب تیر پیش ساخته بتنی مربوط به قالب تیر پل با طول حدود 20 متری است . انواع قالب فلزی تیرپل طبق ابعاد استاندارد نقشه اجرایی پل سازی و راهسازی طراحی و تولید می شود .

قالب تیر پیش ساخته بتنی تیر پل فلزی

مزایای استفاده از قالب فلزی تیر پل بتنی :

    بیشترین کاربرد قالب بتن تیر پیش ساخته در قالب بندی و تولید انواع تیرپل بتنی پیش ساخته و درجا است که در پل سازی و کارگاه راهسازی استفاده می شود . در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب , می توان تیر های پیش ساخته بتنی با کیفیت و نمای خوب تولید کرد . هزینه و قیمت خرید قالب فلزی خاص تیر بتنی پیش ساخته بالا است . اما به دليل استفاده طولانی مدت از آن در انواع پروژه های راهسازی , شهرداری و … بسيار اقتصادی و پایین است . در صورت نگهداری درست و عدم سقوط قالب بتن فلزی از ارتفاع , حداقل تا 200 مرتبه بدون تغيير شکل قالب قابل استفاده است . و حتی بعد از اتمام پروژه راه و در صورت کهنه شدن , بصورت قالب تیر پیش ساخته بتنی دست دوم یا کارکرده نیز با قیمت خوب در بازار آهن و بازار قالب فروش ها خرید و فروش می شود .

    سطح و ورق رویه قالب تیرپل بتنی از ورق سیاه فولادی با ضخامت 3 میل تا 6 میلیمتر با توجه به نوع قالب طراحی شده ( قالب ساده و سبک , قالب یکپارچه ) تعیین می شود . پروفیل های پشت قالب از ناودانی یا قوطی و تسمه های تودلی قالب تیر بتنی پیش ساخته از ورق 8 میلیمتر است . قالب تیر بتنی پیش ساخته طبق آیین نامه قالب بندی طراحی و محاسبه می شود که با جرثقیل قابل حمل است .

    یکی از شرکت های تولید تیر پیش ساخته بتنی در تهران شرکت پریفاب است . شناخته ترین برند و شرکت سازنده و تولیدکننده قالب بتن خاص تیر پیش ساخته عبارتند از : گروه صنعتی میرام , قالب بتن صنعت یدک , قالب بتن بوذرجمهر ( شرکت بوذرجمهر ) که مشخصات , جزییات , اندازه ورق ها و تسمه های کارخانه تولید کننده قالب بتن فلزی باهم متفاوت است .

نحوه تعیین قیمت قالب تیر پل :

    طراحی و ساخت قالب خاص تیر پل بتنی مطابق نقشه و جزییات اجرایی آن انجام می شود . قیمت ساخت و تولید قالب بتن خاص مانند سایر محصولات فلزی و صنعتی به قیمت و جنس مواد اولیه ( ورق آهن , الکترود , رنگ ) , حقوق و دستمزد قالبساز , هزینه های جانبی ( حمل ونقل , تعمیرات , آب و برق مصرفی و … ) بستگی دارد . لذا با توجه به نوسانات قیمت متریال در بازار ایران , متأسفانه قیمت قالب فلزی تیر پل بتنی نیز همواره در حال تغییر است .

    قیمت قالب تیر پیش ساخته بتنی بدون شاسی از قیمت قالب یکپارچه و قالب نوع سبک با شاسی کف ارزانتر است . زیرا وزن قالب فلزی کمتری دارد . اگر مقطع و طول تیر بتنی پل بزرگتر باشد ، وزن قالب خاص بتنی آن نیز بیشتر می شود . قیمت قالب تیر پیش ساخته بتنی نو در مهر ماه سال 1401 حدود هر کیلوگرم 34 هزار تومن است .

می توان گفت که نحوه تعیین قیمت قالب تیر پیش ساخته بتنی مشابه تعیین قیمت قالب نیوجرسی بتنی است .

جهت دریافت برآورد وزن قالب فلزی بتن و قیمت قالب تیر پل بتنی و مشخصات فنی با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید :

مدیر فنی و فروش : ( مهندس میقان : 09126722898 )

جدول لیست وزن قالب بتن مدولار  لبه 5 ( شرکت صنعت یدک ) , جک و قالب بوذرجمهر تسمه 6 جوشی و قالب خم ( ارس ) جک سقفی اتصالات قالب بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *